more_horiz
Wiadomości

Biały Dom ogłosił kolejny pakiet sankcji wobec Rosji. Wielotorowe restrykcje

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2022 19:55
Stany Zjednoczone odcinają rosyjskie podmioty od usług księgowych, marketingowych i konsultingowych oraz poszerzają sankcje przemysłowe. Waszyngton wprowadził także restrykcje wobec kontrolowanych przez Kreml stacji telewizyjnych.
Sankcje obejmują zakaz świadczenia usług księgowych, marketingowych i konsultingowych dla rosyjskich firm i obywateli
Sankcje obejmują zakaz świadczenia usług księgowych, marketingowych i konsultingowych dla rosyjskich firm i obywateli Foto: Andrea Izzotti/shutterstock

Nowy amerykański zakaz świadczenia usług księgowych, marketingowych i konsultingowych dla rosyjskich firm i obywateli jest odpowiednikiem podobnego kroku jaki w zeszłym tygodniu podjęła Wielka Brytania.

Sankcjami objęto także trzy państwowe rosyjskie stacje telewizyjne, w tym mający największy zasięg Pierwyj kanał. 

- Amerykańskie fundusze na reklamę, technologia nadawania, kamery wideo, mikrofony, sprzęt dźwiękowy nie będą już dostępne dla trzech najchętniej oglądanych rosyjskich stacji telewizyjnych, które obsługują machinę propagandową Putina - powiedział wysoki rangą przedstawiciel administracji USA.

Ograniczenia eksportowe i wizowe

Nowe amerykańskie sankcje eksportowe zabraniają tez sprzedaży Rosji amerykańskich produktów przemysłowych, takich jak silniki i buldożery.

Dodatkowo Amerykanie objęli sankcjami wizowymi 2600 rosyjskich i białoruskich urzędników. Osobne sankcje nałożono na ośmiu przedstawicieli kierownictwa Sberbanku i 27 szefów i przedstawicieli Gazprombanku.

Europa się spiera

Nad kolejnym pakietem sankcji pracuje też Unia Europejska. Szósty pakiet restrykcji przewiduje przede wszystkim embargo na import rosyjskiej ropy. Ma on wejść w życie w ciągu pół roku, ale kilka krajów chce okresów przejściowych, by dłużej kupować rosyjską ropę, co jest jedną ze spornych kwestii i na razie jednak członkowie Wspólnoty nie są w stanie wypracować wspólnego stanowiska. 8 maja spotkanie ambasadorów krajów członkowskich w Brukseli trwało niecałe dwie godziny i nie przyniosło przełomu. Kolejna narada ma odbyć się na dniach. 

Przedstawiciele Komisji Europejskiej i Francji kierującej pracami Unii podkreślili w krótkim komentarzu przesłanym brukselskim korespondentom, że w ostatnich dniach nastąpił postęp w rozmowach, ale konieczne są jeszcze dodatkowe konsultacje w duchu solidarności.

Czytaj także:

Posłuchaj
00:54 ussankcje.mp3 Nowe sankcje USA wobec Rosji. Korespondencja Marka Wałkuskiego (IAR)

 

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

fc

Zobacz także

Zobacz także