more_horiz
Wiadomości

Ukraina zdradza, co Rosjanie chcą zrobić z ich elektrownią jądrową. Przerażająca wizja

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2022 23:50
Rosjanie planują składować broń i materiały wybuchowe bezpośrednio w maszynowniach bloków energetycznych największej w Europie elektrowni jądrowej w Enerhodarze na Ukrainie. Poinformował o tym ukraiński koncern Energoatom podkreślając, że stworzy to poważne zagrożenie bezpieczeństwa nuklearnego.
Ukraina ostrzega przed groźbą terroryzmu nuklearnego Rosjan
Ukraina ostrzega przed groźbą terroryzmu nuklearnego RosjanFoto: Forum/Russian Look/Komsomolskaya Pravda

"Wojsko Federacji Rosyjskiej domaga się od administracji ukraińskiej elektrowni jądrowej otwarcia maszynowni 1., 2. i 3. bloku energetycznego zaporoskiej elektrowni jądrowej, aby umieścić tam cały arsenał wojskowy" - informuje Energoatom.

"Planują wprowadzić do maszynowni czołgi, ciężarówki, broń z amunicją. Po umieszczeniu tam sprzętu Rosjanie zablokują dostęp straży pożarnej do trzech bloków energetycznych. A w przypadku pożaru, którego ryzyko wielokrotnie wzrośnie, jego ugaszenie będzie niezwykle problematyczne, bo specjalistyczny transport po prostu nie będzie w stanie podjechać" - głosi oświadczenie Energoatomu. 

Apel do społeczności międzynarodowej

Strona ukraińska podkreśla, że wojska rosyjskie naruszają wszelkie normy i wymagania dotyczące bezpieczeństwa jądrowego i radiacyjnego elektrowni jądrowej.

Energoatom po raz kolejny wzywa społeczność międzynarodową do podjęcia wszelkich możliwych działań w celu uwolnienia elektrowni od wroga, ponieważ chodzi o bezpieczeństwo nie tylko Ukrainy, ale i całego świata.

Zobacz także:

Zobacz także: szef MON Mariusz Błaszczak w PR24

jp

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także