Embargo na złoto oraz biżuterię. Kraje UE dały zielone światło na kolejne sankcje wobec Rosji
Jest zgoda unijnych krajów na kolejny pakiet sankcji wobec Rosji za napaść na Ukrainę - informuje brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. W najnowszym pakiecie jest m.in. embargo na import rosyjskiego złota i obejmie ono także biżuterię, o co zabiegała Polska.
2022-07-20, 16:14
Decyzję podjęli ambasadorowie państw członkowskich na spotkaniu w Brukseli. Procedury mają być sfinalizowane w najbliższych godzinach. Sankcje wejdą w życie wraz z publikacją w unijnym Dzienniku Urzędowym i wtedy będą znane wszystkie szczegóły.
W najnowszym pakiecie jest embargo na import rosyjskiego złota i obejmie ono także biżuterię, o co zabiegała Polska. W projekcie sankcji rozesłanym w piątek wyrobów jubilerskich nie było. Ponadto restrykcje obejmują zakaz eksportu kolejnych produktów zaawansowanych technologii, także produktów chemicznych i farmaceutycznych podwójnego zastosowania, które mogą być wykorzystane zarówno do celów cywilnych, jak i wojskowych. A poza tym ponad 50 osób i firm ma być wpisanych na czarną listę. Będzie to oznaczało zamrożenie ich majątków w Europie.
Pakiet sankcji "sześć plus"
Najnowszy pakiet sankcji został przyjęty zaledwie 5 dni po zaprezentowaniu go w piątek przez Komisję. Ale nie jest on ani kontrowersyjny, ani ambitny i dlatego przez dyplomatów i urzędników w Brukseli jest nazywany pakietem sześć plus, a nie siódmym. Część krajów, w tym Polska naciska, by już przyspieszyć prace nad kolejnym, który obejmowałby między innymi gaz, bo zyski z jego sprzedaży finansują wojnę Rosji na Ukrainie.
Polska uważa też, że sankcjami należy objąć wszystkich rosyjskich producentów broni oraz kolejne banki.
REKLAMA
»INWAZJA ROSJI NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny w PolskieRadio24.pl«
Posłuchaj
- Czy embargo na rosyjskie złoto obejmie też biżuterie? Kluczowa będzie decyzja ambasadorów
- Nowy pakiet unijnych sankcji. Szef MSZ: powinny być bardziej ambitne
Zobacz także: Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych w Programie 1 Polskiego Radia o gazowym szantażu Rosji
ASP
REKLAMA