more_horiz
Wiadomości

Pożar Czeskiej Szwajcarii. Strażacy przechodzą z obrony do ataku

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2022 09:52
Rozpoczęła się siódma doba walki z pożarem w Parku Narodowym Czeska Szwajcaria. Strażacy zdecydowali o zmianie taktyki i z obrony przechodzą do ataku gaśniczego. Sytuację na bieżąco śledzi nasz praski korespondent Wojciech Stobba.
Czeska Szwajcaria. Strażacy przechodzą z obrony do ataku
Czeska Szwajcaria. Strażacy przechodzą z obrony do atakuFoto: PAP/EPA/RAY BASELEY

Strażacy działający na lądzie nie będą koncentrować się tylko na ochronie zabudowań i nieobjętych dotąd pożarem części lasu. Mają też zawężać obszar, gasząc pojawiające się wciąż nowe zarzewia ognia.

Rzecznik straży pożarnej kraju usteckiego Lukasz Marvan przekazał, że od rana do walki z pożarem ściągane są kolejne jednostki z całego kraju. - Zwiększyliśmy liczbę jednostek o 50 - to ponad 240 strażaków. W sumie w akcji powinno brać udział około 700 strażaków - powiedział Lukasz Marvan.

Pożar w Czeskiej Szwajcarii. Polska pomoc

W gaszeniu pożaru z powietrza będzie dziś uczestniczyć pięć samolotów i osiem śmigłowców. Od wtorku czeskim strażakom pomaga polska załoga na pokładzie policyjnego Black Hawka.

W piątek Polacy wykonali 97 zrzutów wody. Jak poinformował Lukasz Marvan, sytuacja w rejonie miejscowości Hrzensko została opanowana, dlatego śmigłowce będą kierowane w głąb parku narodowego.

Wcześnie rano w rejonie Hrzenska zaczął padać deszcz. Opady nie są jednak na tyle intensywne, aby w znaczący sposób pomogły w walce z ogniem.

jp

Zobacz także

Zobacz także