more_horiz
Wiadomości

"Kluczowe decyzje, wzmacniają bezpieczeństwo Polski". Prezydent Duda o szczycie NATO

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2022 10:06
Decyzje, które zostały podjęte wczoraj na szczycie NATO w Madrycie są kluczowe dla Polski, bo wzmacniają jej bezpieczeństwo - ocenił prezydent Andrzej Duda przed rozpoczęciem trzeciego, ostatniego dnia szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego
Jest potwierdzenie, że NATO będzie bronić każdego kawałka terytorium sojuszników - powiedział Andrzej Duda
Jest potwierdzenie, że NATO będzie bronić każdego kawałka terytorium sojuszników - powiedział Andrzej DudaFoto: PAP/Mateusz Marek

Prezydent zwrócił między innymi zgodę na rozszerzenie NATO o Szwecję i Finlandię.

- To bardzo duże wzmocnienie NATO, korzystne zwłaszcza dla nas, dla Morza Bałtyckiego. Dołączają dwa potężne państwa, które mają zaplecze militarne i duży potencjał. Granica z Rosją znacząco się wydłuża - powiedział prezydent. 

Szybsza reakcja

Andrzej Duda nawiązał też do nowego modelu sił NATO i do wzmocnienia wschodniej flanki, by Sojusz mógł szybciej reagować na zagrożenia. Podkreślił, że kluczowe jest potwierdzenie, że NATO będzie bronić każdego kawałka terytorium sojuszników.

- To nie jest tak, że będzie odbijanie i wyzwalanie. Nie, obrona będzie natychmiastowa - dodał prezydent.

Stałe dowództwo

Wskazał, że kluczowa dla bezpieczeństwa Polski jest także decyzja prezydenta USA ogłoszona wczoraj podczas szczytu. Chodzi o utworzenie stałego dowództwa piątego korpusu amerykańskiej armii.

Czytaj także:

Posłuchaj
00:58 plom.mp3 NATO decyduje się na przełomowe zmiany w reakcji na zagrożenie ze strony Rosji. Korespondencja Beaty Płomeckiej (IAR)

 

"Uwzględniono nasze postulaty". Wiceszef MON o szczycie NATO:

fc

Zobacz także

Zobacz także