more_horiz
Wiadomości

Setki Iskanderów i rakiet Kalibr spadły już na Ukrainę [ZAPIS RELACJI]

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2022 19:50
Zakończył się 134. dzień wojny na Ukrainie. Poniżej przedstawiamy zapis czwartkowej relacji.
Sztab: od początku wojny Rosja wystrzeliła w cele na Ukrainie 626 rakiet Iskander i Kalibr
Sztab: od początku wojny Rosja wystrzeliła w cele na Ukrainie 626 rakiet Iskander i KalibrFoto: PAP/EPA/SERGEY KOZLOV

Nową relację można śledzić TUTAJ.

>>> ATAK NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Zapis relacji:

20:21

Ukraina docenia wsparcie obu amerykańskich partii i liczy, że Kongres USA pomoże w dostarczeniu jej nowoczesnych systemów obrony powietrznej - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w czwartek po spotkaniu z senatorami: Republikaninem Lindseyem Grahamem i Demokratą Richardem Blumenthalem.

20:13

Ponad 70 procent rosyjskich pocisków nie trafia w cel. Tak wynika z szacunków Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy. Dane obejmują zarówno niekierowane jak i kierowane pociski powietrzne.

20:07

Rosjanie kontynuują przymusową mobilizację na tymczasowo okupowanym terytorium obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy; rekruci są słabo wyszkoleni, a ich wyposażenie jest w złym stanie - przekazał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w czwartek w wieczornym sprawozdaniu.

20:03

Trzy osoby zginęły w czwartek w wyniku rosyjskiego ostrzału Charkowa z wyrzutni Uragan – powiadomiła policja. Rannych jest pięć osób.

19:58

Na Ukrainie działa obecnie dziewięć wyrzutni rakietowych HIMARS i ich odpowiedników, przekazanych przez USA i innych sojuszników – powiedział sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksij Daniłow.

19:52

W porównaniu z początkiem maja powierzchnia miejsc zbiorowego pochówku mieszkańców Mariupola w pobliskiej miejscowości Stary Krym zwiększyła się dwukrotnie - podaje w czwartek dziennikarski projekt śledczy Schemy, powołując się na zdjęcia satelitarne.

19:48

Od początku działań bojowych siły zbrojne Rosji zrealizowały 6443 wyloty lotnictwa taktycznego i przeprowadziły 626 ataków rakietowych z użyciem pocisków Iskander i Kalibr – powiadomił w czwartek gen. Ołeksij Hromow, wiceszef głównego zarządu operacyjnego sztabu generalnego sił zbrojnych Ukrainy.

17:01

Amerykańscy senatorowie Richard Blumenthal i Lindsey Graham przybyli na Ukrainę. Spotkali się tam z Wołodymyrem Zełenskim.

16:56

- Dla stabilnego funkcjonowania rynku energii elektrycznej i nieprzerwanych dostaw, rząd przyjął uchwałę nakładającą szczególne obowiązki na uczestników rynku energii elektrycznej eksportujących ją obecnie do Unii Europejskiej - poinformował premier Ukrainy Denys Shmyhal.

16:53

Prezydent Łotwy Egils Levits zauważył, że Łotwa znajduje się na szczycie listy darczyńców wojskowych dla Ukrainy, jej pomoc wyniosła około 0,8% PKB, czyli 250 mln euro.

16:49

Rosyjscy okupanci palą w Chersoniu zwłoki swoich żołnierzy, by ukryć rozmiary własnych strat w wojnie na Ukrainie - poinformował w czwartek ukraiński wywiad wojskowy (HUR) na Telegramie.

16:47

 - Proceder systematycznego wywozu setek tysięcy ton ukraińskiego zboża przez Rosjan trwa co najmniej od marca, a statki ze skradzionymi plonami były rozładowywane w portach w Turcji i Syrii - wynika z opublikowanego śledztwa dziennikarzy "Wall Street Journal".

16:43

Rosjanie porywają Ukraińców na terenach czasowo okupowanych - poinformowało Biuro Szefa Obrony Sił Zbrojnych Ukrainy.

W regionie Chersonia od początku inwazji rosyjscy okupanci porwali już 457 osób. W obwodach Kreminny, Siewierodoniecka, Lisiczańska i Ługańska ludzie o proukraińskich poglądach są wywożeni w nieznane miejsce.

16:42

Ponadto według danych ukraińskiego sztabu na Białorusi odbywają się "zajęcia polityczne" dla tamtejszych żołnierzy wojsk specjalnych i powietrznodesantowych, w trakcie których funkcjonariusze rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa oraz białoruscy oficerowie przekonują o konieczności udziału białoruskiego wojska w "operacji specjalnej" na Ukrainie. Rosyjska propaganda określa tak rosyjską inwazję na ten kraj.

16:40

 - Białoruś przekazała Rosji pełną kontrolę nad lotniskiem Ziabrauka w obwodzie homelskim przy granicy z Ukrainą; obecnie trwa tam budowa bazy wojskowej i stacjonują systemy Iskander i S-400 - powiadomił przedstawiciel sztabu generalnego ukraińskiej armii.

16:39

"Ambasada Ukrainy pragnie wyrazić wdzięczność Izbie handlowo-przemysłowej Izrael-Ukraina oraz Izraelskiemu Forum Międzynarodowej Pomocy Humanitarnej IsraAID, dzięki którym do Charkowa dotarła wczoraj pomoc humanitarna w postaci materiałów medycznych o łącznej wadze 9 ton (opaski uciskowe, bandaże, środki tamujące krwawienie, opatrunki okluzyjne, zestawy chirurgiczne, środki higieny osobistej, pieluchy). To pomoże w ratowaniu życia Ukraińców, cierpiących na skutek rosyjskiej agresji - napisano na profilu ukraińskiej ambasady w Izraelu 

16:33

Parlament Finlandii przyjął ustawę zezwalającą na budowę ogrodzenia na granicy z Rosją - donosi Reuters.

Projekt ustawy umożliwia także zamknięcie granicy lądowej kraju przed osobami ubiegającymi się o azyl "w wyjątkowych okolicznościach".

16:29

Ukraińska sanitariuszka, która była więziona przez siły rosyjskie i separatystów, oskarżyła swoich strażników o psychiczne i fizyczne tortury podczas jej pobytu w niewoli.

16:25

Zagrożenie zmasowanym ostrzałem Słowiańska sprawia, że kobiety, dzieci oraz osoby w podeszłym wieku opuszczają miasto. 

16:24

W mediach społecznościowych pojawiają się doniesienia o dużej eksplozji w pobliżu tymczasowo okupowanego przez Rosjan miasta Debalcewe w obwodzie donieckim. Siły Zbrojne Ukrainy miały przeprowadzić nalot na rosyjskie ciężarówki z zaopatrzeniem i amunicją.

16:22

Ukraińskie władze alarmują, że Rosjanie terroryzują mieszkańców miejscowości Kreminna w obwodzie ługańskim. 

- W Kreminnej dzisiaj terror osiągnął taką skalę, że ludzie zostali zastrzeleni na środku ulicy. Rosjanom pomagają lokalni kolaboranci, którzy wskazują im adresy osób o proukraińskich poglądach. Można powiedzieć, że sami prowadzą ich do mieszkań tych ludzi - przekazał Serhij Hajdaj. 

16:20

Polska jest na pierwszym miejscu w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o czasową ochronę udzieloną uchodźcom uciekającym z Ukrainy przed wojną rozpętaną przez Rosję. Takie dane za maj podał unijny urząd statystyczny Eurostat.

Z tych danych wynika, że Polska przyznała ponad 96 tysiącom Ukraińców statusy ochrony czasowej. Kolejna była Rumunia, gdzie przyznano ponad 20 tysięcy takich decyzji, niewiele mniej w Bułgarii, która uplasowała się na trzecim miejscu.

16:18

Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na centrum Kramatorska w obwodzie donieckim, są ofiary - przekazał burmistrz miasta Ołeksandr Honczarenko.

Dodał, że na miejscu ataku pracują ratownicy. Rakiety trafiły, między innymi w blok mieszkalny.

16:17

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zatrzymała agenta FSB, który oprócz pozyskiwania informacji wywiadowczych na temat rozmieszczenia i przemieszczania się jednostek Sił Zbrojnych Ukrainy w regionie Mikołajowa, zbierał także informacje o infrastrukturze krytycznej i obiektach obronnych w rejonie Morza Czarnego. 

16:15

Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy w wywiadzie dla CNN nazwał Borisa Johnsona "prawdziwym przyjacielem Ukrainy".

Dodał, że jest przekonany, iż polityka Wielkiej Brytanii wobec Ukrainy nie zmieni się w najbliższym czasie pomimo rezygnacji Borisa Johnsona ze stanowiska szefa rządu.

16:15

Admirał Tony Radakin, dowódca brytyjskich sił zbrojnych przyjechał do Kijowa, gdzie spotkał się ze swoim ukraińskim odpowiednikiem, głównodowodzącym ukraińskich sił zbrojnych Walerym Załużnym.

"Moja 48-godzinna wizyta pozwoli mi lepiej zrozumieć perspektywę operacyjną i przedyskutować, w jaki sposób Wielka Brytania może nadal wspierać Ukrainę" - napisał Tony Radakin na Twitterze.

16:12

- Oprócz walki z Rosją Ukraina musi także prowadzić aktywne działania przeciwko korupcji, aby można było uwolnić masowy napływ pieniędzy na odbudowę tego kraju - powiedział szef Programu Narodów Zjednoczonych na rzecz Rozwoju (UNDP) Achim Steiner w rozmowie z AFP, cytowanej w czwartek przez Radio France Internationale. 

16:11

W związku z ustąpieniem Borisa Johnsona ze stanowiska premiera Wielkiej Brytanii Mychajło Podolak napisał na Twitterze: "Być liderem, to znaczy nazywać rosyjskie zło złem i brać odpowiedzialność w najcięższych czasach. Być liderem, to znaczy jako pierwszy przywódca przyjechać do Kijowa, nie bacząc na ostrzały rakietowe. Dziękuję Borisowi Johnsonowi za to, że rozumie zagrożenie ze strony rosyjskiego potwora i zawsze stał na czele wspierających Ukrainę".

W nagraniu wideo towarzyszącym temu wpisowi powiedział ponadto: "Pan Boris Johnson był pierwszą osobą, która zaczęła nazywać rzeczy po imieniu i nie udawał, że agresja Rosji to jakiś mały konflikt. To osoba, która zaproponowała na globalnej scenie politycznej zmianę pryncypiów. Dzięki niemu mamy sojusz, partnerstwo i broń, i przekonanie, że w tej wojnie zwyciężymy" - powiedział Podolak.

13:59

Rosyjskie wojska przeprowadziły w czwartek ostrzał rakietowy centrum Kramatorska w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy; są ofiary śmiertelne - poinformował mer miasta Ołeksandr Honczarenko.

"Oceniamy straty, działają służby ratownicze. Niebezpieczeństwo nie minęło, zostańcie w ukryciu" - napisał Honczarenko na Facebooku.

13:43

Minister gospodarki Niemiec Robert Habeck opowiedział się za dalszymi sankcjami gospodarczymi wobec Rosji.

- Nie ukrywam, że w moim ministerstwie wciąż są myśli o kolejnych sankcjach. To jeszcze nie koniec - powiedział polityk na spotkaniu zorganizowanym przez Związek Bawarskiego Biznesu w Monachium.

Sankcje już są "wysoce skuteczne" i mocno uderzały w Rosję - stwierdził w środę wieczorem Habeck, cytowany przez "Sueddeutsche Zeitung". 

13:36

Od 24 lutego, czyli początku inwazji Rosji na Ukrainę, około tysiąca kobiet zgłosiło się na ochotnika do służby w ukraińskiej armii - poinformowała w czwartek wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.

- Od 2014 roku (aneksji Krymu przez Rosję i wybuchu konfliktu w Donbasie) ani jedna kobieta na Ukrainie nie została przymusowo zmobilizowana - podkreśliła Malar, cytowana przez agencję Ukrinform.

Jak dodała, w obliczu inwazji Kremla nie są planowane zmiany przepisów dotyczących służby kobiet w siłach zbrojnych. Rząd nie zamierza wprowadzać dla nich obowiązkowej rejestracji wojskowej.

13:16

Rosyjska rakieta ponownie trafiła w mołdawski tankowiec dryfujący po Morzu Czarnym z resztkami paliwa – poinformowało w czwartek dowództwo operacyjne Południe.

Według komunikatu dowództwa doszło do tego podczas kolejnego ostrzału lotniczego obwodu odeskiego z samolotu Su-30 – jedna z wystrzelonych z niego rakiet Ch-31 trafiła w dryfujący bez załogi tankowiec Millennial Spirit.

Millennial Spirit to mały zbiornikowiec, ważący 2200 ton. Został trafiony przez siły rosyjskie na samym początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, 25 lutego.

13:13
13:09

Rosyjscy okupanci palą w Chersoniu zwłoki swoich żołnierzy, by ukryć rozmiary własnych strat w wojnie na Ukrainie – poinformował w czwartek ukraiński wywiad wojskowy (HUR) na Telegramie.

HUR podał, że jest to praktyka regularnie stosowana przez siły rosyjskie i „w okolicach miasta nie raz widziano miejsca z wielką ilością spalonych ludzkich szczątków”, co niewątpliwie utrudni identyfikację zabitych. 

Według HUR ciała są wywożone ciężarówkami z aresztu śledczego w Chersoniu, a po spaleniu okupanci próbują utrzymywać, że były to ofiary ostrzałów artyleryjskich i pożarów.

13:07

W maju 2022 roku Polska przyznała ochronę tymczasową największej liczbie osób uciekających przed wojną na Ukrainie spośród wszystkich państw członkowskich UE - podał w czwartek Europejski Urząd Statystyczny (Eurostat).

"W maju 2022 r. spośród państw członkowskich UE, dla których dostępne są dane, Polska przyznała największą liczbę statusów ochrony tymczasowej Ukraińcom uciekającym w wyniku inwazji Rosji (96 085). Na kolejnych miejscach uplasowała się Rumunia (20 435) i Bułgaria (19 860)" - czytamy w komunikacie Eurostatu.

13:07

W Parlamencie Europejskim są ciągle pewne nastroje proputinowskie; nie bądźcie pożytecznymi idiotami Putina – mówili polscy europosłowie w PE w Strasburgu podczas debaty o związkach między rządem rosyjskim a europejskimi partiami ekstremistycznymi, populistycznymi, antyeuropejskimi.

12:02

Medycyna w okupowanym Mariupolu powróciła do średniowiecza; z powodu braku lekarstw i niezbędnych narzędzi pacjentom amputuje się kończyny zamiast przeprowadzać terapię - poinformowano w czwartek na profilu ukraińskiej rady miasta Mariupola na Telegramie.

"Jaskrawy przykład - jeden z mieszkańców skaleczył się niedawno podczas obcinania paznokci i doznał infekcji. Z powodu braku medykamentów lekarze byli zmuszeni przeprowadzić amputację. W XXI wieku człowiek pozostał bez palca w wyniku zwykłego skaleczenia" - zaalarmowały władze Mariupola lojalne wobec rządu w Kijowie.

W niedzielę lojalny wobec ukraińskich władz doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko przekazał, że coraz więcej osób umiera tam z powodu braku lekarstw i fatalnego stanu służby zdrowia. 

11:55

Rosyjska armia straciła na Ukrainie prawie 36 tysięcy 650 żołnierzy. Poinformował o tym sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Według jego danych, w ciągu ostatniej doby Rosjanie stracili około 150 ludzi. Siły rosyjskie straciły też łącznie 1602 czołgi, 3797 pojazdów pancernych, 815 systemów artyleryjskich, 217 samolotów, 187 śmigłowców, 155 pocisków manewrujących i 15 okrętów. Według ukraińskiego sztabu generalnego, Rosjanie ponieśli największe straty na kierunku awdijiwskim i bachmuckim.

. .
11:38

Nie ma szans na odblokowanie ukraińskich portów do końca wojny z Rosją - ocenił doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko w wywiadzie dla telewizji Espreso.

- Perspektyw na otwarcie ukraińskich portów do zakończenia wojny z Rosją nie ma. Musimy zdać sobie sprawę, że odeskie porty nie zostaną otwarte, dopóki Rosjanie blokują Morze Czarne - oświadczył Denysenko.

Jego zdaniem Rosjanie wywołują głód na świecie, aby wywołać kryzys migracyjny w Unii Europejskiej.

11:01

Rosyjscy żołnierze w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy dezerterują w obawie przed ukraińskimi atakami z amerykańskich wyrzutni HIMARS; w związku z ucieczką niemal 30 wojskowych na front przybyli funkcjonariusze rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) - oznajmiły w czwartek władze regionu zaporoskiego.

Jak przekazały regionalne władze, głównym zadaniem FSB ma być przeprowadzenie śledztwa w związku z samowolnym opuszczeniem wyznaczonych pozycji przez rosyjskich żołnierzy.

"Według informacji ukraińskiego wywiadu, po zaatakowaniu przez siły zbrojne obiektów wojskowych w obwodzie zaporoskim z broni precyzyjnego rażenia, w szeregach wroga wybuchła panika. Żołnierze przeciwnika masowo opuszczają magazyny uzbrojenia i sprzętu wojskowego, bojąc się kolejnych ostrzałów z wyrzutni HIMARS" - czytamy w komunikacie zaporoskiej administracji obwodowej.

W środę sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow poinformował w rozmowie z amerykańskim dziennikiem "Wall Street Journal", że wyrzutnie HIMARS znacząco zmieniają sytuację na polu walki na korzyść Kijowa. Dzięki tej broni wojska Ukrainy zaczęły atakować w precyzyjny sposób cele przeciwnika na tyłach frontu, m.in. magazyny amunicji i paliw na okupowanych terytoriach. Wcześniej przeprowadzanie takich operacji nie było możliwe.

10:42

Nie ustaje fala uchodźców z Ukrainy napływających na Węgry. Każdego dnia nawet ponad dziesięć tysięcy obywateli tego kraju przekracza granicę.

Tylko wczoraj granicę ukraińsko-węgierską przekroczyło prawie sześć tysięcy Ukraińców. Na granicy węgiersko-rumuńskiej, gdzie również obowiązują kontrole, ukraińskie dokumenty okazało pięć i pół tysiąca osób. Liczby, jakie podała węgierska policja, powtarzają się niemal codziennie.

Duża część Ukraińców jest jednak na Węgrzech przejazdem - celem ich ucieczki jest Europa Zachodnia.

Według oficjalnych danych, dziesięciomilionowe Węgry udzieliły pomocy prawie milionowi ukraińskich uchodźców.

10:40

Parlament Finlandii przyjął nowe przepisy, pozwalające na utworzenie fizycznej bariery na granicy z Rosją oraz zamknięcie tej granicy dla migrantów. Ma to związek z obawami fińskiego rządu przed odwetem Rosji za gotowość Finlandii do przystąpienia do NATO. Granica pomiędzy Finlandią a Rosją liczy 1300 kilometrów.

10:30

W nocy Rosjanie ostrzelali rakietami cele w obwodzie odeskim na Ukrainie. Poinformował o tym szef administracji wojskowej obwodu Serhij Bratczuk.

Jak napisał na Telegramie, nikt nie został ranny, zniszczono jednak 35 ton zboża.

10:23

Ukraińska flaga powiewa na Wyspie Węży.

10:07

Siły ukraińskie zniszczyły od 28 czerwca szesnaście rosyjskich baz, koszarów i magazynów amunicji – podała w czwartek agencja Ukrinform, powołując się na dowództwo Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy, czyli wojsk ukraińskich broniących wschodnich regionów kraju.

Dowództwo zamieściło na Telegramie szczegółowy spis zniszczonych baz i magazynów. Wynika z niego, że od poniedziałku siły rosyjskie straciły ich aż dziewięć.

Tylko w środę siły ukraińskie przeprowadziły cztery ataki: na magazyn amunicji w Wełykym Burłuku w obwodzie charkowskim, na rosyjską bazę w Makiejewce w obwodzie donieckim, na bazę paliwową w Doniecku oraz na rosyjskie magazyny w Chersoniu.

10:06

Okupanci powołują do wojska mężczyzn z zajętych przez siły rosyjskie miast Siewierodonieck i Lisiczańsk w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy – poinformował w czwartek szef lojalnych wobec Kijowa władz obwodowych Serhij Hajdaj na Telegramie.

"Zapraszają człowieka do pracy, na przykład w wodociągach, a po kilku dniach zamiast pierwszej wypłaty dostaje on wezwanie do wojska. Wzywa go »nowa ojczyzna«. Kosztem mieszkańców Siewierodoniecka i Lisiczańska wróg próbuje pokonać sprzeciw ukraińskich bojowników" – oznajmił Hajdaj. 

10:01

W 134 dniu inwazji na Ukrainę Rosja atakuje ukraińskie pozycje w Donbasie i na południu kraju. Według sztabu ukraińskiej armii, Moskwie wciąż nie udało się przejąć całkowitej kontroli nad obwodem ługańskim.

Posłuchaj
00:37 kontro.mp3 Ukraińska armia nie pozwala Rosji przejąć kontroli nad obwodem ługańskim. Korespondencja Macieja Jastrzębskiego (IAR)

 

09:59

Zaproponowana przez rosyjski rząd ustawa o specjalnych środkach gospodarczych da władzom specjalne uprawnienia bez wprowadzania mobilizacji w kraju i przyznawania, że Rosja zaangażowana jest w wojnę - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.

09:38

Władze Ukrainy postarają się zrobić wszystko, by do początku zimy zapewnić mieszkanie jak największej liczbie Ukraińców, którzy stracili dach nad głową na skutek rosyjskiej inwazji – oznajmiła wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

Wicepremier podkreśliła, że "Ukraina jest gotowa zwrócić się o pomoc do Korei, gdyż koreańskie technologie budownictwa mieszkań modułowych należą do najlepszych na świecie".

W czerwcu ambasador RP w Kijowie Bartosz Cichocki powiedział, że miasteczka kontenerowe w Ukrainie, budowane w ramach polskiego programu rządowego, docelowo dadzą tymczasowe schronienie 20 tys. osób z najbardziej zniszczonych ukraińskich regionów. 

09:36

Rosja chciałaby już przystąpić do rokowań pokojowych, a Ukraina czeka na zajęcie lepszej pozycji na polu walki - ocenia rosyjski historyk niezależny Wasilij Żarko. Jego zdaniem, działania zbrojne potrwają jeszcze kilka miesięcy.

Posłuchaj
00:49 zarko.mp3 Rosyjski historyk: wojna potrwa jeszcze kilka miesięcy. Korespondencja Macieja Jastrzębskiego (IAR)

 

08:17

Po czterech miesiącach inwazji na Ukrainę widzimy, że rosyjski arsenał zaczął się wyczerpywać; siły wroga nie są już w stanie przeprowadzać równoczesnych ataków na więcej, niż jednym odcinku frontu - ocenił sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow w rozmowie z "Wall Street Journal".

07:39

Po raz pierwszy w ciągu 133 dni wojny władze Rosji nie ogłosiły w środę żadnych zdobyczy terytorialnych, co potwierdza wcześniejsze przypuszczenia ISW, że rosyjskie wojska mają przerwę operacyjną po przejęciu kontroli nad Lisiczańskiem w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy - napisano w najnowszym raporcie Instytutu.

Według ISW ostatniej doby siły rosyjskie wciąż prowadziły nieudane ataki na ograniczoną skalę na wszystkich kierunkach. Przerwa operacyjna nie zakłada zaprzestania wszelkich działań wojennych. Oznacza natomiast, że Rosjanie będą ograniczeni do działań na małą skalę, będą się starali przygotować grunt pod większe operacje ofensywne i odzyskać zdolności bojowe - ocenili eksperci.

Siły ukraińskie mogą natomiast próbować stworzyć warunki do kontrofensywy w kierunku okupowanego przez Rosję miasta Chersoń na południu Ukrainy - twierdzi ISW.

07:22

Siły rosyjskie ostrzelały w ciągu ostatniej doby miejscowości w obwodach donieckim, chersońskim i dniepropietrowskim; wśród ofiar śmiertelnych trzyosobowa rodzina – poinformowały władze tych obwodów położonych na wschodzie i południu Ukrainy.

W Torecku w obwodzie donieckim w rezultacie rosyjskiego ostrzału rakietowego zginęła trzyosobowa rodzina. "Atak rakietowy znów był w dzielnicy mieszkalnej. Rakieta trafiła prosto w budynek. Wszystko rozerwało, ciała są rozerwane. Wyrzuciło je do innej części budynku, wszystkie się przemieszały" – napisał na Telegramie szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko.

Do ataku rakietowego doszło też w Skadowsku w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy, gdzie zginęła jedna osoba, a cztery, w tym dziecko, doznały obrażeń. Szef rady miejskiej Ołeksandr Jakowlew powiedział portalowi Suspilne, że budynek mieszkalny został bardzo uszkodzony, m.in. zawalił się dach. Według mieszkańców w północną część miasta trafiły trzy rakiety.

Siły rosyjskie zaatakowały też hromadę pokrowską w obwodzie dniepropietrowskim na południowym wschodzie kraju. Ranne zostały trzy osoby, przy czym jedna jest w stanie ciężkim. Doszło do pożaru w jednym z gospodarstw rolnych. Sześciokrotnie atakowane były też miejscowości w rejonie krzyworoskim – podał szef władz obwodowych Wałentyn Rezniczenko na Telegramie. 

06:47

Złożony z kilku ulic fragment położonego w Kijowie rejonu szewczenkowskiego trzykrotnie stawał się celem rosyjskich bombardowań.

- Po drugim ataku ludzie zaczęli wracać, rozpoczynać remonty… i wtedy zbombardowali nas po raz trzeci. Naprawa zniszczeń nie ma na razie sensu; nigdy nie wiadomo, który atak będzie ostatnim – mówi Julia, mieszkanka tej dzielnicy.

06:31

W okolicy Dobrianki siły ukraińskie rozbiły rosyjską grupę dywersyjno-rozpoznawczą i odparły atak wroga - przekazał ukraiński sztab generalny.

05:48

Ukraińskie media informują o nocnych alarmach przeciwlotniczych w południowych, wschodnich i centralnych  obwodach.

05:46

Brytyjski HSBC, największy bank w Europie, planuje sprzedać podległą spółkę i tym samym zakończyć swoją działalność w Rosji - informuje Nexta.

05:06

Na indonezyjskiej wyspie Bali rozpoczyna się dziś spotkanie grupy G 20. Wezmą w nim udział między innymi szefowie dyplomacji USA, Anthony Blinken, oraz Rosji, Siergiej Ławrow. Departament Stanu już poinformoał, ze nie dojdzie do dwustronnego spotkania dyplomatów.

04:37

Rosjanie ostrzeliwują region sumski - informuje "The Kyiv Independent".

03:20

Rosja zwiększyła swoją flotę morską na Morzu Czarnym do pięciu okrętów rakietowych, dwóch okrętów podwodnych i jednego okrętu desantowego - informuje agencja Ukrinform.

03:17

Szef Światowego Programu Żywnościowego ONZ David Beasley ostrzegł w środę, że gwałtowny wzrost cen żywności, paliw i nawozów wywołany wojną na Ukrainie grozi klęską głodu na całym świecie, co przyniesie "globalną destabilizację, głód i masową migrację na niespotykaną skalę" - poinformowała agencja Reutera, cytując wypowiedź szefa agencji ONZ.

03:07

Bułgaria zablokowała przelew bankowy na kwotę około 890 tysięcy dolarów dla ambasady rosyjskiej z powodu sankcji nałożonych przez UE. - Ten przelew bankowy do rosyjskiej ambasady podlega bezpośrednio sankcjom Komisji Europejskiej - wyjaśnił dziennikarzom minister finansów Bułgarii Asen Wasilew.

Powiedział również, że rosyjska ambasada poprosiła o częściowe zniesienie ograniczeń, ponieważ fundusze były potrzebne na wypłatę wynagrodzeń personelowi. Bułgarski rząd prowadzi obecnie negocjacje z Brukselą, czy zrobić w tym przypadku wyjątek i zezwolić na transfer środków.

02:53

W środę po raz pierwszy od wybuchu wojny nie stwierdzono żadnych rosyjskich zdobyczy terytorialnych na Ukrainie, co potwierdza, że siły rosyjskie w dużej mierze rozpoczęły pauzę operacyjną - podał Instytut Badań nad Wojną.

02:52

Sklep z Pamiątkami w Białym Domu zaprezentował kolekcjonerską monetę wydaną na cześć obrońców Wyspy Węży. Sklep jest prywatną własnością i nie ma powiązań z administracją Białego Domu.

W opisie monety zaznaczono, że jest ona poświęcona oporowi przeciwko rosyjskiej inwazji na Wyspę Węży, która stała się celem wojsk rosyjskich pierwszego dnia wojny 24 lutego 2022 roku.

02:00

"Rosja próbuje zainicjować nieformalne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ w celu omówienia kwestii "neonazizmu" na Ukrainie" - twierdzi przedstawiciel Ukrainy przy ONZ Serhij Kysłyca, cytowany przez "The Kyiv Independent".

01:28

Amerykański dziennik "Wall Street Journal" donosi, że siły rosyjskie przeobrażają największą siłownię nuklearną Ukrainy (Zaporoską Elektrownię Atomową) w bazę wojskową, rozmieszczając tam m.in. wyrzutnie rakietowe.

00:38

Przy drodze wjazdowej do okupowanego Chersonia, ukraińscy partyzanci powiesili zakrwawiony rosyjski mundur z literami "Z" i "V", które stały się symbolem zbrodniczych działań Rosji na Ukrainie.


00:37

Mychajło Podolak, doradca szefa kancelarii prezydenta Zełenskiego, przekazał, że obecnie tylko podgrupa ds. humanitarnych prowadzi negocjacje z Rosją.

00:35

Szef obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj powiedział, że nadal trwają walki o obwód. Nacięższe - na jego pograniczach. Jak zapewnił Hajdaj wojska ukraińskie wycofują dopiero wtedy, gdy nie ma czego bronić. - Żołnierze przeżyli, ale beton nie przetrwał - napisał na swoim profilu społecznościowym.

00:33

W siedzibie NATO otwarto wystawę poświęconą rosyjskim zbrodniom wojennym na Ukrainie. Składają się na nią zdjęcia i nagrania dokumentujące zbrodniczą działalność Rosjan w czasie inwazji na Ukrainę.

Obecna na otwarciu wystawy Baiba Braże, doradca sekretarza generalnego NATO do spraw dyplomacji powiedziała, że sojusz w pełni solidaryzuje się z Ukrainą. - Jesteśmy zdeterminowani i zrobimy wszystko, aby Was wesprzeć. Wasza odwaga jest dla nas inspiracją - mówiła zwracając się do narodu ukraińskiego.

00:32

- Szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken odbył w środę rozmowę ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Dmytro Kułebą - podał w środę Departament Stanu USA. Blinken miał m.in. zapowiedzieć dodatkowe wsparcie dla budżetu Ukrainy.

Zobacz także

Zobacz także