more_horiz
Wiadomości

Unijna pomoc finansowa dla Ukrainy. Zgoda na przekazanie środków w trybie pilnym

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2022 12:38
Jest zgoda unijnych państw na przekazanie Ukrainie miliarda euro w trybie pilnym, decyzja zapadła na spotkaniu ministrów finansów krajów członkowskich w Brukseli - informuje korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Unijne wsparcie dla Ukrainy ma formę długoterminowej pożyczki na bardzo korzystnych warunkach
Unijne wsparcie dla Ukrainy ma formę długoterminowej pożyczki na bardzo korzystnych warunkachFoto: carlo deviti/shutterstock

Wsparcie ma formę długoterminowej pożyczki na bardzo korzystnych warunkach. To pierwsza część pakietu o wartości 9 miliardów euro, której wypłatę Komisja zaproponowała na początku lipca.

"Dalsza pomoc materialna i finansowa to nie wybór, to obowiązek" - napisał Zbynek Stanjura, minister finansów Czech, kierujących teraz pracami Unii Europejskiej.

"Ukraina to gospodarka w stanie wojny, która bardzo potrzebuje krótkoterminowego finansowania. Unia służy pomocą" - to z kolei wpis na Twitterze wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Valdisa Dombrovskisa.

Na najpilniejsze potrzeby

Zatwierdzone dziś wsparcie ma zaspokoić natychmiastowe i najpilniejsze potrzeby, zapewnić działania infrastruktury krytycznej i umożliwić władzom w Kijowie dalsze funkcjonowanie państwa, zaatakowanego przez Rosję.

W oświadczeniu po zatwierdzeniu finansowego wsparcia napisano, że z uwagi na bardzo trudną sytuację, w której znalazła się Ukraina, z unijnego budżetu zostaną w drodze wyjątku pokryte (w formie pożyczki) koszty odsetek. Tym samym ograniczony zostanie wpływ tej pomocy na stabilność budżetową Ukrainy.

Łączna kwota finansowego wsparcia przyznanego Ukrainie przez Unię od początku wojny wynosi obecnie 2 miliardy 200 milionów euro.

Czytaj także:

Posłuchaj
00:58 pozyczka plomecka.mp3 Zgoda krajów UE na 1 mld euro wsparcia dla Ukrainy w trybie pilnym. Korespondencja Beaty Płomeckiej (IAR)

 

fc

Zobacz także

Zobacz także