Trójmorze zacieśnia współpracę z Ukrainą. "Agresja Rosji nadała tej inicjatywnie nowe znaczenie"
Podczas debaty na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu mówiono o kluczowym znaczeniu inicjatywy Trójmorza w kontekście Ukrainy - relacjonuje korespondentka Informacyjnej Agencji Radiowej Beata Płomecka.
2022-07-06, 17:27
Trójmorze stawia na współpracę z Ukrainą
Mikulasz Bek, minister do spraw europejskich Czech, kierujących pracami Unii podkreślał, że nowe znaczenie inicjatywie nadała rosyjska agresja. Powiedział, że Trójmorze jest nie tylko ważne w kontekście zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Unii czy rozwoju połączeń infrastrukturalnych wewnątrz Wspólnoty, ale również uzupełni połączenia z sąsiadami, w tym z Ukrainą.
- Myślę o rozbudowie i modernizacji naszych połączeń drogowych i kolejowych z Ukrainą. Nowe projekty łączące członków inicjatywy Trójmorza będą absolutnie kluczowe dla przyszłej odbudowy kraju. Ale także Ukraina będzie mogła skorzystać z alternatywnych dróg eksportu towarów żywnościowych. W związku z tym inicjatywa Trójmorza może być postrzegana jako realny wkład w dalszą integrację naszych sąsiadów z Unią Europejską i stabilizację kontynentu - mówił czeski minister.
Jaki: UE powinno się zaangażować w fundusz Trójmorza
Europoseł Patryk Jaki podkreślał, że głównym celem Trójmorza jest wykorzystanie potencjału gospodarczego tej części Europy poprzez stworzenie lepszych, wewnętrznych połączeń infrastrukturalnych, cyfrowych i energetycznych, w tym stworzenia sieci gazociągów Północ-Południe, zwiększenia przepustowości terminalu LNG w Świnoujściu i kluczowego projektu Baltic Pipe.
REKLAMA
- Wszystko co ma zakończyć możliwość rosyjskiego szantażu Europy, oraz budować niezależność i suwerenność energetyczną na Starym Kontynencie. Do tego agresja Rosji na Ukrainie pokazała jak bardzo wizjonerski był to to projekt - budowy niezależności energetycznej Europy, skutecznego zabezpieczenia infrastruktury przemysłowej, oraz pogłębienia wzajemnych połączeń transportowych pomiędzy krajami - to są gwarancje bezpieczeństwa Europy - argumentował Patryk Jaki. Mówił też, że Unia Europejska powinna się zaangażować w fundusz Trójmorza i że nasza przyszłość rozstrzyga się w tej części Europy, która - jak to ujął - jest zapleczem dobra w walce ze złem.
- Prezydent Biden: bardzo prawdopodobne, że Ukraina stanie się częścią Unii Europejskiej
- Gospodarcze zbliżanie UE i Ukrainy. Eksperci: to będzie ważne przy jej odbudowie
Zobacz również: Paweł Kowal w Polskim Radiu 24
kp
REKLAMA