more_horiz
Wiadomości

Uderzenie w propagandę Kremla. Nieoficjalnie: trzy rosyjskie media z sankcjami UE

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 10:46
Trzy rosyjskie media - Rossija 24, Rossija RTR i TV Centr International mają być objęte unijnymi sankcjami - ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. 
Polskie Radio nieoficjalnie: Rossija 24, Rossija RTR, TV Centr International będą objęte sankcjami UE
Polskie Radio nieoficjalnie: Rossija 24, Rossija RTR, TV Centr International będą objęte sankcjami UEFoto: Shutterstock/Zhenya Voevodina

Szósty pakiet restrykcji ogłosiła na sesji plenarnej Europarlamentu w Strasburgu przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Mówiła między innymi o sankcjach uderzających w kanały telewizyjne, ale nie wymieniła z nazwy, o jakie chodzi.

Szefowa Komisji podkreśliła, że kolejne media, które zostaną objęte sankcjami, wzmacniają kłamstwa i agresywną propagandę Putina. - Nie powinniśmy pozwalać na rozpowszechnianie tych kłamstw - powiedziała przewodnicząca Komisji. Dodała, że zakaz nadawania obejmie telewizje kablowe, satelitarne i aplikacje. Wcześniej, jak ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, mowa była tylko o zakazie nadawania unijnych reklam w tych trzech rosyjskich kanałach telewizyjnych, co Polska i Łotwa uznała za niewystarczające.

To drugie uderzenie w media siejące dezinformacje i wspierające machinę wojenną Rosji na Ukrainie. W marcu wszedł w życie zakaz nadawania na terenie Wspólnoty dla telewizji RT, dawniej Russia Today, i Sputnika.

Szósty pakiet sankcji

Unia Europejska chce w ciągu pół roku odejść od rosyjskiej ropy, wspólnota zapowiada też kolejne sankcji przeciwko rosyjskim bankom i mediom. Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawiła w Strasburgu szczegółowe informacje w sprawie szóstego pakietu unijnych sankcji przeciwko Rosji.

Wspólnota zamierzy wykluczyć z systemu SWIFT trzy rosyjskie banki, w tym ten największy - Sbierbank. Unia zablokuje też działalność trzech dużych rosyjskich nadawców, by przeciwdziałać szerzeniu propagandy. Najważniejsze sankcje obejmują jednak paliwa z Rosji - Ursula von der Leyen zapowiedziała, że wspólnota chce w ciągu sześciu miesięcy zrezygnować z rosyjskiej ropy, a do końca roku - z produktów ropopochodnych.

W ramach szóstego pakiety sankcji na unijną "czarną listę" wpisani mają też dostać wojskowi i inne osoby odpowiedzialne za zbrodnie wojenne w Buczy. Szósty pakiet sankcji muszą teraz jednomyślnie zatwierdzić państwa członkowskie.

Posłuchaj
00:45 11721018_1.mp3 Rossija 24, Rossija RTR i TV Centr International będą objęte sankcjami UE - Beata Płomecka (IAR)

Czytaj także:

as

***

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także