more_horiz
Wiadomości

Niepokojące doniesienia z Krymu i Sewastopola [ZAPIS RELACJI]

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2022 22:34
Zakończył się 133. dzień wojny na Ukrainie. Poniżej przedstawiamy zapis środowej relacji.
Rosja prowadzi mobilizację na okupowanych terytoriach
Rosja prowadzi mobilizację na okupowanych terytoriach Foto: AP/Associated Press/East News

Najnowszą relację można śledzić TUTAJ.

>>> ATAK NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Zapis relacji:

23:41

- Zachodnia artyleria zaczęła wreszcie działać z całą mocą. Broń, którą otrzymaliśmy od naszych partnerów, jej dokładność jest taka, jaka powinna być - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu opublikowanym w środę w mediach społecznościowych.

22:51

- Szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken odbył w środę rozmowę ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Dmytro Kułebą - podał w środę Departament Stanu USA. Blinken miał m.in. zapowiedzieć dodatkowe wsparcie dla budżetu Ukrainy.

22:30

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę ponad 817 placówek medycznych zostało uszkodzonych, 122 zostały całkiem zniszczone - poinformował Radio Swoboda minister zdrowia Ukrainy Wiktor Laszko.

22:30

- Śmigłowiec i samolot ukraińskiego oligarchy Wiktora Medwedczuka, uważanego przez ostatnie dwie dekady za lobbystę interesów Rosji na Ukrainie, zostały przekazane władzom w Kijowie - poinformowała w środę ukraińska policja.

20:36

Wołodymyr Zełenski powiedział, że z Micheálem Martinem będą współpracować nad tym, aby Ukraina możliwie najszybciej przeszła ze statusu kandydata do statusu członka Unii Europejskiej.

20:35

Z kolei premier Irlandii Micheál Martin powiedział, że wspiera Ukrainę, jej wolność i suwerenność. - Wojna z tym wspaniałym demokratycznym krajem jest wielkim naruszeniem prawa międzynarodowego. To naruszenie wszystkich wartości, które wspiera Irlandia, i nie pogodzimy się z tym - powiedział.

20:35

Wołodymyr Zełenski poinformował Micheála Martina o sytuacji na pierwszej linii frontu, zwłaszcza na południu i wschodzie Ukrainy, oraz potrzebach humanitarnych. - Już teraz istnieje potrzeba odbudowy tych terytoriów Ukrainy, które zostały wyzwolone spod okupacji. Jestem bardzo wdzięczny Irlandii za jej szczere zainteresowanie projektami odbudowy Ukrainy po zakończeniu wojny - powiedział prezydent Ukrainy.

20:20

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski omówił z premierem Irlandii Micheálem Martinem kwestie bezpieczeństwa, energetyki, sankcji wobec Federacji Rosyjskiej i powojennej odbudowy Ukrainy. Politycy spotkali się w Kijowie.

20:15

Siły ukraińskie odparły natarcie wojsk rosyjskich na trzech kierunkach: charkowskim, słowiańskim i bachmuckim - poinformował w środę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

20:10

Władze obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy proszą mieszkańców o ewakuowanie się z powodu nasilania ostrzałów przez wojsko rosyjskie - poinformował szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko.

20:02

Tak zwane punkty kontrolne na granicy administracyjnej między obwodem chersońskim a tymczasowo okupowanym Krymem działają pod kontrolą rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa. Obywatele Ukrainy są zmuszani do podpisywania sfałszowanych dokumentów lub składania zeznań wobec FSB, że Siły Zbrojne Ukrainy rzekomo strzelają do cywilów i obiektów cywilnych.

20:02

Wyjątkiem są Tatarzy krymscy, którzy zostali wywiezieni z obwodu chersońskiego, a na Krymie są oskarżani o przynależność do batalionu Tatarów krymskich im. Nomana Czelebidżichana, walczącego po stronie Ukrainy.

20:02

Ponadto, według Taszewej, Rosja wykorzystuje Półwysep Krymski do nielegalnych działań, np. do przymusowego wywozu Ukraińców z nowo zajętych terytoriów i strefy aktywnych walk oraz przetrzymywania cywilów masowo porywanych na terenie obwodu chersońskiego. Są przetrzymywani w Symferopolu i Sewastopolu.

20:01

- Rosjanie ukrywają prawdziwe straty, organizują tajne pogrzeby. Wiemy o 108 grobach żołnierzy Federacji Rosyjskiej na terytorium okupowanego Krymu, z których 56 rzekomo miało obywatelstwo ukraińskie - powiedziała Tamila Taszewa.

20:01

Przedstawiciele rosyjskiej administracji na terytorium tymczasowo okupowanego Krymu i Sewastopola przeszli do nowej fazy mobilizacji i prowadzą "kampanie mobilizacyjne" w celu przygotowania rezerw wojskowych do udziału w wojnie na Ukrainie. Działania te były podejmowane przez ostatnie cztery miesiące - powiedziała rzecznik prezydenta Ukrainy odpowiedzialna za okupowany Krym Tamila Taszewa.

16:55

"Od miesięcy u boku rosyjskiej armii walczą najemnicy z tzw. grupy Wagnera, słynący z bezwzględności. Wydaje się, że nie mają już kogo wysyłać na wojnę, dlatego próbują teraz podpisywać nowe kontrakty z przestępcami, przebywającymi w rosyjskich więzieniach - informuje w środę portal dziennika "Bild".

"Otrzymaliśmy informacje z trzech rosyjskich więzień spod Petersburga, że pojawili się tam umundurowani mężczyźni i zaproponowali więźniom udanie się na front, gdzie mieliby walczyć z nazistami" - mówi Olga Romanowa, obrończyni praw człowieka. Romanowa kieruje od lat organizacją "Rosja za kratami", która opiekuje się więźniami w rosyjskich obozach karnych.

16:38

Mer miasta Słowiańsk Wadym Lac poinfomował, że w obwodzie donieckim nadal pozostaje ok. 23 tys. cywilów. Miasto regularnie jest ostrzeliwane przez rosyjskie wojska.

16:27

Założony w roku 1846 sklep z pamiątkami przy Białym Domu wyemitował monetę, poświęconą obrońcom Wyspy Węży na Morzu Czarnym, która od pierwszych dni rosyjskiej agresji na Ukrainę stała się słynna na cały świat.

Każda taka moneta będzie miała certyfikat autentyczności z numerem seryjnym i zapakowana będzie w aksamitne pudełko, z odciskiem złotej prezydenckiej pieczęci.

Moneta kosztuje 100 USD i na razie prowadzone są zapisy na zakup.

16:26

"Wystąpienia Piskorskiego korespondują z głównymi tezami Rosji - mają na celu oczernianie Polski poprzez kreowanie fałszywego obrazu rzeczywistości" - napisał na Twitterze rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

"To już kolejna aktywność Mateusza Piskorskiego, która wpisuje się w działania informacyjne Kremla wymierzone w Polskę i Zachód" - dodał.

16:01

- Polska inicjatywa zakupu drona Bayraktar dla ukraińskiej armii zebrała już 29 proc. wymaganej kwoty - informuje NEXTA.

15:58

"W najmocniejszych słowach potępiamy trwającą rosyjską agresję na Ukrainę i wzywamy Rosję do natychmiastowego zawieszenia broni oraz wycofania swoich oddziałów z całego terytorium Ukrainy" - zapisano w deklaracji końcowej przyjętej w środę przez Zgromadzenie Parlamentarne OBWE, obradujące w Birmingham.

"Wzywamy wszystkie strony do zaangażowania się w negocjacje mające na celu pokojowe rozwiązania kryzysu, z pełnym poszanowaniem suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy" - czytamy w deklaracji.

15:44

Wojska rosyjskie ostrzeliwują przygraniczne tereny obwodu Czernihowskiego - poinformował Wiaczesław Czaus, przewodniczący obwodowej administracji wojskowej.

- Rosyjskie samoloty startujące z terytorium Białorusi ostrzeliwują obwód czernihowski. Istnieje pewne zagrożenie, że Białoruś może rozpocząć działania wojenne" - zaznaczył. Czaus powiedział także, że Rosjanie usiłują przenieść uwagę armii ukraińskiej na front czernihowski.


Posłuchaj
00:15 11828630_1.mp3 Ukraina: rosyjskie samoloty ostrzeliwują obwód Czernihowski z terytorium Białorusi (IAR)

 

15:40

Serhii Khlan, członek Rady Obwodowej i doradca szefa Chersońskiej Obwodowej Administracji Państwowej poinformował, że "w Chersoniu po ostrzale eksplodowały magazyny w pobliżu dworca kolejowego".

15:35

"Wróg nie może zrozumieć siły, z jaką jesteśmy gotowi walczyć o nasze prawa i wolności. Ten, kto sam tego nie zaznał, nigdy nie pozbawi tego innych. Dlatego zwycięstwo jest dla nas nieuniknione. Kara jest nieunikniona dla wroga. I nadejdzie. Nadejdzie pokój" - napisał na instagramie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

15:25

- Na okupowanym przez Rosję Krymie od czterech miesięcy trwa ukryta mobilizacja na wojnę z Ukrainą; odnotowano tam też 108 pochówków żołnierzy wroga, spośród których 56 prawdopodobnie miało ukraińskie obywatelstwo - oświadczyła Tamiła Taszewa, przedstawicielka prezydenta Ukrainy na Krymie.

W ocenie Taszewej, cytowanej przez agencję Ukrinform, samozwańcze krymskie władze ukrywają faktyczne rosyjskie straty poniesione podczas inwazji, organizują tajne pogrzeby i zabraniają rodzinom poległych udzielać jakichkolwiek informacji o okolicznościach śmierci żołnierzy.

15:23

Litwa przeznacza kolejne 10 mln euro na odbudowę Ukrainy. Litewski premier zapewnił też, że jego kraj będzie wspierał Ukrainę również po wojnie - informuje NEXTA.

15:21

Dowódca batalionu w białoruskim ochotniczym pułku imienia Kastusia Kalinouskiego, Iwan Marczuk pseudonim "Brest", zmarł wskutek ran odniesionych w walce na Ukrainie. Nastąpiło to 26 czerwca, ale pułk imienia Kalinouskiego ujawnił to dopiero teraz.

Służba prasowa pułku podała, że informację wstrzymano ze względu na próbę wymiany kilku żołnierzy pułku Kastusia Kalinouskiego, którzy trafili do rosyjskiej niewoli. 

13:25

Doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Anton Heraszczenko ostrzega na Twitterze przed pułapkami pozostawionymi przez okupantów.

13:21

Główny zarząd wywiadu ministerstwa obrony Ukrainy poinformował na kanale Telegram o wprowadzeniu zakazu sprzedaży alkoholu rosyjskim wojskowym na okupowanych terenach obwodu zaporoskiego.

Komendatura Gwardii Narodowej Rosji i miejscowa administracja współpracująca z Rosjanami podjęły tę decyzje w związku z masowym pijaństwem wśród żołnierzy rosyjskich jednostek okupacyjnych. Na skutek nadużywania alkoholu coraz częściej opuszczają miejsca służby, przebywają na pozycjach ogniowych w stanie nietrzeźwym i naruszają reguły posługiwania się bronią. Dochodzi także do licznych wypadków drogowych.

Główny zarząd wywiadu ministerstwa obrony Ukrainy powiadomił o przechwyceniu rozmowy telefonicznej pomiędzy separatystami "Donieckiej Republiki Ludowej" o strzelaninie po pijanemu między oddziałami separatystów.

13:19

Przyjechałem w takim stanie, że mój półtoraroczny synek nie poznał mnie i rozpłakał się; dopiero później, gdy widzieliśmy się już dwa czy trzy razy, zrozumiał, że tata wrócił z wojny - opowiada uwolniony z rosyjskiej niewoli żołnierz ukraiński w środowym reportażu agencji Ukrinform.

- Były chwile, gdy nie miałem już sił i nieśli mnie na noszach. Zamykasz wtedy oczy i widzisz w myślach swojego synka - przyznał Serhij, żołnierz piechoty morskiej uczestniczący w walkach z rosyjskimi wojskami w Mariupolskim Kombinacie Metalurgicznym.

Bohaterowie reportażu powrócili na Ukrainę 29 czerwca w ramach jednej z największych dotychczas wymian jeńców z Rosją, przeprowadzonej w obwodzie zaporoskim. Z niewoli zwolniono wówczas 144 ukraińskich wojskowych. Obecnie żołnierze przebywają w szpitalach na południu kraju.

12:53

Rosyjscy okupanci ogłosili, że mają zamiar przywozić nauczycieli i rozpocząć nowy rok szkolny zgodnie z programem nauczania obowiązującym w Rosji - poinformował w środę na Telegramie Dmytro Orłow, mer miasta Enerhodar, położonego w obwodzie zaporoskim na południowym wschodzie Ukrainy.

"Jest oczywiste, że z powodu braków kadrowych będzie im bardzo ciężko. Tak zwana okupacyjna administracja wojskowo-cywilna już kilka razy ogłaszała nabór nauczycieli wśród miejscowych pedagogów. Niemal nikt się nie zgłosił" - napisał Orłow. 

12:37

Przyszłość Ukrainy, Mołdawii i Gruzji jest w Unii Europejskiej - zadeklarował w środę przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel podczas debaty w Parlamencie Europejskim, podsumowującej wyniki szczytu unijnych przywódców w dniach 23-24 czerwca.

- Barbarzyńska wojna Kremla przeciwko Ukrainie spowodowała tektoniczną zmianę na naszym kontynencie i stworzyła nową rzeczywistość geopolityczną. Postanowiliśmy uznać europejską perspektywę Ukrainy, Mołdawii i Gruzji. Przyszłość tych krajów jest w UE - zadeklarował Michel.

12:36

Jak możemy ulec Rosji Putina i zaakceptować krzywdzący nas, Ukraińców, kompromis po przemocy i niesprawiedliwości, jaką nam zadano? - zapytała w wywiadzie dla włoskiego dziennika "Corriere della Sera" prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa.

Rozmówczyni gazety, prowadząca śledztwa w sprawie zbrodni wojennych popełnionych przez siły rosyjskie, poinformowała, że liczba przypadków, jakimi się zajmuje, wynosi 21 175.

- Ale codziennie dochodzi od 200 do 300 spraw i są one publiczne, sygnalizujemy je na naszej stronie internetowej. Ponad 10 tysięcy przypadków to przestępstwa popełnione przeciwko naszemu bezpieczeństwu narodowemu - oświadczyła.

11:56

Nexta informuje o kolejnym płonącym rosyjskim składzie amunicji.

11:35

Okupantom zaczynają doskwierać opóźnienia w dostawach amunicji. Dzieje się tak dzięki celności naszych żołnierzy, którzy w ciągu ostatnich dwóch tygodni zniszczyli kilka składów z pociskami na okupowanym terytorium. Jeden z nich płonął niedawno w Kadijiwce - wskazał szef władz regionu ługańskiego Serhij Hajdaj.

11:33

Premier Irlandii Micheal Martin podczas wizyty na Ukrainie odwiedził w środę Borodziankę pod Kijowem. Celem wizyty jest zademonstrowanie solidarności z Ukrainą w rozpoczętej przez Rosję wojnie, którą Martin określił jako "niemoralną i niesprowokowaną".

Martin w Borodziance spotkał się z merem miejscowości. Obejrzał też zniszczone bombardowaniami budynki mieszkalne. Szef rządu Irlandii spotka się podczas wizyty na Ukrainie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

11:09

Siły ukraińskie atakują Rosjan na granicy obwodów ługańskiego i donieckiego. Poinformował o tym na Telegramie szef wojskowej administracji obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj, który podkreślił, że Ukraińcy nie pozwalają Rosjanom na przecięcie ważnej strategicznie szosy Bachmut - Lisiczańsk.

Serhij Hajdaj dodał, że siły rosyjskie ponoszą duże straty w ludziach. W trakcie kilkudniowych walk o Lisiczańsk, Rosjanie mieli stracić tysiące żołnierzy, którzy zostali zabici lub ranni.

Serhij Hajdaj przyznał, że strona rosyjska ma duże zasoby, ale ukraińska obrona jest dobrze przygotowana, a żołnierze chętni do walki. Ukraińcy mają też więcej broni dalekiego zasięgu, co pozwala zniwelować przewagę liczebną Rosjan.

10:56

Wicekanclerz Niemiec Robert Habeck powiedział, że sytuacja na rynku gazu może się dalej pogarszać. Rząd federalny zatwierdził poprawki do ustawy o bezpieczeństwie energetycznym umożliwiające państwu ratowanie rodzimych dostawców energii.

Nowe mechanizmy mają ułatwić rządzącym sprawiedliwe przeniesienie wpływu cen gazu na wszystkich odbiorców i odwołanie się do ogólnej klauzuli korekty cen w przypadku zakłóceń w dostawach energii. Kłopoty z dostawami gazu wynikają z ograniczenia przez Rosję importu tego paliwa przez rurociąg Nord Stream 1.

10:45

Brytyjski minister obrony Ben Wallace potwierdził, że pierwsza grupa ukraińskich żołnierzy przechodzi szkolenie w Wielkiej Brytanii w ramach programu ogłoszonego przez premiera Borisa Johnsona podczas wizyty w Kijowie.

- Pierwsza tura ukraińskich żołnierzy przybyła niedawno do Wielkiej Brytanii. (...) przejdą kursy oparte na brytyjskim podstawowym szkoleniu żołnierzy. Obejmują one szkolenie z zakresu (obsługi) broni, pierwszej pomocy na polu walki, terenoznawstwa, taktyki patrolowania oraz szkolenie z zakresu prawa konfliktów zbrojnych. Każdy kurs będzie trwał kilka tygodni. Naszą ambicją jest zwiększenie skali i częstotliwości tych kursów, zgodnie z potrzebami ukraińskimi - powiedział Wallace we wtorek, składając w Izbie Gmin sprawozdanie na temat sytuacji na Ukrainie.

10:28

12 unijnych krajów jest bezpośrednio dotkniętych częściowymi lub całkowitymi ograniczeniami dostaw gazu z Rosji. Poinformowała o tym przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas debaty na sesji Europarlamentu w Strasburgu, dotyczące priorytetów czeskiego przewodnictwa w Unii.

Moskwa w odwecie za sankcje i unijne poparcie dla Ukrainy od kilku tygodni przykręca kurek z błękitnym paliwem.

09:51

Razem pomożemy odbudować Ukrainę - zadeklarowała w środę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w przemówieniu wygłoszonym w Parlamencie Europejskim podczas debaty na temat priorytetów czeskiej prezydencji w Radzie UE w drugim półroczu 2022 r.

09:50

Wojska rosyjskie umacniają swoją kontrolę nad Lisiczańskiem i obwodem ługańskim na Ukrainie, a także zbliżają się do Słowiańska, który zapewne będzie celem kolejnego kluczowego starcia w walce o Donbas - przekazało w środę brytyjskie ministerstwo obrony.

09:49

Pod Lisiczańskiem na wschodzie Ukrainy zginął Iwan "Brest" Marczuk, jeden z dowódców białoruskiego ochotniczego pułku im. Kastusia Kalinouskiego, walczącego po stronie Kijowa; pięciu innych żołnierzy tej formacji uznaje się za zaginionych - poinformowali m.in. niezależny białoruski dziennikarz Tadeusz Giczan i opozycyjny portal Nasza Niwa.

09:48

Chiny są skłonne wzmocnić strategiczną koordynację z Rosją oraz dalszą współpracę w formułach wielostronnych, w tym w grupie G20 – powiedział rosyjskiemu ambasadorowi w Pekinie Andriejowi Denisowowi wiceszef MSZ ChRL Ma Zhaoxu, cytowany w środę na stronie resortu.

Pod kierunkiem przywódców obu krajów, Xi Jinpinga i Władimira Putina, relacje chińsko-rosyjskie utrzymały wysoką dynamikę rozwoju, a Chiny są skłonne poszerzać praktyczną współpracę w różnych dziedzinach – dodał Ma na spotkaniu, które według komunikatu odbyło się we wtorek.

Chińskie władze nie potępiły rosyjskiej agresji na Ukrainę, sprzeciwiły się sankcjom nakładanym na Moskwę, oskarżały USA i ich sojuszników o podsycanie konfliktu. 

09:46

Pięciu cywilów zginęło, a 21 osób zostało rannych w ciągu ostatniej doby w rosyjskich ostrzałach w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy; ustalenie dokładnej liczby ofiar w Mariupolu i Wołnowasze wciąż nie jest możliwe - poinformował w środę rano na Telegramie szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko.

09:01

Rosyjska armia straciła na Ukrainie 36 i pół tysiąca żołnierzy. Poinformował o tym sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Według jego danych, w ciągu ostatniej doby Rosjanie stracili około 150 ludzi. Siły rosyjskie straciły też łącznie 1600 czołgów, 3789 pojazdów pancernych, 812 systemów artyleryjskich, 217 samolotów, 187 śmigłowców, 153 pociski manewrujące i 15 okrętów.

. .
09:00

Od początku wojny na Ukrainie zginęło tam co najmniej 346 dzieci. Poinformowało o tym biuro prokuratora generalnego Ukrainy, według którego co najmniej 645 dzieci zostało rannych.

Biuro podkreśla, że dane te nie są ostateczne, gdyż trwa ustalania liczby poszkodowanych w miejscach, w których trwają walki, i na terenach okupowanych przez Rosjan.

07:29

Ukraińscy żołnierze odparli rosyjski atak w rejonie osady Dolina koło Słowiańska na wschodzie kraju, a także zadali wrogowi liczne straty w okolicy Kramatorska - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Według komunikatu sztabu, Rosjanie prowadzili ostrzał artyleryjski w rejonie Bachmutu. Żołnierze ukraińscy zatrzymali atak wroga w rejonie miejscowości Spirne i odparli wojska rosyjskie. Pozycje ukraińskie były tam ostrzeliwane ze śmigłowców, czołgów, moździerzy.

Rosjanie ostrzeliwali również siły ukraińskie w rejonie Charkowa. Kontynuowali też ataki rakietowe na infrastrukturę cywilną na Zaporożu i w obwodzie mikołajowskim. Ostrzał prowadzony jest również z czterech rosyjskich okrętów na Morzu Czarnym, dysponujących bronią rakietową. Zacięte walki trwają także w okolicach Ługańska.

Według ukraińskiego sztabu generalnego w ciągu ostatniej doby lotnictwo ukraińskie zniszczyło dwa rosyjskie składy amunicji i wyeliminowało z walki dwa plutony żołnierzy.

06:45

Obecne wydarzenia każą USA przewartościować politykę europejską, poniekąd powrócić w pewnym stopniu do polityki z czasów zimnej wojny, czyli takiej, w której zostaje zidentyfikowany jeden przeciwnik, w stosunku do którego należy podejmować wyraźne, mocne działania kontrofensywne. W tej chwili losy świata ważą się w Europie – ocenił prof. Zbigniew Lewicki, amerykanista z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

06:35

Ukraińskie koleje informują o dołączeniu kolejnych wagonów do pociągu ewakuacyjnego dla mieszkańców obwodu donieckiego. 

Pociąg wyrusza z Pokrowska, kieruje się na Dniepr i Lwów. 

Podróż dla osób z obszaru działań wojennych jest bezpłatna w ramach pomocy wewnętrznie przesiedlonym. 

06:05

Pierwsze kraje NATO ratyfikowały już protokoły akcesyjne Szwecji i Finlandii. Kanada, Dania, Norwegia oraz Islandia zrobiły to kilka godzin po podpisaniu dokumentów w kwaterze głównej w Brukseli przez ambasadorów państw Sojuszu i ministrów spraw zagranicznych Szwecji oraz Finlandii.

Posłuchaj
00:57 Pierwsze kraje NATO ratyfikowały dokumenty akcesyjne Szwecji i Finlandii. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR).mp3 Pierwsze kraje NATO ratyfikowały dokumenty akcesyjne Szwecji i Finlandii. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 

05:48

scholz 1200.jpg
"Bild": koalicjanci SPD chcą większego wsparcia Ukrainy, Scholz i jego partia blokują dostawy
05:48

Amerykański think tank ISW ocenił, że Rosja utrzymuje swój cel dotyczący Ukrainy, jakim jest zmiana rządu w Kijowie i ekspansja terytorialna poza Donbas.

05:24

łotwa armia 1200.jpg
Reakcja Łotwy na działania Kremla. Wraca obowiązkowa służba wojskowa
04:54

Półroczne przewodnictwo Czech w Unii, podsumowanie niedawnego, europejskiego szczytu i głosowanie w sprawie uznania gazu i atomu za zielone źródła energii - to niektóre tematy trzeciego dnia sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Deputowani mają także rozmawiać na temat blokowania przez Rosję ukraińskich portów i zalegających w nich ton zboża.

04:32

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy sankcyjnej. Ustawa ta pozwoliła na objęcie sankcjami osób i podmiotów wskazanych na liście resortu spraw wewnętrznych i administracji po rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Posłuchaj
00:47 Rząd znowelizował ustawę sankcyjną. Relacja Sylwii Białek (IAR).mp3 Rząd znowelizował ustawę sankcyjną. Relacja Sylwii Białek (IAR) 

04:29

Obwód charkowski: dwoje rannych po rosyjskim ostrzale wioski Pieczyny.

04:28

Mieszkańcy Mariupola otrzymują pięć litrów wody pitnej tygodniowo. Ludzie stoją po wodę w kolejkach.

02:48

Łotwa przywróci obowiązkową służbę wojskową - poinformował łotewski minister obrony Artis Pabriks. Decyzję taką podjęto w związku z agresją Rosji na Ukrainę.

01:16

Premier Włoch wraz z delegacją rządową udał się do Ankary, gdzie rozmawiał z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem. Głównym tematem rozmów była wojna na Ukrainie i jej konsekwencje, a także nielegalna imigracja.

Podczas konferencji prasowej Mario Draghi powiedział, że Włochy i Turcja zdecydowanie potępiają rosyjską napaść na Ukrainę i wspierają rząd w Kijowie.

- Równocześnie chcemy doprowadzić do negocjacji, które przyniosą przerwanie walk i trwały pokój. Pokój, na który zgodzą się Ukraina i prezydent Zełeński - powiedział szef włoskiego rządu.

01:15

Podczas cowieczornego wystąpienia Wołodymyr Zełenski podkreślał, że rosyjska armia nie zatrzymuje się w prowadzonej ofensywie.

We wtorek - jak relacjonował - okupanci uderzyli w obwodach mikołajowskim, sumskim i dniepropetrowskim.

01:14

"Białoruskie służby specjalne kontynuują działania destabilizujące granicę RP. Operacja hybrydowa przeciwko wschodniej flance NATO jest kontynuowana. Mińsk podtrzymuje sztuczny szlak migracyjny w celu prowadzenia dalszych ataków na Polskę" - napisał na Twitterze Stanisław Żaryn.

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych oświadczył, że cała operacja jest przeprowadzana "rękami reżimu Łukaszenki jest w interesie Rosji".

01:02

Ukraina może do końca roku zwyciężyć w wojnie z Rosją, jeśli otrzyma wystarczającą ilość wysokiej jakości broni - oświadczył sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksij Daniłow, cytowany przez portal NV.ua.

01:01

Ukraińskie władze wzywają mieszkańców obwodu donieckiego do ewakuacji w związku z rosyjskimi atakami. Wojska rosyjskie prowadzą chaotyczne ostrzały, które mają powodować ofiary wśród ludności cywilnej i wywoływać panikę - podkreślił we wtorek szef władz tego regionu na wschodzie kraju Pawło Kyryłenko.

Gubernator zaznaczył, że w ostatnim tygodniu nie było ani jednego dnia, kiedy siły rosyjskie nie ostrzelały Słowiańska. We wtorek miasto stało się celem kolejnego rosyjskiego ataku, w którym zginęła co najmniej jedna osoba, a kilka zostało rannych. Tego dnia ostrzelano też m.in. Kramatorsk i Bachmut.

01:00

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz razem ze swoją partią socjaldemokratyczną SPD wydaje się być coraz bardziej odosobniony w niesłychanie ostrożnym podejściu do dostaw ciężkiej broni dla Ukrainy, odpierającej rosyjską inwazję – ocenił portal dziennika "Bild".

Poprawienia zdolności militarnych Ukrainy poprzez jak najszybsze dostarczenie jej niemieckich transporterów opancerzonych od dawna domagają się współrządzący z SPD Zieloni. Teraz do apelu Zielonych dołączyła trzecia partia wchodząca w skład koalicji rządowej – FDP.

00:59

- Nawet na jeden dzień nie zmniejszyliśmy skali naszych zabiegów dyplomatycznych, by pozyskać w dostatecznej liczbie nowoczesne systemy przeciwrakietowe dla Ukrainy. To jest plan maksimum dla naszego państwa - zapewnić podstawowe bezpieczeństwo Ukraińcom, podstawową ochronę przed atakami rakietowymi już w tym roku. Realizacja tego zadania zależy jednak nie tylko od nas, ale także od zrozumienia przez naszych partnerów naszych podstawowych potrzeb - powiedział Wołodymyr Zełenski.

Posłuchaj
00:32 Prezydent Zełenski chce dostaw systemów przeciwrakietowych (IAR).mp3 Prezydent Zełenski chce dostaw systemów przeciwrakietowych (IAR) 

00:58

Siedemdziesięcioro dzieci z Ukrainy, z obwodu charkowskiego, przyjechało na wakacje do Polski. To nagroda za sukcesy w nauce i osiągnięcia w sporcie.

Przewodnicząca Rady Obwodu Charkowskiego Tetiana Jehorowa-Łucenko podziękowała marszałkowi województwa wielkopolskiego Markowi Woźniakowi za zaproszenie grupy i pomoc. W czasie dwutygodniowego pobytu dzieci zwiedzą polskie miasta, będą miały też zapewnione inne rozrywki.

00:57

Jak powiedział mer, Słowiańsk był ostrzeliwany z bliskiej odległości bowiem w rezultacie rosyjskiej ofensywy stało się miastem frontowym. Wezwał wszystkich mieszkańców do pozostawania w schronach.

Słowiańsk jest wymieniany przez ekspertów i przedstawicieli ukraińskich władz jako miasto będące kolejnym celem rosyjskiego natarcia w Donbasie.

00:57

Zmasowany ostrzał rosyjskiej artylerii Słowiańska, miasta w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy, spowodował, że centralny plac targowy w tym mieście stanął w płomieniach. Dwie osoby zginęły a siedem zostało rannych - poinformował mer Słowiańska Wadym Lach.

00:57

ms/PAP/IAR/Twitter/in.

Zobacz także

Zobacz także