more_horiz
Wiadomości

Rosja chce obejść zachodnie sankcje. Liczy na pomoc Turcji

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2022 19:50
Rosja miała prosić Turcję o pomoc w obejściu zachodnich sankcji - poinformowały rosyjskie media niezależne. Prośba miała charakter nieformalny i nie wiadomo, czy ta kwestia została poruszona w Soczi na spotkaniu Władimira Putina i Recepa Tayyipa Erdogana. Wcześniej media informowały, że chodzi o zafałszowanie miejsca pochodzenia ropy i produktów ropopochodnych, które sprzedawany byłyby krajom trzecim - donosi korespondent Polskiego Radia Maciej Jastrzębski.
Rosja chce, aby Turcja pomogła obejść zachodnie sankcje
Rosja chce, aby Turcja pomogła obejść zachodnie sankcjeFoto: PAP/EPA/VYACHESLAV PROKOFYEV / SPUTNIK / KREMLIN POOL

Spotkanie przywódców Rosji i Turcji trwało około czterech godzin. Wiadomo, że prezydenci rozmawiali o wojnie w Ukrainie, konflikcie w Górskim Karabachu i napiętej sytuacji wokół Syrii. 

Poruszyli także kwestie tranzytu rosyjskiego gazu przez tureckie terytorium do krajów południowej Europy i bezpieczeństwa transportu ukraińskiego zboża.

Rosja liczy na pomoc Ankary w obejściu sankcji

Ankara zgodziła się na częściową wypłatę należności za dostawy rosyjskiego gazu w rublach - wskazuje korespondent Polskiego Radia Maciej Jastrzębski. Wcześniej "The Washington Post" poinformował, że Rosja chce, aby Turcja pomogła w obejściu zachodnich sankcji, głównie uderzających w eksport rosyjskiej ropy.

W ocenie amerykańskiej gazety, tureckie władze nie zgodzą się na udzielenie takiej pomocy, ponieważ sankcje mogą uderzyć wtedy również w Turcję.

Posłuchaj
00:40 11877382_1.mp3 Rosja chce, aby Turcja pomogła obejść zachodnie sankcje. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)

Czytaj także:

kp

Zobacz także

Zobacz także