more_horiz
Wiadomości

Rosja planuje referendum w Donbasie? Doradca mera Mariupola podał datę

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2022 08:15
Samozwańczym jednostkom administracyjnym z nadania Kremla nakazano już przygotować odpowiednie lokale i utworzyć komisje wyborcze. - Pseudoreferendum ma się odbyć równolegle z obchodami sowieckiego Dnia Mariupola - podał doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.
Pseudoreferendum ws. przyłączenia obwodu donieckiego do Rosji. Jest wstępna data
"Pseudoreferendum" ws. przyłączenia obwodu donieckiego do Rosji. Jest wstępna dataFoto: MARKO DJURICA/Reuters/Forum

"Okupacyjne władze w Donbasie otrzymały polecenia dotyczące organizacji tzw. głosowania w sprawie przyłączenia obwodu donieckiego do Rosji. Bezprawne referendum ma zostać przeprowadzone 11 września" - poinformował na Telegramie doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

"Samozwańczym jednostkom administracyjnym z nadania Kremla nakazano już przygotować odpowiednie lokale i utworzyć komisje wyborcze. Według wytycznych Moskwy szczególną rolę podczas tzw. referendum powinny odgrywać »oddolne inicjatywy społeczne«" - powiadomił samorządowiec.

"Pseudoreferendum ma się odbyć równolegle ze świętowaniem »wyzwolenia Donbasu z rąk nazistowskich okupantów« (propagandowe określenie ukraińskich władz w obwodzie donieckim - red.) i obchodami sowieckiego Dnia Mariupola. Symbolizm we wszystkim" - napisał Andriuszczenko.

Referenda w regionach donieckim i ługańskim

Doniesienia o tzw. referendach w regionach donieckim i ługańskim, sankcjonujących przyłączenie tych terytoriów do Rosji, pojawiają się od ponad dwóch miesięcy. Jak informował 27 kwietnia niezależny rosyjski portal Meduza, organizację tych przedsięwzięć planowano pierwotnie na połowę maja - prawdopodobnie zakładając, że do tego czasu wojska najeźdźcy opanują cały obszar Donbasu.

>>> ATAK NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

W poprzednich latach Dzień Mariupola był cyklicznie obchodzony w drugiej połowie września na pamiątkę założenia miasta w 1778 r. 11 września to z kolei data powszechnie kojarzona z rocznicą zamachu terrorystycznego na nowojorskie World Trade Center w 2001 r.

Koszmar w Mariupolu. Katastrofalna sytuacja humanitarna

W okupowanym przez rosyjskie wojska Mariupolu, na południowym wschodzie Ukrainy, panuje katastrofalna sytuacja humanitarna. Pomoc zapewniana przez samozwańczą miejską administrację (dostawy żywności, wody, środków higienicznych) wystarcza tylko dla niewielkiej liczby osób. Utrzymuje się również zagrożenie wybuchem epidemii chorób zakaźnych, m.in. cholery.

Lojalny wobec władz w Kijowie mer Mariupola Wadym Bojczenko wyraził 3 czerwca obawy, że szacowana wcześniej na ok. 22 tys. liczba mieszkańców miasta zabitych przez rosyjskie wojska może być znacznie zaniżona.

Czytaj także:

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Zobacz: Paweł Mucha w "Sygnałach dnia"

pb

Zobacz także

Zobacz także