more_horiz
Wiadomości

Szefowa KE przyjedzie do Polski? Znamy możliwą datę wizyty

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2022 22:14
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen złoży wizytę w Polsce 2 czerwca, jeśli do tego czasu zostanie zakończona procedura zatwierdzania dla Polski Krajowego Planu Odbudowy (KPO) - poinformowała w środę na Twitterze rzecznik KE Dana Spinant.
Rzecznik KE:  2 czerwca Ursula von der Leyen planuje złożyć wizytę w Polsce
Rzecznik KE: 2 czerwca Ursula von der Leyen planuje złożyć wizytę w Polsce Foto: shutterstock.com/martinbertrand.fr

Wcześniej w środę (25 maja br.) premier Mateusz Morawiecki oznajmił, że istnieje duża szansa, że ​​w ciągu kilku dni zostanie wyprzedzony Plan Krajowy Odbudowy.

- Krajowe Program Odbudowy z naszej strony został zatwierdzony i wniosek złożony już jakiś czas temu. Dostajemy z Komisji Europejskiej pozytywne sygnały w tym zakresie" - zaznaczył premier. - To jest uzgodnienie tzw. kamieni milowych, czyli pewnych warunków, które wszystkie kraje członkowskie musiały uzgodnić z KE i my również je uzgodniliśmy - podkreślił szef rządu. Dodał, że wypłata środków z KPO "do kwestii miesięcy".

Reforma SN

Premier wyjaśnił, że Polska musi podjąć pewne działania związane z reformą wymiaru sprawiedliwości i dodał, że w związku z tym musi zostać także przyjęta stosowna ustawa. - Liczę na to, że nie tylko Zjednoczona Prawica, ale wiele rozsądnych partii ze strony opozycyjnej, poprze zmiany, które otworzą drogę do KPO - powiedział Mateusz Morawiecki. 

- Dziś nie jest właściwy czas, aby huśtać łodzią polskiej gospodarki, dzisiaj trzeba przyjąć jak najszybciej te rozwiązania, ponieważ kryzys gospodarczy, o którym mówiono w Davos, staje się faktem na całym świecie - powiedział szef rządu. Zaznaczył, że przetrwają go lepiej te państwa, które będą w stanie przyciągnąć inwestycje i będą w stanie zasiać ziarno przyszłego potencjału gospodarczego u siebie. Zdaniem premiera Krajowy Plan Odbudowy tworzy właśnie taką perspektywę.

Krajowy Plan Odbudowy 

W ramach Funduszu Odbudowy z budżetu polityki spójności na lata 2021-2027 Polska ma do dyspozycji około 76 mld euro. W KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii COVID-19, Polska wnioskuje o 23,9 mld euro dostępnych w ramach grantów i o 11,5 mld euro z części pożyczkowej. 

Czytaj także:

Zobacz także: Zbigniew Kuźmiuk w "24 pytania - rozmowa poranka" w PR24

nj 

Zobacz także

Zobacz także