more_horiz
Wiadomości

Wojna na Ukrainie. Zełenski: porażka strategiczna Rosji jest oczywista dla wszystkich na świecie

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2022 23:50
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w Międzynarodowym Dniu Pielęgniarki podziękował w swoim cowieczornym wystąpieniu w mediach społecznościowych wszystkim przedstawicielkom i przedstawicielom tego zawodu na Ukrainie, którym - jak wskazał - przyszło pracować w trudnych czasach - najpierw w okresie pandemii koronawirusa, a obecnie podczas wojny. Podkreślił także, że porażka strategiczna Rosjan jest już oczywista dla wszystkich na świecie.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski: rosyjska porażka strategiczna jest już oczywista dla wszystkich na świecie
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski: rosyjska porażka strategiczna jest już oczywista dla wszystkich na świecieFoto: facebook.com/zelenskiy.official

Prezydent Ukrainy w filmie opublikowanym na Facebooku wskazywał na to, że rosyjscy okupanci swoimi atakami "próbują ukryć prawdę", a także, że porażka strategiczna Rosjan jest już oczywista dla wszystkich na świecie.

- Po prostu w Rosji nie ma jeszcze nikt odwagi się do tego przyznać. To tchórze. I próbują ukryć prawdę za atakami rakietowymi, powietrznymi i artyleryjskimi. Dlatego naszym zadaniem jest walka, dopóki nie osiągniemy naszych celów w tej wojnie - oswobodzenia naszej ziemi, naszych ludzi i zapewnienia naszego bezpieczeństwa - mówił ukraiński przywódca.

Atak Rosji na Ukrainę

Wołodymyr Zełenski, informując o sytuacji na froncie, powiedział, że wojska rosyjskie w czwartek atakowały między innymi miasto Krzemieńczuk, położone w środkowej części Ukrainy, w obwodzie połtawskim. W obiekty infrastruktury w tej miejscowości uderzyło 12 rosyjskich rakiet. To najbardziej intensywny ostrzał w tym rejonie od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jak wskazał prezydent, najbardziej ucierpiały zabudowania miejscowej rafinerii.

Z kolei szef połtawskiej administracji obwodowej Dmytro Łunin poinformował, że ratownicy ugasili pożar w zakładzie. Jak wskazał, nie ma ofiar. - Siły rosyjskie zaatakowały miejscowość Krzemieńczuk dwunastoma rakietami, większość z nich spadła na teren rafinerii. Pracują tam ratownicy - strażacy. Pożar już zlokalizowano. Pozostałe rakiety spadły na inne obiekty infrastruktury - powiedział Dmytro Łunin. Wieczorem w rejonie Połtawy ponownie było słychać silne eksplozje.

24 kwietnia dziewięć rosyjskich pocisków uderzyło w elektrociepłownię i rafinerię w Krzemeńczuku. Zginęła wówczas jedna osoba, a siedem zostało rannych.

Czytaj także:

Posłuchaj
00:25 11736472_1.mp3 Prezydent Ukrainy: rosyjska porażka strategiczna jest już oczywista dla wszystkich na świecie (IAR) 

» ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny «

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

ng

Zobacz także

Zobacz także