more_horiz

Bonikowska: nie będzie powrotu do relacji międzynarodowych sprzed wojny, weszliśmy w nowy etap

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2022 16:47
- Zachód, w tym i Niemcy, zdaje sobie sprawę z tego, że to, co zrobił Putin, dyskwalifikuje Rosję, zwłaszcza jego Rosję, na lata jako partnera w polityce i biznesie - mówiła w Polskim Radiu 24 dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Dr Małgorzata Bonikowska
Dr Małgorzata Bonikowska Foto: PR24/MS

Czy Władimir Putin "rozgrywa" Zachód? O tym mówiła gość PR24. Jak wyjaśniła, w Europie nie brakuje państw, które od lat prowadziły interesy z Rosją i które dziś chcą jak najszybciej zakończyć wojnę na Ukrainie i wrócić do "normalnych" relacji. - My na wschodniej flance wiemy, że nie da się tego zrobić, duża część opinii publicznej na Zachodzie też to wie, a Niemcy to kraj gdzieś pomiędzy tymi opiniami - wyjaśniła ekspert ds. stosunków międzynarodowych.

"Na pasku finansowym Putina"

Dodała, że wszyscy w Niemczech jednoznacznie potępiają inwazję rosyjską na Ukrainę i nie ma żadnych zwolenników Władimira Putina. - Myślę, że nawet Gerhard Schroeder i jemu podobni doskonale zdają sobie sprawę z tego, czym ta inwazja jest, ale są na pasku finansowym Putina, tym bardziej więc chcą oni powrotu do relacji sprzed wojny. Nie będzie jednak takiego powrotu, weszliśmy w nowy etap w relacjach międzynarodowych, trzeba się przestawić mentalnie - mówiła dr Małgorzata Bonikowska.

Mimo trwającej od ponad czterech miesięcy rosyjskiej agresji na Ukrainę były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder nie zamierza zrywać kontaktów z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. "Nie zrezygnuję z możliwości rozmawiania z prezydentem Putinem" - oświadczył polityk w wywiadzie opublikowanym w niedzielę (10.07) na portalu dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

"Zachęcać Rosjan"

Schroeder uważa też, że niepotrzebna jest debata w sprawie dostarczenia przez Niemcy broni Ukrainie. "Dlaczego mamy koncentrować się na dostarczaniu broni? Nie wierzę w rozwiązania militarne. Wojnę można zakończyć tylko w drodze negocjacji dyplomatycznych. Los żołnierzy i ukraińskiej ludności cywilnej można poprawić tylko w drodze rozwiązania dyplomatycznego" - przekonywał w wywiadzie.

- Szuka się dziś w Europie rozwiązań, by zmienić Rosję w perspektywie długofalowej, ale tego nie zrobi się bez Rosjan, są bowiem tacy Rosjanie, którzy myślą inaczej. Trochę podobnie, jak w krajach byłego już bloku wschodniego - też stawiało się wtedy na myślących ludzi, którzy nie godzili się na ówczesną politykę. Trzeba także tych Rosjan zachęcać do postawy antyputinowskiej, dać im argumenty - podkreśliła dr Małgorzata Bonikowska.


Posłuchaj
26:05 _PR24_AAC 2022_07_11-15-32-59.mp3 Bonikowska: nie będzie powrotu do relacji międzynarodowych sprzed wojny, weszliśmy w nowy etap ("Gość PR24")

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: dr Małgorzata Bonikowska (prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych)

Data emisji: 11.07.2022

Godzina: 15:32  

Zobacz także

Zobacz także