more_horiz
Wiadomości

Donbas pod ostrzałem. Tak źle jeszcze nie było. "Rosjanie terroryzują cywilów"

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2022 18:08
Intensywność działań bojowych w Donbasie osiągnęła najwyższy poziom. Informuje o tym ukraińskie ministerstwo obrony. Według resortu na okupowanych terenach Rosjanie terroryzują ludność cywilną.
Intensywność działań bojowych w Donbasie osiągnęła najwyższy poziom - poinformowało ukraińskie ministerstwo obrony
Intensywność działań bojowych w Donbasie osiągnęła najwyższy poziom - poinformowało ukraińskie ministerstwo obronyFoto: shutterstock.com/kibri_ho

Jak poinformował rzecznik ukraińskiego ministerstwa obrony Ołeksandr Motuzianyk, Rosja skoncentrowała swoje siły i próbuje otoczyć ukraińskie oddziały w obwodach donieckim i ługańskim. Walki osiągnęły maksymalny poziom intensywności. Rosjanie ostrzeliwują ukraińskie pozycje na całej linii frontu. Dokonują szturmu na kilku kierunkach. Najbardziej zaciekłe walki toczą się w kierunku Siewierodoniecka, Bachmutu i Kurachowego.

Ołeksandr Motuzianyk poinformował, że ukraińskie wojsko broni pozycji i zadaje Rosjanom poważne stratyWalki toczą się także w obwodach charkowskim, chersońskim i zaporoskim. Wróg ostrzeliwuje też przygraniczne tereny obwodów czernihowskiego i sumskiego. Ponadto w ciągu ostatniego tygodnia Rosjanie wywieźli z okupowanego Mariupola do tak zwanych obozów filtracyjnych ponad 3 tys. Ukraińców. Część cywilów jest przesłuchiwana i torturowana. 

Terror wobec ukraińskich jeńców

Po "działaniach filtracyjnych" Rosjanie tworzą grupy, które "najpierw deportują do Taganrogu, a później do depresyjnych regionów Rosji" - czytamy w komunikacie ukraińskiej rzeczniczki praw człowieka Ludmyły Denisowej.

Według niej co najmniej 10 proc. mieszkańców miasta, którzy nie przechodzą tzw. filtracji, czyli kontroli, jest uznawanych przez siły rosyjskie za "niebezpiecznych dla rosyjskiego reżimu". Są aresztowani, a następnie odsyłani do dawnej kolonii karnej w miejscowości Ołeniwka, w obwodzie donieckim, albo wywożeni do więzienia - tzw. Izolacji - w kontrolowanym przez separatystów Doniecku. Na miejscu osoby te są poddawane wielogodzinnym przesłuchaniom, torturom, grozi się im śmiercią i zmusza do współpracy - przekazała rzeczniczka.

Posłuchaj
00:54 11766622_1.mp3 Intensywne działania zbrojne w Donbasie. O szczegółach z Kijowa Paweł Buszko (IAR) 

Czytaj także:

Zobacz także: Paweł Kowal z Koalicji Obywatelskiej w Programie 1 Polskiego Radia o priorytetach ws. sytuacji na Ukrainie

PAP

ASP

Zobacz także

Zobacz także