more_horiz
Wiadomości

Szef MSZ z wizytą w Helsinkach. Apelował o sankcje. "Rosja powinna zostać całkowicie odizolowana"

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2022 15:45
Rosyjska agresja na Ukrainę była jednym z tematów spotkania szefa polskiej dyplomacji Zbigniewa Raua z jego fińskim odpowiednikiem Pekką Haavisto w Helsinkach. Polski minister spraw zagranicznych podkreślał, że Rosja powinna zostać całkowicie odizolowana od społeczności międzynarodowej i gospodarki. 
Rau: Rosja powinna zostać całkowicie odizolowana od społeczności międzynarodowej i gospodarki
Rau: Rosja powinna zostać całkowicie odizolowana od społeczności międzynarodowej i gospodarkiFoto: Sebastian Indra/MSZ

Minister Zbigniew Rau podkreślił, że Rosji nie można postrzegać jako partnera. - Znajdujemy się w nowej sytuacji strategicznej. Inwazja ze strony Rosji rozmontowała bezpieczeństwo w Europie. Nie ma miejsca na działanie "business as usual - podkreślił.

Szef MSZ dodał, że "obecne sankcje nałożone na Rosję są niewystarczające". - Musimy kontynuować naszą pracę nad nowym pakietem środków ograniczających - powiedział.

Wizyta szefa polskiego MSZ w Helsinkach

Minister spraw zagranicznych Finlandii Pekka Haavisto podziękował z kolei Polsce za solidarność z Ukrainą i wsparcie uchodźców. Przypomniał, że Finlandia przyjęła ponad 20 tysięcy osób uciekających przed wojną w Ukrainie i przygotowuje siódmy pakiet wsparcia wojskowego.

- Zobowiązaliśmy się przeznaczyć 70 milionów euro na odbudowę Ukrainy. Mamy nadzieję, że rozpocznie się wkrótce - przypomniał szef fińskiej dyplomacji.

Innymi tematami rozmów były postanowienia szczytu NATO w Madrycie, obecna sytuacja w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie oraz jej przyszłość, a także relacje dwustronne.

Szef polskiej dyplomacji spotkał się też w Helsinkach z prezydentem Saulim Niinistö oraz ministrem do spraw europejskich i aktywów państwowych Tyttim Tuppurainenem.

Posłuchaj
00:28 11820896_1.mp3 Zbigniew Rau: znajdujemy się w nowej sytuacji strategicznej. Inwazja ze strony Rosji rozmontowała bezpieczeństwo w Europie (IAR)

Czytaj także:

Zobacz także: gen. Roman Polko w "Salonie politycznym Trójki"

kp

Zobacz także

Zobacz także