more_horiz
Wiadomości

Z sąsiadem Polski o pomocy Ukrainie. Prezydent udaje się z wizytą na Słowację

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2022 05:56
Prezydent Andrzej Duda poleci na Słowację, gdzie w Bratysławie spotka się między innymi ze swoją słowacką odpowiedniczką, Zuzaną Czaputową.Wizyta Andrzeja Dudy na Słowacji ma być w całości poświęcona współpracy na rzecz pomocy Ukrainie.
Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy na Słowacji jest jednąz wielu poświęconych sytuacji na Ukrainie i wsparciu dla tego kraju
Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy na Słowacji jest jedną z wielu poświęconych sytuacji na Ukrainie i wsparciu dla tego krajuFoto: Piotr Molecki/East News

Szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch dodatkowo zwraca uwagę, że Słowacja jest jednym z najbliższych partnerów Polski, obok państw bałtyckich i Czech. Krajem, który, jak mówi, "rozumie złożoność sytuacji na Ukrainie i konieczność pomocy".

»ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«

Kolejna wizyta w sprawie pomocy Ukrainie

Po spotkaniu z prezydent Słowacji Zuzaną Czaputową Andrzej Duda będzie również rozmawiał z przewodniczącym Rady Narodowej Republiki Słowackiej Borisem Kollárem oraz premierem Słowacji Eduardem Hegerem.

Kancelaria Prezydent zaznacza, że Andrzej Duda odbywa w sprawie Ukrainy serię podróży zagranicznych - niedawno był w Czechach, a w piątek leci do Estonii.

Spór o embargo na rosyjską ropę

Słowacja jest jednym z krajów, które przeciwstawiają się unijnemu embargu na import ropy naftowej z Rosji. W UE wyłoniły się dwa obozy państw, które są sceptyczne wobec niektórych elementów propozycji Komisji Europejskiej. W pierwszym najbardziej aktywne są Węgry, które sprzeciwiają się planom nałożenia embarga ze względu na uzależnienie swej gospodarki od rosyjskiego surowca. W tej grupie są też Czechy i Słowacja. UE proponuje tym państwom tymczasowe odroczenie embarga, które w ich przypadku weszłoby w życie w 2024 roku. Jednak takie ustępstwo Unii na razie nie wystarczyło do wypracowania kompromisu. 

W drugiej "sceptycznej" grupie, jak informują źródła, są Grecja, Cypr i Malta, które sprzeciwiają się z kolei objęciu sankcjami unijnych tankowców transportujących rosyjską ropę. Według nieoficjalnych informacji nowa wersja pakietu będzie zakładała prawdopodobnie zniesienie takiego zakazu, po naciskach tych śródziemnomorskich państw.

Przyjęcie sankcji wymaga jednomyślności państw Wspólnoty.

Proponujemy całkowity zakaz importu rosyjskiej ropy; w ciągu pół roku zakończymy import ropy naftowej, a produktów rafinowanych do końca roku - powiedziała w środę szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w Parlamencie Europejskim, prezentując szczegóły szóstego pakietu sankcji przeciwko Rosji w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę (P Proponujemy całkowity zakaz importu rosyjskiej ropy; w ciągu pół roku zakończymy import ropy naftowej, a produktów rafinowanych do końca roku - powiedziała w minioną środę szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w Parlamencie Europejskim, prezentując szczegóły szóstego pakietu sankcji przeciwko Rosji w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę (PAP)

Czytaj także:

mbl

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem