more_horiz
Wiadomości

"Dla nas ważni są wszyscy". Zełenski prosi ONZ o pomoc w ewakuacji Azowstalu

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 22:05
W szturmowanych przez Rosjan zakładach Azowstal w Mariupolu wciąż przebywają ranni żołnierze i cywile. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zwrócił się do sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa z prośbą o pomoc w ewakuacji tych ludzi.
Mimo prób, nie udało się ewakuować z terenu Azowstalu wszystkich cywilów. Prezydent Ukrainy zwrócił się o pomoc w tym przedsięwzięciu do ONZ
Mimo prób, nie udało się ewakuować z terenu Azowstalu wszystkich cywilów. Prezydent Ukrainy zwrócił się o pomoc w tym przedsięwzięciu do ONZFoto: AA/ABACA/Abaca/East News

- Życie ludzi, którzy tam pozostają, jest w niebezpieczeństwie. Dla nas ważni są wszyscy. Prosimy o pańskie wsparcie w ich uratowaniu - powiedział Wołodymyr Zełenski w rozmowie telefonicznej.

Komunikat o rozmowie opublikowano w środę wieczorem na stronie internetowej prezydenta Ukrainy.

»ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

Zełenski podziękował sekretarzowi generalnemu ONZ za pomoc w dotychczasowej ewakuacji cywilów z Azowstalu. Poinformował, że podczas pierwszego etapu ewakuacji udało się wywieźć 121 osób.

Ostatni bastion ukraińskiego oporu

Zakłady Azowstal są ostatnim bastionem obrony ukraińskich wojsk w Mariupolu nad Morzem Azowskim. Rosjanie oblegają i bombardują fabrykę od kilku tygodni. W piwnicach zakładu znajduje się kilkuset cywilów, a według wicepremier Ukrainy Iryny Wereszczuk, także ponad 40 ciężko rannych żołnierzy.

W środę władze ukraińskie potwierdziły, że oddziały rosyjskie zdołały się przedrzeć na teren Azowstalu. Wcześniej o tym, rosyjskie wojska znajdują się na terytorium huty poinformował Dawyd Arachamija - jeden z przedstawicieli Ukrainy na rozmowach pokojowych z Rosją i szef frakcji rządzącej partii Sługa Narodu. Jak zaznaczył, on sam otrzymał te informacje od dowództwa broniącego zakładów pułku Azow. 

- Na terenie Azowstalu trwają ciężkie walki. Rosjanie rzeczywiście zdołali się częściowo przebić na jednym z kierunków. Zbyt wcześnie jest, by mówić, że coś zajęli bądź nie, nasi bohaterowie - tylko tak ich można nazwać - bronią terenu - poinformował Żorin w ukraińskiej telewizji publicznej Suspilne.

Posłuchaj
00:46 azowstal - spec - buszko .mp3 Ukraińskie władze potwierdziły, że Rosjanie wdarli się na teren zakładów Azowstal. Rosjanie oblegają i bombardują fabrykę od kilku tygodni. Jest to ostatni bastion obrony ukraińskich wojsk w Mariupolu nad Morzem Azowskim. W piwnicach fabryki znajduje się kilkuset cywilów - relacja Pawła Buszki (IAR)

Czytaj także:

Wg danych rosyjskiego resortu obrony, z Ukrainy do Rosji wywieziono 1 092 137 osób, w tym 196 356 dzieci. Rosjanie twierdzą, że łączna liczba osób, które zostaną deportowane do Rosji wyniesie 2 754 241 ludzi. (OSW/ PAP)
Wg danych rosyjskiego resortu obrony, z Ukrainy do Rosji wywieziono 1 092 137 osób, w tym 196 356 dzieci. Rosjanie twierdzą, że łączna liczba osób, które zostaną deportowane do Rosji, wyniesie 2 754 241 ludzi. (OSW/ PAP)

Co zrobi Rosja 9 maja? Lenartowicz: Putin będzie próbował straszyć i szantażować świat - zobacz nagranie video rozmowy w Polskim Radiu 24

mbl

Zobacz także

Zobacz także