more_horiz
Wiadomości

Erdogan proponuje spotkanie Putin-Zełenski w Stambule. Mówi też o kontynuacji dialogu z Rosją

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2022 15:54
Prezydent Turcji poinformował, że podczas spotkania z Władimirem Putinem zaproponował mu spotkanie z ukraińskim przywódcą Wołodymyrem Zełenskim w Stambule. Potwierdził też, że Ankara zgodziła się na częściową płatność za rosyjski gaz w rublach.
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan spotkał się z Władimirem Putinem
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan spotkał się z Władimirem PutinemFoto: PAP/EPA/VYACHESLAV PROKOFYEV / SPUTNIK / KREMLIN POOL

Od początku podkreślam, że w wojnie na Ukrainie nie będzie zwycięzcy. Mimo trudności w terenie jestem przekonany, że kryzys rozstrzygnie się za stołem rozmów. Jeszcze raz przypomniałem panu Putinowi, że możemy być gospodarzami jego spotkania z panem Zełenskim - oświadczył Erdogan.

Zapewnił, że Ankara będzie "nadal rozwijać dialog" z Rosją, którą nazwał "czarnomorskim sąsiadem" Turcji. - Drzwi Turcji są otwarte dla wszystkich. Porozumieliśmy się z Putinem, w kwestii płatności w rublach za sprzedawany przez Rosję gaz. Mamy nadzieję, że przyniesie to finansowy zysk obu stronom - mówił turecki prezydent.

Turcja, jak przekazał Erdogan, ma też rozszerzyć współpracę z Rosją w kwestii eksportu zboża z Ukrainy, możliwości przyjmowania przez banki w Turcji rosyjskich kart płatniczych oraz w sektorze energetyki, handlu i turystyki. Oświadczył też, że jego kraj chce zwiększyć obroty handlowe z Federacją Rosyjską do poziomu 100 mld USD rocznie.

Czytaj również:

ms

Zobacz także

Zobacz także