Zbigniew Rau odwiedził Buczę. Spotka się z prezydentem i premierem Ukrainy

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau odwiedził Buczę pod Kijowem - poinformował rzecznik resortu Łukasz Jasina. Szef polskiej dyplomacji przebywa dziś z wizytą na Ukrainie. Rau ma rozmawiać z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułebą. W planach są też spotkania z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i premierem Denysem Szmyhalem.

2022-08-02, 09:09

Zbigniew Rau odwiedził Buczę. Spotka się z prezydentem i premierem Ukrainy
Zbigniew Rau przybył do Kijowa. Foto: Twitter/Jasina

Jasina o przybyciu szefa polskiej dyplomacji do stolicy Ukrainy poinformował na Twitterze.

W komunikacie rzecznik MSZ przekazał, że minister Rau w trakcie wizyty odwiedzi Kijów i okolice ukraińskiej stolicy oraz przeprowadzi na miejscu rozmowy z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułebą. "Przewidywane są również spotkania polskiego ministra z Prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i premierem Denysem Szmyhalem" - podał Jasina.

Podczas okupacji Buczy i obwodu buczańskiego rosyjskie wojska dopuściły się licznych zbrodni wojennych. Według władz ukraińskich w miejscowościach nieopodal Kijowa zamordowano ponad półtora tysiąca cywilów, z czego w samej Buczy - ponad 460 osób. Ciała pomordowanych znajdowano zarówno na ulicach miast, jak i w masowych grobach.

Jasne stanowisko MSZ

Rosja już wielokrotnie w Ukrainie dopuściła się aktów o charakterze terrorystycznym, bo mordowanie ludności cywilnej nie ma sensu strategicznego, ma wyłącznie wywołać przerażenie; zamordowanie jeńców w Ołeniwce nie powinno pozostać bez konsekwencji - powiedział PAP wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

REKLAMA

Jak informowała ukraińska armia, w ubiegłym tygodniu, w nocy z czwartku na piątek, rosyjskie wojska przeprowadziły precyzyjny ostrzał tzw. obozu filtracyjnego w Ołeniwce na wschodzie Ukrainy, gdzie byli przetrzymywani ukraińscy jeńcy z Azowstalu. W ocenie Prokuratury Generalnej Ukrainy zginęło tam co najmniej 40 ukraińskich żołnierzy, a 130 osób zostało rannych.

Państwo sponsor terroryzmu

W piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował, przede wszystkim do Stanów Zjednoczonych, o uznanie Rosji za państwo terrorystyczne i sponsora terroryzmu. W sobotę również minister spraw zagranicznych Łotwy Edgars Rinkeviczs powiedział, że UE musi rozważyć możliwość uznania Rosji za państwowego sponsora terroryzmu.

Jabłoński zapytany przez PAP, czy również Polska uważa, że Rosja powinna zostać uznana na sponsora terroryzmu i co w praktyce oznaczałby taki krok, powiedział, że wszystko wskazuje na to, iż Rosjanie z premedytacją zamordowali jeńców w Ołeniwce i to jest sprawa, która nie powinna pozostać bez konsekwencji.

"Rosja po raz kolejny dopuszcza się zbrodni wojennej, to nie jest pierwsza zbrodnia w tej wojnie, to jest też zbrodnia, która kojarzy się bardzo mocno z tym, co robiła Rosja przez wiele dekad swojego istnienia, z mordowaniem jeńców. My sami doświadczyliśmy tego w Katyniu" - powiedział wiceszef polskiej dyplomacji.

REKLAMA

as

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej