more_horiz
Wiadomości

Tortury, egzekucje, tysiące ciał zabitych cywilów. Pracownicy ONZ potwierdzają wstrząsające doniesienia z Mariupola

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2022 13:49
Wysoka Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka Michelle Bachelet w swoim wystąpieniu przed Radą Praw Człowieka ONZ stwierdziła, że pełna skala okrucieństw dokonanych w Mariupolu wciąż nie została ujawniona. Natomiast jej pracownicy potwierdzają wstrząsające doniesienia.
Zniszczenia w Mariupolu
Zniszczenia w MariupoluFoto: PAP/EPA/ALESSANDRO GUERRA

- W mieście znaleziono już tysiące ciał zabitych cywilów - poinformowała komisarz. Jak jednak dodała, w strefach, gdzie trwają natężone walki - w tym w Mariupolu - jej zespół miał trudności z dostępem i pozyskiwaniem informacji. Dlatego pełna skala okrucieństw dokonanych na mieszkańcach nie została jeszcze odkryta.

- W rejonie kijowskim, gdzie odnaleziono ponad tysiąc ciał cywilów, ich morderstwa "często wydają się być intencjonalne, przeprowadzone przez snajperów i żołnierzy" - podkreśliła Bachelet. - Dowody wskazują, że wiele z tych osób zostało poddanych gwałtownym egzekucjom - dodała.

Niektóre ze zwłok nosiły ślady wskazujące na tortury, inne ślady świadczą o śmierci części osób w wyniku braku pomocy medycznej.

Relacje naocznych świadków

Na początku maja zespół Wysokiej Komisarz odwiedził 14 wsi i miasteczek w rejonie kijowskim i czernihowskim i zebrał relacje naocznych świadków o ich zabitych, rannych, zatrzymanych i uprowadzonych krewnych, przyjaciołach i sąsiadach.

Bachelet powtórzyła swoje wezwanie do "obu stron konfliktu" o poszanowanie międzynarodowego prawa humanitarnego.

Czytaj także:

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

Zobacz także

Zobacz także