"Dla naszej wspólnej sprawy - Litwy, Polski i Ukrainy". Nauseda dziękuje za przyjacielską wizytę w Polsce

"Jestem dumny, mogąc nazwać prezydenta Andrzeja Dudę przyjacielem! Drogi Andrzeju, dziękuję za zaproszenie na spotkanie w Polsce, gościnność, konstruktywne rozmowy oraz ustalenia na przyszłą współpracę. Dla naszej wspólnej sprawy - Litwy, Polski i Ukrainy!" - napisał prezydent Litwy Gitanas Nausėda w mediach społecznościowych.

2022-07-27, 12:35

"Dla naszej wspólnej sprawy - Litwy, Polski i Ukrainy". Nauseda dziękuje za przyjacielską wizytę w Polsce
Dziękuję za zaproszenie na spotkanie w Polsce - napisał prezydent Litwy. Foto: Twitter/@GitanasNauseda

Prezydenci Polski i Litwy spotkali się w poniedziałek na Helu na dwudniowe konsultacje.
Po rozmowach szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch powiedział Polskiemu Radiu, że obaj przywódcy planują ponownie udać się na Ukrainę, by spotkać się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

- Prezydenci ustalili kalendarz tego, kto, w jaki sposób będzie się spotykał z Wołodymyrem Zełenskim. Będą nowe podróże do Kijowa - zadeklarował prezydencki minister.

Konieczne konsultacje

Kumoch zaznaczył, że prezydenci Duda i Nauseda sporo czasu poświęcili też kwestiom sankcji wobec Rosji.

- Oba kraje muszą być solidarne i cały czas ze sobą się konsultować, ponieważ graniczą z enklawą Kaliningradu. Widzieliśmy całkiem niedawno, w jaki sposób Litwa próbowała w sposób konsekwentny egzekwować sankcje i w jaki sposób została potraktowana przez Komisję Europejską - powiedział Jakub Kumoch.

REKLAMA

W połowie lipca Komisja Europejska zezwoliła na tranzyt kolejowy do Kaliningradu przez terytorium Wspólnoty niektórych towarów objętych unijnymi sankcjami. Wcześniej władze w Wilnie podkreślały, że wprowadzenie ograniczeń związane jest z unijnymi sankcjami nałożonymi na Kreml.

Pomoc dla Ukrainy

Minister Jakub Kumoch podkreślił, że sygnał płynący z polsko-litewskich konsultacji jest jasny - oba państwa nie ograniczą swojego wsparcia dla Ukrainy.

- Oba państwa zamierzają je jeszcze bardziej skoordynować i uskuteczniać razem z innymi partnerami z regionu. Rosja musi liczyć się z tym, że nie uda się jej ani metodami prowokacyjnymi, ani poprzez swoją armię trolli, ani w żaden sposób odstraszyć Polski i Litwy przed działaniami w ramach UE i NATO na rzecz Ukrainy - zaakcentował Jakub Kumoch.

Porozumienie bez słów

Podsumowując rozmowy z Gitanasem Nausedą, prezydent Andrzej Duda napisał na Twitterze, że Polska i Litwa zwiększą współpracę wojskową. Jakub Kumoch przypomniał, że ta tematyka pojawiła się podczas niedawnej wizyty obu przywódców na przesmyku suwalskim.

REKLAMA

- Polska i Litwa są czymś więcej niż sojusznikami w ramach NATO, są państwami, które w polityce bezpieczeństwa rozumieją się niemal bez słów - zapewnił szef Biura Polityki Międzynarodowej.

Czytaj także:

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej