more_horiz
Wiadomości

Potencjalny atak Rosji na Polskę. Szef Pentagonu uspokaja: jesteśmy gotowi, by odpowiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2022 23:11
Jeśli Rosja zdecyduje się na atak na cele w Polsce, Sojusz Północnoatlantycki stanie w jej obronie jako koalicja - powiedział w Kongresie amerykański minister obrony Lloyd Austin. Jak podkreślił, USA mają plany na taką ewentualność i byłyby gotowe odpowiedzieć.
Szef Pentagonu: jeśli Rosja uderzy na Polskę, będziemy gotowi, by odpowiedzieć
Szef Pentagonu: jeśli Rosja uderzy na Polskę, będziemy gotowi, by odpowiedziećFoto: Michele Ursi/Shutterstock

Lloyd Austin pytany był podczas wysłuchania przed podkomisją Izby Reprezentantów ds. sił zbrojnych o to, jakie byłyby konsekwencje rosyjskiego uderzenia na "instalacje rakietowe" w Polsce lub w innym kraju regionu.

- Zawsze niebezpieczne jest wdawać się w hipotetyczne scenariusze, ale w tym przypadku jest to bardzo, bardzo ważna kwestia. Jeśli Rosja zdecyduje się na zaatakowanie jakiegokolwiek kraju, który jest członkiem NATO, to jest to "game changer". Wtedy, zgodnie z zobowiązaniami artykułu V, z pewnością NATO odpowiedziałoby, najprawdopodobniej jako koalicja w jakiejś formie - powiedział.

Potencjalny atak Rosji na Polskę

Dodał, że Sojusz Północnoatlantycki "ma to, czego potrzeba", by odpowiedzieć na rosyjski atak. Ocenił jednocześnie, że właśnie ze względu na to Rosja nie ma ochoty wdawać się w walkę z NATO. - To jest walka, której oni naprawdę by nie chcieli i która bardzo szybko eskalowałaby w inny typ rywalizacji, jakiego nikt nie chce widzieć - powiedział szef Pentagonu.

Występujący obok niego najwyższy rangą amerykański dowódca wojskowy generał Mark Milley dodał, że USA mają plany odpowiedzi na rosyjską agresję. - Powiedziałbym, że to zależałoby od sytuacji, typu użytej broni, natury eskalacji, gdzie by to się wydarzyło (...), ale krótka odpowiedź brzmi: tak, oczywiście, że jesteśmy gotowi. Militarnie jesteśmy zdolni odpowiedzieć w jakiejkolwiek formie, jaką rozkaże prezydent - powiedział generał.

Czytaj także:

ng

Zobacz także

Zobacz także