more_horiz
Wiadomości

Zełenski krytykuje siódmy pakiet unijnych sankcji i ponawia apel o dostarczanie broni. "Świadomość nie może słabnąć"

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2022 23:10
Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski ponowił apel o przekazanie nowoczesnych systemów obrony przeciwpowietrznej. W tradycyjnym wieczornym wystąpieniu stwierdził, że siły zbrojne Ukrainy mają pewne możliwości niszczenia rosyjskich pocisków, ale ich skala i szybkość jest niewystarczająca. Skrytykował też siódmy pakiet unijnych sankcji na Rosję.
Wołodymyr Zełenski podkreśla potrzebę przekazywania Ukrainie systemów obrony przeciwpowietrznej. Krytykuje też siódmy pakiet unijnych sankcji
Wołodymyr Zełenski podkreśla potrzebę przekazywania Ukrainie systemów obrony przeciwpowietrznej. Krytykuje też siódmy pakiet unijnych sankcjiFoto: Facebook/zelenskiy.official

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że przygotowywany przez Unię Europejską siódmy pakiet sankcji przeciwko Rosji niewystarczająco uderzy w agresora.

W cowieczornym wystąpieniu ukraiński przywódca stwierdził, że Rosja musi odczuwać znacznie wyższą cenę za wojnę, którą wywołała. Wołodymyr Zełenski dodał, że nieustannie apeluje do międzynarodowych partnerów o wprowadzenie surowszych ograniczeń dla Kremla. Jego zdaniem po zatwierdzeniu siódmego pakietu sankcji konieczne będzie natychmiastowe rozpoczęcie prac nad ósmym.

Wołodymyr Zełenski omówił w środę z szefem Rady Europejskiej Charlesem Michelem unijne wsparcie finansowe dla Kijowa oraz przygotowania do kolejnego szczytu Ukraina-Unia Europejska.

"Zaszczyt dla Ukrainy"

Ukraiński prezydent ponowił też apel o przekazanie systemów obrony przeciwpowietrznej. - Niestety wszystko zależy nie od nas, ale od decyzji politycznych, które można podjąć w kluczowych stolicach - dodał Wołodymyr Zełenski.

- Zrobimy wszystko, aby świadomość tych potrzeb wśród naszych partnerów nie słabła - dodał.

Przypomniał, że temat obrony przeciwlotniczej stał się kluczowy w przemówieniu pierwszej damy Ukrainy przed Kongresem Stanów Zjednoczonych Ameryki. Pierwsza dama wygłosiła takie przemówienie do Kongresu po raz pierwszy raz w historii.

- Jest to z pewnością zaszczyt dla Ukrainy, dla całego naszego narodu. Przemówienie było jak najbardziej praktyczne i szczere - w imieniu wszystkich naszych rodzin. Ołena mówiła o ofiarach rosyjskiego terroru i o możliwości naszych amerykańskich przyjaciół, aby pomóc nam powstrzymać ten terror - zaznaczył ukraiński prezydent.

Wystąpienie na Kapitolu było finałowym punktem trzydniowej wizyty Ołeny Zełenskiej w Waszyngtonie.

Od początku rosyjskiej inwazji Stany Zjednoczone przekazały Ukrainie broń o wartości ponad siedmiu miliardów dolarów. Jeszcze w tym tygodniu Biały Dom ma ogłosić kolejny - szesnasty już - pakiet pomocy wojskowej, który będzie obejmował dodatkowe systemy mobilnej artylerii rakietowej HIMARS.

Zobacz także:

Całe przemówienie Wołodymyra Zełenskiego:

jp

Zobacz także

Zobacz także