more_horiz
Wiadomości

Eksport zboża przez Odessę? Ukraina ma plan. Kułeba wskazuje na jedno "ale"

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2022 04:33
Ukraina jest gotowa stworzyć warunki do wznowienia eksportu z portu w Odessie - zapowiedział ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba. Dodał, że Kijów wspólnie z ONZ i partnerami szuka rozwiązania, aby Rosja nie mogła wykorzystać tego do ataku na Odessę.
Ukraina jest gotowa otworzyć port w Odessie na eksport zboża
Ukraina jest gotowa otworzyć port w Odessie na eksport zbożaFoto: Shutterstock/paparazzza

"Ukraina jest gotowa stworzyć warunki konieczne do wznowienia eksportu z portu w Odessie. Pytanie brzmi, jak zapewnić, aby Rosja nie wykorzystała tego szlaku handlowego do ataku na Odessę. Obecnie nie ma gwarancji ze strony Rosji" - stwierdził Dmytro Kuleba.

Dodał, że Ukraina nadal szuka rozwiązań wspólnie z ONZ i partnerami.

Rynki potrzebują ukraińskiego zboża

Ukraina jest jednym z największych światowych eksporterów zboża i ropy naftowej, które eksportuje głównie drogą morską. Rosyjska blokada portów Morza Czarnego zagraża światowym cenom tych produktów i niedoborom żywności w wielu krajach Afryki i Bliskiego Wschodu. W związku z blokowaniem przez Rosję portów czarnomorskich Ukraina nie jest w stanie wywieźć około 22 mln ton zboża zgromadzonego w silosach.

Ukraina i jej partnerzy dyskutują o możliwości powołania międzynarodowej misji odblokowania ukraińskiego eksportu morskiego i w pierwszej kolejności żądają od Rosji wycofania swoich sił rozlokowanych na wodach morskich wokół Ukrainy i zapewnienia gwarancji bezpieczeństwa żeglugi - informuje portal Ukraińska Prawda.

Rosja ze swojej strony deklaruje gotowość dopuszczenia statków przewożących ukraińskie zboże "jeśli Ukraina oczyści porty". Chce też w zamian zniesienia sankcji. Stany Zjednoczone i Wielka Brytania już powiedziały, że nie będą rozważać takich ustępstw.

W niedawnej rozmowie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem prezydent Francji Emmanuel Macron zaproponował głosowanie w ONZ w sprawie zniesienia rosyjskiej blokady Odessy.

Ze swojej strony samozwańczy prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko powiedział sekretarzowi generalnemu ONZ, że jest gotów zapewnić "korytarz zbożowy" przez Białoruś do portów bałtyckich, jeśli te porty zniosą sankcje i pozwolą na załadunek białoruskich towarów.

Zobacz także:

Zobacz także: wiceszef MSZ Marcin Przydacz w PR24

jp

Zobacz także

Zobacz także