more_horiz
Wiadomości

"Ukraina potrzebuje otwarcia europejskich drzwi". Prezydent Andrzej Duda apeluje do Zachodu o jedność

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2022 16:26
Prezydent Andrzej Duda zaapelował w Kijowie do europejskich przywódców o przyznanie Ukrainie statusu kandydata do UE. - To będzie miało ogromne znaczenie psychologiczne i polityczne - argumentował.
Andrzej Duda apeluje do Zachodu o jedność
Andrzej Duda apeluje do Zachodu o jednośćFoto: PAP/Jakub Szymczuk/KPRP

Na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, prezydent Duda wskazywał, że Ukraina potrzebuje środków na odbudowę, a świat potrzebuje Ukrainy, która jest dużym producentem żywności. Relacjonował, że z Zełenskim omówili kwestię odblokowania portu w Odessie oraz możliwości skierowania ukraińskich produktów rolnych do innych portów.

Zachować jedność z Ukrainą

- Musimy zachować jedność z Ukrainą, a my wszyscy w ramach UE i NATO musimy zachować jedność wokół Ukrainy - oświadczył prezydent. Podkreślił, że naród ukraiński wymaga wsparcia nie tylko w postaci dostaw broni czy pomocy humanitarnej, ale także wsparcia politycznego i społecznego.

Andrzej Duda mówił, że Ukraina powinna zostać odbudowana przede wszystkim z reparacji wojennych od Rosji. - Ale oprócz tego potrzebne są różnego rodzaju inicjatywy, które będą kierowały pomoc na Ukrainę - podkreślił. Zapowiedział, że kwestia Ukrainy będzie podnoszona także w przyszłym tygodniu podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

"Ukraina potrzebuje otwarcia europejskich drzwi"

Prezydent zaapelował do przywódców państw UE mówiąc, że "dzisiaj Ukraina potrzebuje naszego sygnału otwarcia europejskich drzwi". Zwrócił uwagę, że ukraińskie społeczeństwo chce być częścią wspólnoty europejskiej, a nie rosyjską strefą wpływów. - To m.in. dlatego dzisiaj dzielnie bronią swojego kraju wobec rosyjskiej agresji - podkreślił.

Zaznaczył, że przyznanie Ukrainie statusu kandydata do UE podczas posiedzenia Rady Europejskiej zaplanowanej na 23-24 czerwca miałoby ogromne znaczenie psychologiczne i polityczne. - O to ogromnie apeluję - dodał prezydent.

Czytaj także:


as

Zobacz także

Zobacz także