more_horiz
Wiadomości

Pierwszy statek z ukraińskim zbożem wyruszył z Odessy. Na swoją kolej czekają następne

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2022 09:31
Władze Ukrainy poinformowały, że statek ze zbożem wyruszył z portu w Odessie do Libanu. Jak zaznaczono, w odeskich portach oczekuje jeszcze 16 statków z załadowanym zbożem, które nie mogły dotąd wypłynąć. O szczegółach korespondent IAR Paweł Buszko. 
Ukraina: pierwszy statek ze zbożem wyruszył z Odessy
Ukraina: pierwszy statek ze zbożem wyruszył z OdessyFoto: PAP/EPA/UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE

Statek ze zbożem wyruszył z portu w Odessie do Libanu. Poinformowały o tym władze Ukrainy. To pierwszy taki transport od lutego, czyli od początku pełnowymiarowej rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Jak czytamy w komunikacie wydanym przez ukraiński resort infrastruktury, pierwszy ze statków, który wyruszył z Odessy, to jednostka Razoni pod banderą Sierra Leone. Statek wiezie 26 tysięcy ton ukraińskiej kukurydzy do portu w libańskim Trypolisie.

Eksport produkcji rolnej

Minister Ołekasndr Kubrakow poinformował, że w odeskich portach oczekuje jeszcze 16 statków załadowanych zbożem, które nie mogły do tej pory wypłynąć z powodu wybuchu wojny. Jak dodał, Ukraina w najbliższych tygodniach planuje osiągnąć pełne moce w eksporcie produkcji rolnej.

Ukraińskie porty od początku wojny były blokowane przez rosyjską marynarkę wojenną. 22 lipca w Turcji Rosja zobowiązała się do odblokowania eksportu ukraińskiego zboża. Ukraina posiada w magazynach około 20 milionów ton ziarna, bez którego niektórym regionom świata grozi kryzys żywnościowy.

Posłuchaj
00:51 11869308_1.mp3 To pierwszy taki transport od lutego, czyli od początku pełnowymiarowej rosyjskiej agresji na Ukrainę - relacja Pawła Buszki (IAR)

 Czytaj także:

es

Zobacz także

Zobacz także