more_horiz
Wiadomości

Eurowizja 2022. Ukraińcy oburzeni przyznaniem przez krajowe jury zera punktów dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2022 20:29
Za pośrednictwem mediów społecznościowych widzowie z Ukrainy wyrażają swoje oburzenie tym, że ukraińskie jury na konkursie Eurowizji nie przyznało punktów reprezentującemu Polskę Krystianowi Ochmanowi.   
Ukraińcy oburzeni przyznaniem przez krajowe jury zera punktów dla Polski na Eurowizji
Ukraińcy oburzeni przyznaniem przez krajowe jury zera punktów dla Polski na EurowizjiFoto: PAP/EPA/ALESSANDRO DI MARCO

Na Facebooku Ukraińcy potępiają swoich jurorów i wzywają do wsparcia polskiego wokalisty, udostępniając link do jego piosenki "River" na YouTube, zachęcając do jej odsłuchania i zwiększenia liczby odtworzeń.

Ponadto ukraińscy fani Eurowizji omawiają możliwe zmiany w ogłaszaniu wyników konkursu, proponując, aby na wizji informowano też o faworytach widzów. Ukraińscy widzowie najwięcej głosów oddali na Polskę i - jak wynika z internetowych wpisów - bardzo zależy im na tym, aby głośno się o tym mówiło.

"Tak silnego przedstawiciela dawno już nie było"

Ukraińscy internauci piszą, że "tak silnego przedstawiciela Polski na Eurowizji dawno już nie było", i zachęcają do subskrybowania jego kanału na YouTube. Wiele osób z zachwytem podkreśla "moc potężnego głosu Krystiana Ochmana" i nie rozumie werdyktu jury Ukrainy. Niektórzy twierdzą wręcz, że "nie mogli zasnąć przez wstręt do ukraińskiego jury", a inni mówią o swoim zażenowaniu i przyznają, że nie wiedzą, co powiedzieć swoim polskim przyjaciołom.

Ukraińscy widzowie domagają się wyjaśnienia od tegorocznego jury, w skład którego weszli: solista zespołu muzycznego Tercja Pikardyjska Andrij Kapral, wokalistka Iryna Fedyszyn, dyrygent Andrij Jackiw i krytyk filmowy Łukjan Gałkin.

Fani Eurowizji chcą dowiedzieć się, dlaczego jury zagłosowało w ten sposób, i przypominają skandal związany z wyłonieniem tegorocznego przedstawiciela Ukrainy na Eurowizji, którym ostatecznie została Kalush Orchestra. Wybór jury padł wcześniej na Alinę Pasz, która w 2015 roku, już po rosyjskiej agresji na Ukrainę, miała wjechać na Krym z terytorium Rosji.

Według ukraińskiego prawa jest to nielegalne oraz niezgodne z regulaminem ukraińskich eliminacji do Eurowizji, których uczestnicy nie mogą przebywać w Rosji ani na anektowanych przez nią terytoriach Ukrainy po 2014 roku. O pobycie Pasz na Krymie mówiło się w ukraińskich mediach jeszcze przed finałem krajowych eliminacji.

Czytaj więcej:

nj

Zobacz także

Zobacz także