more_horiz
Wiadomości

Zełenski chce nadać Polakom specjalny status prawny. Zapowiada złożenie projektu ustawy

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2022 14:19
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił, że wniesie do parlamentu projekt ustawy przyznającej Polakom specjalny status prawny na Ukrainie - podał w niedzielę portal Hromadske, cytując deputowaną z partii Sługa Narodu Olhę Sowhyrię.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział nadanie Polakom specjalnego statusu na Ukrainie
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział nadanie Polakom specjalnego statusu na UkrainieFoto: Twitter/@KancelariaPrezydenta

Zapowiedź pojawiła się przy okazji wizyty prezydenta RP Andrzeja Dudy w Kijowie i jego przemówienia w Radzie Najwyższej Ukrainy. Według Zełenskiego projekt ustawy wpłynie do Rady w najbliższej przyszłości - podał Hromadske.

Spotkanie w Kijowie

Jedność naszych narodów musi pozostać niezmienna; ani teraz, ani w przyszłości nikt nie ma prawa łamać tej jedności - powiedział w niedzielę Wołodymyr Zełenski, przemawiając w Radzie Najwyższej w obecności prezydenta RP Andrzeja Dudy. Przemówienie prezydenta Ukrainy opublikował na Facebooku zastępca szefa jego kancelarii Andrij Sybiha.

- Jedność naszych narodów musi pozostać niezmienna. Ani teraz, ani w przyszłości nikt nie ma prawa łamać tej jedności. Ani nasi politycy, ani wrodzy agenci, ani nawet członkowie jury Eurowizji. Narody ukraiński i polski przyznały sobie po 12 punktów - dziś i na wieki - powiedział Zełenski.

- Polska jest jednym z liderów nie tylko we wspieraniu naszego państwa, ale także w obronie i przekonywaniu do sankcji niezbędnych do przymuszenia Rosji do pokoju. Zdecydowana większość Polaków popiera embargo na surowce energetyczne z Rosji. To tylko jeden z przejawów, ale jakże ważny, że jednakowo widzimy front polityczny w tej wojnie. Wierzę, że przywództwo Polski pomoże ustalić na poziomie europejskim to, co nasze narody już rozumieją - dodał.

***

Przebywający z wizytą na Ukrainie prezydent RP Andrzej Duda przemawiał w Radzie Najwyższej, gdzie został powitany przez deputowanych oklaskami - poinformował w niedzielę portal informacyjny Ukrinform.

Prezydent Andrzej Duda jest pierwszym przywódcą obcego państwa, który od początku wojny przemawiał w ukraińskim parlamencie.

Andrzej Duda przebywał ostatnio na Ukrainie w połowie kwietnia. Wraz z prezydentami Litwy, Łotwy i Estonii odwiedził wyzwoloną Buczę, Irpień i Borodziankę.

Czytaj także:


as

Zobacz także

Zobacz także