more_horiz
Wiadomości

Nowi kandydaci do rozszerzenia Unii Europejskiej. Wyraźny głos poparcia PE i apel do przywódców

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2022 13:26
Parlament Europejski wezwał przywódców unijnych, by na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu Rady nadali Ukrainie i Mołdawii status kandydata do Unii Europejskiej. Europosłowie zaznaczyli, że na taki sam status zasługuje po spełnieniu dodatkowych warunków również Gruzja. Rezolucja w tej sprawie uzyskała miażdżąca większość głosów, poparły ją wszystkie większe grupy polityczne - zarówno lewicowe jak i konserwatywne.
Rezolucję PE poparły wszystkie większe grupy polityczne
Rezolucję PE poparły wszystkie większe grupy polityczneFoto: EPA/OLIVIER HOSLET

Ukraina, Mołdawia i Gruzja złożyły w ostatnich miesiącach formalne wnioski o członkostwo w europejskiej. Europosłowie zaznaczyli w rezolucji, że kraje te wielokrotnie dawały wyraz swoim europejskim ambicjom, wprowadzając reformy, rozwijając gospodarkę, tworzą społeczeństwo obywatelskie.

Walka o europejską przyszłość

Deputowani w sposób szczególny odnieśli się do Ukrainy, która - jak podkreślali - o swoją europejską przyszłość walczy od czasu Euromajdanu, a teraz, po odwróceniu się od Moskwy i zbliżeniu do Brukseli, musi stawiać czoło brutalnej inwazji.

Nadanie Ukrainie statusu kandydata ma być ważną motywacją dla walczących Ukraińców, ale też istotnym sygnałem dla Władimira Putina - zaznaczyli europosłowie.

Ostateczna decyzja będzie należała do przywódców europejskich. Dziś rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rady Europejskiej w tej sprawie.

Konieczne reformy

Nadanie statusu kandydata nie oznacza, że dany kraj bezwarunkowo stanie się w określonym czasie członkiem Unii. To jedynie krok w kierunku usprawnienia procesu akcesyjnego. Ukraina, Mołdawia i Gruzja nadal będą musiały przeprowadzić obszerne reformy i spełnić szereg kryteriów.

W przegłosowanej dziś rezolucji europosłowie wezwali dziś instytucje unijne, by odblokowały również proces akcesyjna państwa Bałkanów Zachodnich.

Deputowani ponownie potępili również rosyjską inwazję na Ukrainie.

Czytaj także:

Posłuchaj
01:02 apelpe.mp3 Europarlament wezwał przywódców unijnych, by niezwłocznie nadali status kandydata do UE Ukrainie i Mołdawii. Relacja Karola Surówki (IAR)

fc

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem