Szeremietiew komentuje zapowiedź Bidena. "Stałe dowództwo USA musi być skorelowane z polskimi siłami"
- Jest to istotne z punktu widzenia dowodzenia wojskiem, które już znajduje się na terytorium Polski. Aby związki taktyczne można było użyć w razie konieczności, to musi być dowodzenie na wyższym szczeblu, operacyjnym. Stałe dowództwo USA musi współpracować z polskimi siłami - powiedział w Polskim Radiu 24 Romuald Szeremietiew.
2022-06-29, 13:43
Prezydent USA Joe Biden zapowiedział w Madrycie, że Polska będzie stałą siedzibą dowództwa piątego korpusu amerykańskiej armii. Chodzi o wysunięte stanowisko dowodzenia w Poznaniu, które zostało stworzone dwa lata temu. Jego charakter nie był do tej pory określony. Stałe dowództwo prawdopodobnie będzie się też wiązać ze zwiększeniem amerykańskiego personelu w Polsce.
"Pięta achillesowa NATO"
Gość Polskiego Radia 24 podkreśli, że decyzja ma ogromne znacznie dla bezpieczeństwa Polski. - Jest to istotne z punktu widzenia dowodzenia wojskiem, które już znajduje się na terytorium Polski. Aby związki taktyczne można było użyć w razie konieczności, to musi być dowodzenie na wyższym szczeblu, operacyjnym. Stałe dowództwo USA musi być skorelowane z polskimi siłami - powiedział Romuald Szeremietiew.
Dodał jednak, że w Polsce powinny być stałe bazy NATO. - Bazy trudno jest porzucić. Przynajmniej w historii NATO nie było takiej sytuacji. Stałe bazy byłyby sygnałem dla wroga, że ten teren będzie broniony przez cały Sojusz. Piętą achillesową NATO jest kwestia przerzucania wojsk. Pamiętam, że gdy rozważano kwestię fizycznej pomocy dla Polski, to pojawiały się głosy, że będą musiały minąć co najmniej trzy miesiące, aby ta się pojawiła. Taką sytuację przerabia właśnie Ukraina. Pomoc nadchodzi i nadejść nie może, wojna trwa, kraj jest niszczony i giną ludzie. Na szczęście budujemy Centralny Port Komunikacyjny - zauważył były szef MON.
- Wiceminister Przydacz podkreśla znaczenie zgody na rozszerzenie NATO. "To zwiększa poziom bezpieczeństwa na Bałtyku"
- Rozszerzenie NATO o Szwecję i Finlandię. Jest zgoda Turcji
W Madrycie trwa drugi dzień szczytu NATO. Podczas pierwszej sesji przywódcy państw Sojuszu Północnoatlantyckiego połączą się zdalnie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Druga sesja to spotkanie z przyszłymi krajami członkowskimi - Szwecją i Finlandią - oraz najbliższymi partnerami, między innymi Gruzją, Japonią czy Koreą.
Posłuchaj
Później, już w swoim gronie, państwa Sojuszu mają uzgodnić nową koncepcję strategiczną NATO, w której Rosja nie jest już określana jako strategiczny partner, ale - jak mówił sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg - "największe i bezpośrednie zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa".
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: Północ - Południe
REKLAMA
Prowadzący: Magdalena Złotnicka
Gość: Romuald Szeremietiew
Data emisji: 29.06.2022
Godzina emisji: 12.35
REKLAMA
PR24
Polecane
REKLAMA