more_horiz
Wiadomości

Kreml straszy Litwę z powodu blokady tranzytu do obwodu kaliningradzkiego. "To naruszenie wszelkich zasad"

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2022 17:39
- Decyzja Litwy o zablokowaniu obwodu kaliningradzkiego jest bezprecedensowa i jest naruszeniem wszelkich zasad - skomentował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow w odpowiedzi na zablokowanie przez Litwę tranzytu do obwodu kaliningradzkiego.
Decyzja Litwy o zablokowaniu obwodu kaliningradzkiego jest bezprecedensowa i jest naruszeniem wszelkich zasad - skomentował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow
Decyzja Litwy o zablokowaniu obwodu kaliningradzkiego jest bezprecedensowa i jest naruszeniem wszelkich zasad - skomentował rzecznik Kremla Dmitrij PieskowFoto: Pixabay/Ramon Perucho

Kilka dni temu litewskie koleje poinformowały o zaprzestaniu tranzytu dużej części towarów pomiędzy rosyjskimi regionami a obwodem kaliningradzkim. To część ograniczeń wprowadzonych w związku z sankcjami nałożonymi na Moskwę.

Jak skomentował w poniedziałek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, "decyzja Litwy o zablokowaniu obwodu kaliningradzkiego jest bezprecedensowa i jest naruszeniem wszelkich zasad". 

Kilka godzin później MSZ Rosji poinformowało na swojej stronie internetowej, że charge d'affaires Litwy w Rosji Virginija Umbrasiene została wezwana do ministerstwa spraw zagranicznych, gdzie - według komunikatu - ostro zaprotestowano i zażądano od Litwy zniesienia ograniczeń w tranzycie. "Jeśli tranzyt ładunków do obwodu kaliningradzkiego nie zostanie w pełni przywrócony w najbliższej przyszłości, to Rosja zastrzega sobie prawo do działania w celu ochrony swoich interesów narodowych" - cytuje agencja Nexta. 

Z kolei według gubernatora obwodu kaliningradzkiego Antona Alichanowa ograniczenie wpłynie na 40 do 50 proc. przewozu towarów. Sytuację tę nazwał "uduszeniem regionu".

Litwa ogranicza przewóz do Kaliningradu

Jak przypomniał w poniedziałek szef litewskiej dyplomacji Gabrielius Landsbergis, zakaz tranzytu kolejowego stali i wyrobów z metali żelaznych między Kaliningradem a Rosją wprowadzony przez Litwę nie wynika z decyzji władz w Wilnie, lecz z sankcji Unii Europejskiej nałożonej na Rosję z powodu jej inwazji na Ukrainę. Jak pisze na swojej stronie internetowej litewskie ministerstwo spraw zagranicznych, przewóz przez terytorium Litwy pasażerów oraz towarów, które nie zostały objęte unijnymi sankcjami, odbywa się bez przeszkód.

Wśród rosyjskich towarów objętych przez Litwę ograniczeniami są materiały budowlane, cement i wyroby metalowe. Rosyjskie samoloty udające się do obwodu kaliningradzkiego latają nad Bałtykiem, ponieważ przestrzeń powietrzna UE jest dla nich zamknięta.

Czytaj także: 

ng//twitter.com/nexta_tv//PAP//IAR

Zobacz także

Zobacz także