more_horiz
Wiadomości

Międzynarodowa pomoc dla Ukrainy. Polska na drugim miejscu w rankingu

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 17:00
Polska zajmuje wśród krajów Zachodu drugie miejsce, po Stanach Zjednoczonych, pod względem pomocy udzielanej Ukrainie - wynika z danych niemieckiego Instytutu Gospodarki Światowej w Kilonii opublikowanymi przez hiszpański dziennik "ABC".
Polska jest drugim krajem na świecie pod względem pomocy udzielonej Ukrainie
Polska jest drugim krajem na świecie pod względem pomocy udzielonej UkrainieFoto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

W badaniach Instytutu Gospodarki Światowej nie wzięto jednak pod uwagę darowizn prywatnych, pomocy udzielanej uchodźcom poza Ukrainą i wkładu organizacji międzynarodowych. Instytut podkreślił za to "niewymierną i absolutnie godną podziwu pomoc ze strony Polski", która przyjęła już ponad 3 mln uchodźców i ponosi wydatki.

USA na pierwszym miejscu

Największe wsparcie Ukraina uzyskuje od Stanów Zjednoczonych. Wartość pomocy przekazanej przez Waszyngton od końca stycznia do późnego kwietnia wyniosła 10,3 mld euro. Suma ta nie obejmuje ostatnio zapowiedzianego nowego pakietu pomocowego.

USA przekazała Ukrainie czterokrotnie więcej środków niż wszystkie kraje UE razem wzięte. Na drugim miejscu plasuje się Polska (pomoc o wartości prawie 2,5 mld euro), a za nią Wielka Brytania, Kanada, Niemcy i Francja.

Relatywnie duża pomoc Estonii

Pod względem wartości darowizn w odniesieniu do PKB krajów, na pierwszym miejscu znajduje się Estonia, a następnie Litwa i Polska. Stany Zjednoczone i Niemcy zajmują pod tym względem 10. i 11. miejsce, przeznaczając na pomoc dla Ukrainy po około 0,05 proc. PKB.

Jednak biorąc pod uwagę fundusze przekazywane pośrednio przez UE, Niemcy są na drugim miejscu pod względem wartości pomocy udzielonej Ukrainie. Wszystkie kraje UE, a także zaangażowane fundusze instytucji UE i Europejskiego Banku Inwestycyjnego udzieliły Kijowowi wsparcia wartości 12,8 mld euro.

Zgodnie z wyliczeniami rządu niemieckiego, aby zrekompensować koszty krajom związkowym przyjmującym uchodźców, Berlin musiałby przeznaczyć 4 tys. euro na uchodźcę miesięcznie.

Apel polskich polityków do UE

Europoseł PiS Beata Szydło zaapeluje do Komisji Europejskiej o stworzenie funduszu wsparcia dla krajów przyjmujących uchodźców z Ukrainy. W Polskim Radiu 24 była premier zapowiedziała, że przedstawi taką propozycję w Parlamencie Europejskim.

00:19 szydlo - setka - .mp3 Beata Szydło powiedziała w Polskim Radiu 24, że środki na uchodźców powinny się znaleźć podobnie jak w 2015 roku, gdy Unia Europejska przekazała pieniądze na wsparcie uchodźców Turcji (IAR)

W Parlamencie Europejskim odbywa się kolejna debata o wojnie na Ukrainie. Europosłowie będą dyskutowali o społecznych i gospodarczych skutkach rosyjskiej agresji, w tym o pomocy dla uchodźców wojennych.  

Eskalacja konfliktu na Ukrainie spowodowała liczne ofiary i zniszczenie infrastruktury, zmuszając cywilów do ucieczki z domów w poszukiwaniu bezpieczeństwa, ochrony i pomocy. Od wybuchu wojny ponad 5,6 mln osób z Ukrainy przekroczyło granice sąsiednich państw (PAP) Eskalacja konfliktu na Ukrainie spowodowała liczne ofiary i zniszczenie infrastruktury, zmuszając cywilów do ucieczki z domów w poszukiwaniu bezpieczeństwa, ochrony i pomocy. Od wybuchu wojny ponad 5,6 mln osób z Ukrainy przekroczyło granice sąsiednich państw (PAP)

Czytaj także:

mbl

Zobacz także

Zobacz także