more_horiz
Wiadomości

Wizyta Piotra Glińskiego w USA. "Bogaty program dot. polskiej kultury"

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2022 06:25
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński rozpoczyna wizytę w Stanach Zjednoczonych. Minister zamierza odwiedzić miejsca ważne dla polskiej polityki pamięci, instytucje kultury i nauki w Waszyngtonie, Nowym Jorku oraz mieście Syracuse w stanie Nowy Jork.
Wicepremier Piotr Gliński rozpoczyna swoją wizytę w USA. W planie jest m.in. złożenie kwiatów przed pomnikiem katyńskim w Jersey City
Wicepremier Piotr Gliński rozpoczyna swoją wizytę w USA. W planie jest m.in. złożenie kwiatów przed pomnikiem katyńskim w Jersey CityFoto: shutterstock

- Mamy dość bogaty program dotyczący głównie spraw ważnych dla polskiej kultury - zapowiada wicepremier Piotr Gliński.

Gliński odwiedzi miejsca kultury i nauki związane z Polską

Jednym z punktów programu są odwiedziny w nowo budowanym Muzeum Ofiar Komunizmu w Waszyngtonie. Placówka znajduje się w pobliżu miejsca, w którym w 2007 roku wzniesiono pomnik Bogini Wolności - replikę rzeźby ustawionej na placu Tiananmen w Pekinie podczas protestów w 1989 roku. Otwarcie planowane jest na czerwiec, a środki na budowę Muzeum przekazał m.in. polski rząd, a w jego powstawaniu uczestniczyła również Polska Fundacja Narodowa.

W Waszyngtonie wicepremier Gliński odwiedzi też US Holocaust Memorial Museum, które jest oficjalnym pomnikiem upamiętniającym Holokaust. Z informacji uzyskanej od dyrekcji Muzeum wynika, że w najbliższych latach planowana jest zmiana wystawy głównej, która w większym stopniu uwzględni martyrologię innych narodów, w tym Polaków.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego planuje również rozmowy z władzami Georgetown University - uczelni, której program od wielu dekad współtworzyli polscy emigranci. Wykładowcami GU byli m.in. Jan Karski i Zbigniew Brzeziński. Tu znajduje się też tak zwana ławka Karskiego.

Bogaty program wizyty wicepremiera w USA

W planie wizyty znalazła się Biblioteka Kongresu, pełniąca dziś funkcję biblioteki narodowej Stanów Zjednoczonych. W jej zbiorach znajduje się ponad 170 milionów woluminów w ponad 470 językach, w tym około 200 tysięcy książek i dokumentów związanych z Polską, m.in. rękopisy nut Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego i innych polskich kompozytorów.

W Nowym Jorku planowane jest spotkanie wicepremiera Glińskiego z doradcą sekretarza generalnego ONZ ds. Koordynacji Strategicznej Volkerem Türkiem. Minister weźmie też udział w spotkaniu poświęconym zapewnieniu kontynuacji edukacji w sytuacjach konfliktowych i pokonfliktowych, w tym omówiona będzie sytuacja Ukrainy. Ponadto spotka się z dyrektorami Metropolitan Museum Of Art oraz Guggenheim Museum.

Program wizyty obejmuje również rozmowy z władzami Le Moyne College w Syracuse oraz udział w obchodach Święta 3 Maja w Waszyngtonie, oraz w Nowym Jorku, gdzie spotkanie jest organizowane w formacie Trójkąta Lubelskiego wspólnie z konsulatami Litwy i Ukrainy.

Wicepremier Gliński złoży też kwiaty na grobie Jana Karskiego w Waszyngtonie oraz pod Pomnikiem Katyńskim w Jersey City.

Posłuchaj
00:49 11717560_1.mp3 Wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński rozpoczyna wizytę w Stanach Zjednoczonych (IAR)

Czytaj również:

jmo

Zobacz także

Zobacz także