Izrael boi się broni jądrowej Iranu. Zapowiada, że przygotuje odpowiedź wojskową

2022-07-18, 01:33

Izrael boi się broni jądrowej Iranu. Zapowiada, że przygotuje odpowiedź wojskową
Dla Izraela "przygotowanie opcji wojskowej przeciwko irańskiemu programowi nuklearnemu jest moralnym obowiązkiem i nakazem bezpieczeństwa narodowego" - podkreślił szef Sztabu Generalnego Sił Obronnych Izraela (IDF) Aviv Kohavił. . Foto: PAP/ABACA/SalamPix/ABACA

- Przygotowanie opcji wojskowej przeciwko irańskiemu programowi nuklearnemu jest moralnym obowiązkiem i nakazem bezpieczeństwa narodowego Izraela - powiedział szef Sztabu Generalnego Sił Obronnych Izraela (IDF) Aviv Kohavił cytowany przez "The Times of Israel". Oświadczenie to nastąpiło kilka godzin po tym, jak doradca najwyższego przywódcy duchowo-politycznego Iranu ajatollaha Alego Chameneiego przyznał, że Iran ma techniczne zdolności do wyprodukowania broni nuklearnej.

- Przygotowanie frontu domowego do wojny jest zadaniem, które musi zostać przyspieszone w nadchodzących latach, zwłaszcza w świetle możliwości, że będziemy musieli działać przeciwko zagrożeniu nuklearnemu - powiedział Aviv Kohavił. - IDF nadal energicznie przygotowuje się do ataku na Iran i musi przygotować się na każdy rozwój i każdy scenariusz - podkreślił.

"The Times of Israel" przypomina, że w obliczu rosnącej niepewności co do powrotu Iranu do porozumienia nuklearnego z 2015 roku, spowodowanej długo wstrzymywanymi negocjacjami ze światowymi mocarstwami, Siły Obronne Izraela zintensyfikowały w ciągu ostatniego roku wysiłki mające na celu przygotowanie wiarygodnej odpowiedzi militarnej wobec obiektów nuklearnych Teheranu.

Opcja wojskowa w centrum działań

Kohavi oświadczył, że "przygotowanie opcji wojskowej przeciwko irańskiemu programowi nuklearnemu jest moralnym obowiązkiem i nakazem bezpieczeństwa narodowego," dodając, że takie przygotowanie jest "centralną częścią" działań IDF i obejmuje "różnorodne plany operacyjne, alokację wielu zasobów, nabycie odpowiedniej broni, wywiadu i szkolenia."

- Blokowanie Iranu przed uzyskaniem broni jądrowej za pomocą dyplomacji jest zalecane, ale historia wielokrotnie udowodniła, że dyplomacja może zawieść lub odnieść sukces tylko przez krótki okres, po czym następuje łamanie postanowień lub zdrada - powiedział Kohavi.

Dwa powody decyzji Izraela

Kohavi podkreślił, że izraelska armia przygotowuje się do uderzenia na irański program nuklearny z dwóch powodów. - Po pierwsze, jeśli nie ma porozumienia i irański program nuklearny nadal się rozwija, a po drugie, w przypadku, gdy istnieje porozumienie identyczne lub podobne do poprzedniego porozumienia, co oznacza złe porozumienie, dające Iranowi warunki do stania się państwem nuklearnym wkrótce po jego wygaśnięciu - wskazał.


(PAP) (PAP)

Porozumienie z problemami

Iran jest w trakcie negocjacji mających na celu przywrócenia do życia porozumienia z 2015 roku, które podpisał ze światowymi potęgami, a które miało uniemożliwić mu wyprodukowanie broni jądrowej. Porozumienie nuklearne z Iranem oferowało władzo w Teheranie złagodzenie sankcji w zamian za ograniczenie programu nuklearnego.

W 2018 roku administracja prezydenta Trumpa wycofała się jednak z porozumienia, twierdząc, że nie idzie ono wystarczająco daleko, by uniemożliwić Iranowi produkcję broni jądrowej, a także z powodu obaw dotyczących irańskiego programu rakietowego. Wspierane przez Unię Europejską rozmowy mające na celu sprowadzenie do stołu negocjacyjnego USA utknęły od miesięcy w martwym punkcie, a inna niedawna runda negocjacji między Iranem a USA w Katarze również nie przyniosła postępów - przypomina "The Times of Israel".

Zaangażowanie Waszyngtonu, deklaracje Izraela

W czwartek podczas swojej wizyty w Izraelu, prezydent USA Joe Biden oraz izraelski premier Yair Lapid podpisali w Jerozolimie wspólną deklarację o współpracy wojskowej. Jej częścią jest zapewnienie USA, że nie dopuszczą, by Iran wyprodukował broń atomową. 

Posłuchaj

Stany Zjednoczone nie dopuszczą, by Iran wyprodukował broń atomową - zadeklarował w Izraelu amerykański prezydent Joe Biden. Wizyta w Jerozolimie była pierwszą częścią podróży amerykańskiego przywódcy na Bliski Wschód - relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR) 0:50
+
Dodaj do playlisty

Izrael, który sprzeciwia się powrotowi USA do porozumienia z 2015 roku, zagroził, że będzie działał samodzielnie, atakując irańskie obiekty, jeśli uzna, że istnieje egzystencjalne zagrożenie dla państwa żydowskiego ze strony Iranu wyposażonego w broń jądrową.


(PAP) (PAP)
Czytaj także:

mbl

Polecane

Wróć do strony głównej