more_horiz
Wiadomości

Szczyt NATO w Madrycie. Stoltenberg zapowiada: zapadną decyzje, które wzmocnią Sojusz

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2022 16:29
- Na czerwcowym szczycie NATO w Madrycie państwa członkowskie podejmą decyzje, które umocnią Sojusz Północnoatlantycki - zapowiedział szef organizacji Jens Stoltenberg na konferencji po spotkaniu ministrów obrony NATO. Dodał, że w Brukseli politycy rozmawiali m.in. o wzmocnieniu grup bojowych we wschodniej części Sojuszu. Jak mówił, będzie to oznaczało m.in. "więcej obrony powietrznej, morskiej i cybernetycznej".
Jens Stoltenberg: na czerwcowym szczycie NATO zapadną decyzje, które wzmocnią Sojusz
Jens Stoltenberg: na czerwcowym szczycie NATO zapadną decyzje, które wzmocnią SojuszFoto: Alexandros Michailidis/Shutterstock

Jak mówił Jens Stoltenberg, Rosja jest obecnie największym zagrożeniem dla Sojuszu. Podkreślił, że na zaplanowanym na koniec czerwca szczycie NATO w stolicy Hiszpanii, Madrycie, sojusznicy podejmą decyzje o nowej koncepcji strategicznej NATO, która określi stanowisko Sojuszu wobec Rosji, pojawiających się wyzwań i - po raz pierwszy - wobec Chin. 

Jak wskazał, chodzi o to, by "NATO stawało się silniejsze w świecie, który staje się coraz bardziej groźny". - Jestem pewien, że szczyt przyniesie znaczące zmiany dla Sojuszu - zaznaczył.

Dodał także, że ważną częścią obrad będą historyczne wnioski o członkostwo w NATO złożone przez Finlandię i Szwecję.

Wojna na Ukrainie. Wsparcie NATO

Przekazał też, że w trakcie spotkania w Madrycie przywódcy wysłuchają prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Jens Stoltenberg podkreślił ponadto, że NATO dostarcza Ukrainie bezprecedensowej pomocy w związku z agresją Rosji.

Szef NATO zaznaczył, że sojusznicy zapowiedzieli dodatkową pomoc dla Ukrainy, w tym bardzo potrzebną broń ciężką i systemy dalekiego zasięgu. - Przygotowujemy kompleksowy pakiet pomocy NATO dla Ukrainy. [...] Pomoc Ukrainie w poprawie interoperacyjności z NATO, przejściu (ze sprzętu - red.) z czasów sowieckich do nowoczesnego sprzętu NATO oraz dalszym wzmacnianiu instytucji bezpieczeństwa - wymieniał.

Jak tłumaczył, ministrowie dyskutowali w czwartek także o tym, jak wzmocnić grupy bojowe we wschodniej części Sojuszu. Chodzi o "więcej obrony powietrznej, morskiej i cybernetycznej, a także rozmieszczenie zapasów sprzętu i broni" - tłumaczył. 

Czytaj także:

ng

Zobacz także

Zobacz także