more_horiz
Wiadomości

"Grupa Wyszehradzka zachowała pełną spójność". Premier Morawiecki o nowych sankcjach wobec Rosji

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2022 17:37
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że podczas posiedzenia Rady Europejskiej osiągnięto konsensus w sprawie poszerzenia listy oligarchów, wyłączenia rosyjskiego Sbierbanku z systemu swift, a także embarga na import ropy. Szef polskiego rządu podkreślił, że Grupa Wyszehradzka zachowała pełną spójność, a z Czechami i Węgrami udało się ustalić odpowiedni kompromis. 
Mateusz Morawiecki o sankcjach podjętych na Radzie Europejskiej: Grupa Wyszehradzka zachowała pełną spójność
Mateusz Morawiecki o sankcjach podjętych na Radzie Europejskiej: Grupa Wyszehradzka zachowała pełną spójnośćFoto: PAP/Marcin Obara

W nocy unijni przywódcy na szczycie w Brukseli uzgodnili, po niemal 4-tygodniowym impasie, kolejne sankcje wobec Rosji, w tym częściowe embargo na import ropy. Restrykcje obejmą ropę transportowaną z Rosji do Unii drogą morską, wyłączone zostaną ropociągi. Do końca roku Wspólnota ma zrezygnować z 90 procent importu z Rosji.

Szef polskiego rządu mówił, że ustanowienie najnowszego - szóstego pakietu sankcji przez UE to doniosły moment, ponieważ wszystkie państwa członkowskie zrezygnują z rosyjskich surowców energetycznych, co uderzy w dochody Rosji.

- Cała Unia Europejska odejdzie od rosyjskiej ropy, to rewolucja gospodarcza. To oznacza, że Rosja w sposób trwały w niedalekiej przyszłości zacznie tracić swoje dochody, i to bardzo ważny element całej naszej debaty - mówił premier. 

Premier: Polska jest zabezpieczona

Mateusz Morawiecki podkreślił, że bezpieczeństwo energetyczne Polski nie jest zagrożone. Szef rządu był pytany o konsekwencje dla naszego kraju wprowadzenia do końca roku unijnego embarga na import ropy z Rosji drogą morską. Przywódcy europejskich krajów porozumieli się w tej sprawie na szczycie w Brukseli.

- Bezpieczeństwo energetyczne Polski nie jest zagrożone, bezpieczeństwo dostaw ropy nie jest zagrożone, także bezpieczeństwo gospodarcze nie jest zagrożone - zapewnił premier Morawiecki.

Jest coraz większa świadomość w Europie Zachodniej, jak bestialski jest reżim rosyjski - mówił w Brukseli premier Mateusz Morawiecki po zakończeniu unijnego szczytu. To - jak dodał szef polskiego rządu - powód do ostrożnego optymizmu, że nie tylko Unii udało się zachować jedność, ale też jest świadomość, jak brutalnym, strasznym, bestialskim reżimem jest reżim moskiewski - podkreślił premier Morawiecki.

Mówił, że ta świadomość jest zarówno w rządach Europy Zachodniej, jak i wśród obywateli. - To ważne i może odmienić losy tej wojny - skomentował szef rządu. Dodał, że w Unii jest coraz większe zrozumienie, że nie może być pokoju bez wolnej Ukrainy.

Czytaj także:

Putin ponosi porażkę 

Premier Mateusz Morawiecki mówił w Brukseli, że polska argumentacja dotycząca zagrożenia bezpieczeństwa ze strony Rosji została przyjęta przez zachodnich partnerów. Podkreślał, że rozszerzenie NATO jest ważne dla architektury bezpieczeństwa Unii Europejskiej i Zachód wypowiada się w tej sprawie w jednolity sposób.

Posłuchaj
00:29 11768397_1.mp3 Premier Mateusz Morawiecki w Brukseli: Putin ponosi porażkę, wolny świat jest zjednoczony w walce z rosyjskim barbarzyństwem (IAR) 

- Tutaj Putin ponosi porażkę, ponieważ liczył na rozbicie wolnego świata- mówił premier Mateusz Morawiecki. - Zachód jest zjednoczony jak nigdy w walce z rosyjskim barbarzyństwem. W obliczu walki z tym barbarzyństwem, któremu wiele czasu poświęciliśmy. Skupiliśmy się także na tym, jak wzmocnić potencjał obrony Unii Europejskiej, jak dokonywać wspólnie zakupów, pracować nad technologiami. Tutaj Polska też ma szansę być beneficjentem tych programów obronnych, które wzmacniamy u nas w kraju - oświadczył premier. Jak mówił, partnerzy Polski też dochodzą do takich wniosków i wzmacniają swój arsenał.
Rada Europejska omawiała także kwestię globalnego bezpieczeństwa żywnościowego.

ASP

Zobacz także

Zobacz także