more_horiz
Wiadomości

"Dwa i pół miliona osób w Polsce modliło się o to". We Francji beatyfikowano Paulinę Jaricot

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2022 19:57
Założycielka Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Żywego Różańca oraz obrończyni praw robotników, Francuzka Paulina Jaricot została beatyfikowana w Lyonie. Mszę świętą celebrował Luis Antonio Tagle, prefekt Kongregacji Ewangelizacji.
Francja: zakończyły się uroczystości beatyfikacyjne Pauliny Jaricot
Francja: zakończyły się uroczystości beatyfikacyjne Pauliny JaricotFoto: Shutterstock/Ihor Serdyukov

Dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce, ks. Maciej Będziński powiedział, że to długo oczekiwana beatyfikacja. - Jest wymodlona przede wszystkim przez Żywy Różaniec w Polsce, dwa i pół miliona osób modliło się o nią. Jest to wielkie umocnienie Papieskich Dzieł Misyjnych, bo nasza fundatorka została błogosławioną - zaznaczył.

Organizacja wspierająca Kościół i misje

Ks. Maciej Będziński dodał, że Paulina Jaricot uczy, by stawać się coraz bardziej odpowiedzialnym za misje. - Działała sto lat przed Soborem Watykańskim Drugim i zwiastowała swoją pracą, modlitwą i wizją Kościoła, to co ogłosił Sobór wobec osób świeckich. Ona jako świecka osoba stworzyła świecką organizację wspierającą Kościół i misje - dodał.

Paulina Jaricot urodziła się 22 lipca 1799 r. w Lyonie we Francji jako córka bogatego przemysłowca. W rodzinie otrzymała staranne wychowanie religijne. W wieku 17 lat podjęła prosty sposób życia i zapragnęła służyć Bogu. Złożyła prywatny ślub czystości. Zaczęła odwiedzać biedne lyońskie rodziny, rozdając im jałmużnę.

- Była też przejęta trudną sytuacją w krajach misyjnych. Dzięki jej staraniom zaczęły powstawać koła, które wspierały działalność misyjną Kościoła - dodaje ks. Michał Kacprzyk, sekretarz krajowy Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary. - W 1822 roku założyła Dzieło Rozkrzewiania Wiary, a kilka lat później Żywy Różaniec, który jest wielkim zapleczem modlitewnym misyjnej działalności Kościoła - podkreślił.

Róże Różańcowe istnieją w parafiach na całym świecie do dziś, obejmując modlitwą miesięczne intencje misyjne, które papież wyznacza na każdy rok.

Proces kanonizacyjny Pauliny Jaricot rozpoczął Pius XI w 1926 roku. Dekret o heroiczności cnót uznał papież Jan XXIII w 1963 roku. 27 maja 2020 roku Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych ogłosiła z upoważnienia Ojca Świętego dekret o cudzie za wstawiennictwem Pauliny. Doznała go 3,5-letnia Mayline - córka Emmanuela i Nathalie, która pod wpływem zadławienia doświadczyła śmierci mózgowej. Cud wydarzył się w 2012 roku, kiedy Papieskie Dzieła Misyjne i Żywy Różaniec obchodziły 150. rocznicę śmierci Pauliny Jaricot.

Czytaj także:

dz

Zobacz także

Zobacz także