more_horiz
Wiadomości

Zełenski stawia Rosjanom twardą granicę. "Po tym dalsze rozmowy staną się niemożliwe"

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2022 00:20
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podkreślił w piątkowym wystąpieniu, że "jeśli żołnierze rosyjscy zabiją ludzi w kombinacie metalurgicznym Azowstal, dalsze rozmowy staną się niemożliwe". Odniósł się tym samym do pytań o ewentualne dalsze negocjacje pokojowe z Kremlem.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski stawia Rosjanom twardą granicę
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski stawia Rosjanom twardą granicęFoto: Shutterstock/Dmytro Larin

Wołodymyr Zełenski oświadczył w piątek: "Jeśli Rosjanie zabiją ludzi, którzy mogą być wymienieni, jeśli są żołnierzami, lub wypuszczeni, jeśli są cywilami, albo potrzebującymi pomocy niezależnie od tego, czy są żołnierzami albo cywilami, to nie będzie z nimi o czym rozmawiać na szczeblu dyplomatycznym".

Prezydent Ukrainy dodał, że czynione są wysiłki, aby ocalić żołnierzy broniących się w Azowstalu, ale nie podał żadnych szczegółów.

W piątek 6 maja podczas nieformalnego porozumienia o wstrzymaniu ognia w Azowstalu Rosjanie ostrzelali pociskami przeciwpancernymi samochód, którym mieli być ewakuowani cywile. Jeden z obrońców został zabity, a sześciu zostało rannych.

Żołnierze pułku Azow, którzy bronią kombinatu, wezwali społeczność międzynarodową do pomocy w ewakuacji cywilów z Azowstalu i do udzielenia pomocy rannym bojownikom.

Dramat Mariupola. Azowstal ostatnim bastionem

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk zapowiedziała, że ewakuacja w Mariupolu będzie kontynuowana w sobotę po południu. Punktem zbiórki będzie miejsce, gdzie działała największa w mieście galeria handlowa Port City.

Wcześniej w piątek agencja Reutera podała, że do miejscowości Bezimienne dojechały pierwsze autobusy z cywilami ewakuowanymi z Azowstalu.

Pierwsza ewakuacja z Azowstalu pod egidą ONZ i Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża odbyła się w miniony weekend. Z terenu zakładów wywieziono wówczas około 150 osób, ponad 300 ewakuowano z innych części Mariupola i okolic miasta.

Kombinat Azowstal jest ostatnim punktem ukraińskiego oporu w Mariupolu. Broni się w nim pułk Gwardii Narodowej Azow i 36. Samodzielna Brygada Piechoty Morskiej. Wraz z wojskowymi w rozległych podziemnych korytarzach i schronach Azowstalu przebywają cywile, w tym dzieci. Liczbę cywilów w Azowstalu w ostatnich dniach szacowano na od stu do dwustu.

Zobacz także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

jp

Zobacz także

Zobacz także