more_horiz
Wiadomości

Zbigniew Rau w Belgradzie: cenimy wysiłki Serbii na rzecz utrzymania stabilności i bezpieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2022 16:34
Serbia jest zaufanym i aktywnym partnerem w OBWE - podkreślił w Belgradzie przewodniczący OBWE, szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau. - Cenimy jej wysiłki na rzecz utrzymania stabilności i bezpieczeństwa oraz na rzecz kontynuacji wzmacniania jej demokratycznych instytucji - dodał Rau.
Minister spraw zagranicznych RP Zbigniew Rau podczas wspólnego z ministrem spraw zagranicznych Serbii oświadczenia dla mediów w Belgradzie
Minister spraw zagranicznych RP Zbigniew Rau podczas wspólnego z ministrem spraw zagranicznych Serbii oświadczenia dla mediów w BelgradzieFoto: PAP/Rafał Guz

- Z perspektywy OBWE cenimy wysiłki Serbii na rzecz utrzymania stabilności i bezpieczeństwa oraz na rzecz kontynuacji wzmacniania jej demokratycznych instytucji - powiedział Zbigniew Rau na wspólnej konferencji prasowej z szefem serbskiej dyplomacji Nikolą Selakoviciem.

Jak dodał, Serbia jest "zaufanym i aktywnym partnerem w OBWE ze znaczącym wkładem w wielostronną dyplomację i koncepcję kompleksowego bezpieczeństwa".

Poszanowanie fundamentalnych wartości

Rau podkreślił, że jego wizyta przypada w czasie, kiedy region OBWE mierzy się z ważnymi wyzwaniami z obszaru bezpieczeństwa. Podkreślił, że wojna na Ukrainie stoi w sprzeczności z międzynarodowymi normami, standardami i zobowiązaniami.

- Jestem bardzo zadowolony, że podzielamy takie samo rozumienie i poszanowanie dla fundamentalnych wartości - demokratyzacji, współpracy w obrębie bezpieczeństwa, wolności mediów, rządów prawa oraz w zakresie praw człowieka - mówił Rau.

Wsparcie reform

Podkreślił, że Serbia z powodzeniem realizuje program reform, ale oczekiwane jest zrealizowanie celów m.in. w obszarze integracji mniejszości narodowych.

- Misja OBWE w Serbii jest gotowa to kontynuowania wsparcia dla serbskich władz na wszystkich tych polach - powiedział Rau.

Wyraził też jako szef MSZ zadowolenie ze zwiększenia dynamiki polsko-serbskich relacji dwustronnych.

Rau spotkał się także z prezydentem Aleksandarem Vuciciem i premier Aną Brnabic.

Czytaj także:

fc

Zobacz także

Zobacz także