more_horiz
Wiadomości

Zełenski: bez Ukrainy nie da się zagwarantować bezpieczeństwa w Europie

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2022 05:50
W swoim cowieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy odniósł się do szczytu NATO w Madrycie, który nazwał "szczytem transformacji". Wołodymyr Zełenski stwierdził, że bez jego kraju nie da się zagwarantować bezpieczeństwa w Europie w obecnej sytuacji.
Wołodymyr Zełenski: bez naszego państwa nie da się zagwarantować bezpieczeństwa w Europie
Wołodymyr Zełenski: bez naszego państwa nie da się zagwarantować bezpieczeństwa w EuropieFoto: Володимир Зеленський/Facebook

Ukraiński przywódca powiedział, że Sojusz Północnoatlantycki zmienia strategię w odpowiedzi na agresywną, antyeuropejską politykę Rosji i wojnę Kremla przeciwko Ukrainie.

Szczyt NATO. Apele Zełenskiego do Sojuszu

Dodał, że jego kraj potrzebuje teraz solidnych gwarancji bezpieczeństwa ze strony międzynarodowych partnerów.

- Wezwałem członków NATO do znalezienia rozwiązań, który umożliwiłyby pełne uczestnictwo Ukrainy we wspólnej europejskiej architekturze bezpieczeństwa. Zaapelowałem też do państw Sojuszu o przyspieszenie dostaw systemów obrony przeciwrakietowej na Ukrainę i zwiększenie presji na państwo terrorystyczne - dodał.

Umowa Ukraina-UE dot. liberalizacji transportu. "To znacznie zwiększy eksport ukraińskich towarów"

Wołodymyr Zełenski odniósł się też do umowy między Kijowem a Unią Europejską dot. liberalizacji transportu drogowego. W jego opinii, usuwa ona bariery dla ukraińskich przewoźników. Prezydent wskazał, że przed tygodniem jego kraj otrzymał status kraju kandydującego do Wspólnoty, a teraz wykonano kolejny krok ku zjednoczeniu Ukrainy z UE.

Posłuchaj
00:28 Wołodymyr Zełenski.mp3 Wołodymyr Zełenski: nie trzeba już czekać na zezwolenia na przewóz towarów. To znacznie zwiększy eksport ukraińskich towarów transportem drogowym (IAR) 

- Nie trzeba już czekać na zezwolenia na przewóz towarów. To znacznie zwiększy eksport ukraińskich towarów transportem drogowym. To jest teraz zadanie dla naszego państwa - nie stracić ani tygodnia w budowaniu stosunków z Unią Europejską. Mimo wojny, mimo wszystkich trudności, będziemy stale robić to, co zbliża nas do pełnego członkostwa w Unii Europejskiej - mówił.

Czytaj także:

Zełenski dodał, że Ukraina będzie miała specjalny dokument - jasną mapę działań - z którym będzie mógł się zapoznać każdy obywatel. Zostaną w nim zawarte wskazania, co muszą zrobić ukraińskie instytucje państwowe w drodze do Unii Europejskiej. Dokument zostanie zaprezentowany 1 lipca.

ms

Zobacz także

Zobacz także