Proces wejścia Macedonii Północnej do UE wskoczy na nowe tory? Ważna wizyta Ursuli von der Leyen

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen leci jutro do Macedonii Północnej. Ma tam przekonywać do poparcia propozycji torującej drogę do otwarcia negocjacji członkowskich z Unią - dowiedziała się nasza brukselska korespondentka Beata Płomecka.

2022-07-13, 11:03

Proces wejścia Macedonii Północnej do UE wskoczy na nowe tory? Ważna wizyta Ursuli von der Leyen
Szefowa KE Ursula von der Leyen z wizytą w Macedonii Północnej. Kraj zrobi kolejny krok w kierunku akcesji do UE?. Foto: Shutterstock/Alexandros Michailidis

Projekt kompromisowy przedstawiła kilka tygodni temu Francja, kierująca w pierwszym półroczu pracami Wspólnoty. Wychodzi on naprzeciw oczekiwaniom Bułgarii, która do tej pory blokowała rozpoczęcie rozmów akcesyjnych z powodu kłótni o język, historię i tożsamość. Jednak w Macedonii Północnej ta propozycja wzbudziła protesty.

Zgodnie z francuską propozycją Macedonia Północna ma zmienić konstytucję i uznać mieszkającą tam mniejszość bułgarską. Do tego potrzeba większości dwóch trzecich posłów, co będzie trudne, bo część skrytykowała kompromis.

Posłuchaj

Szefowa KE jutro w Macedonii Północnej na rozmowach o propozycji torującej drogę do otwarcia negocjacji z Unią. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:56
+
Dodaj do playlisty

Wizyta szefowej KE w Macedonii Północnej

W parlamencie w Skopje jutro ma wystąpić przewodnicząca Komisji Europejskiej i przekonywać do poparcia propozycji. Wtedy Bułgaria zrezygnowałaby z weta i możliwe byłoby rozpoczęcie negocjacji członkowskich.

Macedonia Północna ma status kandydata do Unii od 2005 roku, ale nie rozpoczęła jeszcze rokowań akcesyjnych, bo musiała usuwać kolejne przeszkody na tej drodze. Najpierw Grecja toczyła z nią spór o nazwę. Później otwarcie negocjacji blokowały Francja, Dania i Holandia, mimo że Komisja dała pozytywną ocenę, potwierdzając przeprowadzenie niezbędnych reform.

REKLAMA

Wiosną 2020 roku unijne kraje zgodziły się w końcu na otwarcie negocjacji członkowskich z Macedonią Północną oraz Albanią, ale do tej pory się one nie rozpoczęły, bo zastrzeżenia zgłosiła Bułgaria.

Zobacz także:

jp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej