more_horiz
Wiadomości

Trwa ewakuacja z Mariupola. W zakładach Azowstal ciągle przebywa ok. 200 cywilów

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2022 13:15
Mer miasta Wadym Bojczenko poinformował, że w oblężonym przez wojska rosyjskie Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy wciąż jest około 100 tys. cywilów, a ponad 200 wciąż przebywa w zakładach metalurgicznych Azowstal wraz z ukraińskimi żołnierzami.
Mer Mariupola: w zakładach Azowstal wciąż jest ponad 200 cywilów
Mer Mariupola: w zakładach Azowstal wciąż jest ponad 200 cywilówFoto: PAP/EPA/RZYMSKI PILIPEJ

Według stacji Sky News ONZ i Czerwony Krzyż starają się ułatwić ewakuację z rozległego terenu Azowstalu i jest nadzieja, że konwój ewakuacyjny wyruszy we wtorek przed południem.

Ewakuacja z Mariupola

W poniedziałek późnym wieczorem władze ukraińskie informowały, że około 100 osób, których udało się w ostatnich dniach ewakuować z Azowstalu, nie zdołało na razie dotrzeć do kontrolowanego przez Ukraińców Zaporoża, gdzie ich oczekiwano.

Bojczenko wyraził nadzieję, że konwój dojedzie tam we wtorek. - Kolumna porusza się w kierunku Zaporoża. Ewakuacja trwa - powiedział, cytowany przez Sky News.

Według niego jeszcze ok. 2 tys. ludzi, którzy wcześniej uciekli z oblężonego Mariupola, utknęło pod okupowanym przez siły rosyjskie Berdiańskiem. Ich bezpieczne wywiezienia na tereny kontrolowane przez władze ukraińskie uniemożliwiają rosyjskie wojska - powiedział Bojczenko, cytowany przez agencję UNIAN.

Ataki wojsk rosyjskich

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał, że rosyjskie wojska wciąż atakują na wschodzie Ukrainy, starają się opanować Rubiżne i Popasną, ostrzeliwują Charków i jednostki ukraińskie w okolicach Iziumu; na terenach okupowanych rozwija się ruch oporu.

W obwodach ługańskim i donieckim na wschodzie i południowym wschodzie Ukrainy siły ukraińskie odparły minionej doby 12 rosyjskich ataków, niszcząc przy tym sześć czołgów, pięć systemów artyleryjskich, 22 pojazdy opancerzone i osiem innych pojazdów wroga - napisano w porannym komunikacie sztabu.

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

dz

Zobacz także

Zobacz także