more_horiz
Wiadomości

USA nakładają na Rosję nowe sankcje, ich obiektem m.in. partnerka Putina

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2022 21:35
Rząd Stanów Zjednoczonych nałożył kolejne sankcje na Rosję w odpowiedzi na inwazję na Ukrainę. Została nimi objęta między innymi domniemana partnerka prezydenta Rosji Władimira Putina, Alina Kabajewa, oraz kilku rosyjskich miliarderów.
USA nakładają sankcje na Rosję
USA nakładają sankcje na RosjęFoto: Andrea Izzotti/ Shutterstock

O nałożeniu sankcji na byłą gimnastyczkę i olimpijkę Alinę Kabajewą, która obecnie stoi na czele prokremlowskiej Narodowej Grupy Medialnej, poinformował Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych. W komunikacie stwierdzono, że ma ona bliskie relacje z Władimirem Putinem.

- Podczas gdy niewinni ludzie cierpią z powodu nielegalnej agresji Rosji, sojusznicy Putina bogacą się i finansują luksusowy styl życia - stwierdziła w oświadczeniu sekretarz skarbu Janet Yellen. W rezultacie sankcji wszelki majątek, jaki Alina Kabajewa posiada w USA, zostanie zablokowany. Wielka Brytania i Unia Europejska nałożyły sankcje na Alinę Kabajewą dwa miesiące temu. Biały Dom wstrzymywał się do tej pory z tym krokiem.

Sankcje na biznesmenów

Departament Skarbu nałożył również sankcje na kilku innych rosyjskich biznesmenów, w tym miliardera Andrieja Gurjewa, byłego urzędnika Kremla i założyciela rosyjskiej firmy chemicznej PhosAgro, oraz jego syna. Andriej Gurjew jest właścicielem posiadłości w Londynie o wartości setek milionów dolarów.


Posłuchaj
00:52 11872151_1.mp3 USA nakładają na Rosję kolejne sankcje

 

Był on już wcześniej objęty sankcjami ze strony Wielkiej Brytanii. Departament Skarbu zidentyfikował i przejął jego jacht na Kajmanach. Janet Yellen zapewniła, że rząd USA użyje wszelkich narzędzi, by rosyjskie elity i osoby wspierające Kreml zostały pociągnięte do odpowiedzialności za współudział w wojnie.

Czytaj także:

Zobacz także: Ryszard Legutko, europoseł PiS w "Salonie politycznym Trójki"

pkur

Zobacz także

Zobacz także