more_horiz
Wiadomości

"Dajcie nam możliwość wygrania wojny". Apel doradcy Zełenskiego [Zapis relacji]

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2022 23:53
- Dajcie nam możliwość wygrania tej wojny! Jesteśmy gotowi przelać krew, by Unia Europejska była nadal wolna. Dziś kształtuje się układ sił w Europie na następne 50-100 lat -  powiedział doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak w wywiadzie dla francuskiego dziennika "Le Figaro". Zachęcamy do zapoznania się z zapisem relacji.
Dziś kształtuje się układ sił w Europie na następne 50-100 lat -  powiedział doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak
Dziś kształtuje się układ sił w Europie na następne 50-100 lat - powiedział doradca prezydenta Ukrainy Mychajło PodolakFoto: PAP/Vladyslav Karpovych

>>> INWAZJA ROSJI NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.


Zapis relacji:

03:57
02:38

Turecki Baykar zbuduje fabrykę dronów na Ukrainie. Turecka firma produkująca drony bojowe Bayraktar jest obecnie w trakcie budowy fabryki na Ukrainie – powiedział ambasador Ukrainy w Turcji Wasyl Bodnar.

02:11

Jessica Chastain odwiedziła dzieci w szpitalu w Kijowie.

01:41

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wideorozmowie z byłym prezydentem Stanów Zjednoczonych Billem Clintonem podziękował mu za wsparcie, którego USA udzielają Ukrainie w wojnie z Rosją.

01:01

W obwodzie zaporoskim kombajn eksplodował na minie, powodując pożar w polu pszenicy. Kierowca został ciężko ranny.

00:50

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski stwierdził, że eksport zboża z jego kraju udało się przywrócić przede wszystkim dzięki ukraińskiej armii. W tradycyjnym wieczornym wystąpieniu podkreślił, że w poniedziałek - po raz pierwszy od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę - z portu "Południowy" wypłynął statek z ukraińskim ziarnem.

23:59

Szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba powiedział, że jeśli Rosja dotrzyma zobowiązań zawartych w podpisanej w Stambule umowie, eksport drogą morską z Ukrainy może zostać w pełni wznowiony. 22 lipca Ukraina, Turcja i sekretarz generalny ONZ podpisali porozumienie w sprawie bezpiecznego transportu zboża i produktów spożywczych z portów "Odessa", Czarnomorsk" i "Południowy".

23:57
23:40

Rosja nie zezwoli USA na inspekcje swojej broni nuklearnej w ramach traktatu o redukcji broni jądrowej New START ze względu na sankcje, które uniemożliwiają stronie rosyjskiej analogiczne inspekcje w Stanach Zjednoczonych - poinformował rosyjski resort spraw zagranicznych.

23:29
23:09
23:06

W kontrolowanych przez okupacyjne władze obwodach chersońskim i zaporoskim Ukrainy zaczęto wydawać rosyjskie prawa jazdy i tablice rejestracyjne - poinformowała rosyjska sekcja BBC na Telegramie.

22:55

"Po wojnie, którą Rosja rozpętała przeciwko Ukrainie, nie powinien zostać ani tlący się konflikt, ani zamrożony. Ukraina musi odzyskać wszystko, co Rosja tymczasowo zagarnęła, a państwo, które dokonało agresji, musi zostać ukarane za swoją zbrodnię" - napisał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na Telegramie.

22:41

W okupowanym przez Rosjan Melitopolu na południu Ukrainy było słychać prawie 10 głośnych wybuchów.

"Ten wieczór przestał być spokojny dla rosyjskich wojskowych" - napisał na Telegramie mer miasta Iwan Fedorow. Dodał, że wybuchy było słychać w zachodniej części Melitopola.

Z kolei minionej doby to ukraińska armia ostrzelała miejsca stacjonowania Rosjan w mieście. Według strony ukraińskiej zginęło przeszło stu żołnierzy.

22:23

Rosjanie 130 razy ostrzelali terytorium obwodu sumskiego na wschodzie Ukrainy. Poinformował o tym szef administracji wojskowej obwodu Dmytro Żywyckyj, który zaznaczył, że wskutek poniedziałkowych ostrzałów zginęła kobieta.

Armia rosyjska użyła artylerii lufowej i rakietowej oraz moździerzy. W kilku miejscach ostrzelano ukraińskie wsie z broni strzeleckiej. Z kolei w niedzielę wskutek rosyjskiego ostrzału uszkodzona została sieć elektryczna w obwodzie.

22:11

"Wojna pokazała prawdę o Rosji, ale także o Unii Europejskiej" - napisał premier Mateusz Morawiecki w tekście dla brytyjskiego tygodnika "Spectator". Jego zdaniem, we Wspólnocie panują zasady oligarchii pod dyktando najsilniejszych państw.

O szczegółach z Londynu nasz korespondent Adam Dąbrowski:

Posłuchaj
00:58 11881278_1.mp3 Relacja Adama Dąbrowskiego (IAR) 
21:45

Ukraina, Turcja, Rosja i ONZ uzgodniły procedury dla statków handlowych eksportujących ukraińskie zboże przez Morze Czarne - informuje Reuters. Agencja dotarła do dokumentu, który reguluje tę kwestię.

W dokumencie strony zobowiązały się, że nie podejmą żadnych ataków na statki handlowe lub inne statki cywilne i obiekty portowe zaangażowane w eksport zboża. Zgodnie z porozumieniem, żeby zapobiec incydentom, informacje o planowanym ruchu statków przez morski korytarz humanitarny będą przekazywane wojsku ukraińskiemu, rosyjskiemu i tureckiemu. Udostępniać je będzie Wspólne Centrum Koordynacyjne w Stambule, które nadzoruje transport żywności przez Morze Czarne.

"Żaden statek wojskowy, samolot ani bezzałogowy statek powietrzny nie zbliży się na odległość 10 mil morskich do statku handlowego przepływającego przez morski korytarz humanitarny" - napisano w dokumencie, który cytuje Reuter. Ten zapis - jak podaje agencja - nie będzie obowiązywał na wodach terytorialnych Ukrainy.

21:44

Ukraińcy są gotowi umierać za wolność i za nią umierają. Zadaniem Europy jest po prostu nam pomóc. Dajcie broń, wspomóżcie nas finansowo – dajcie nam możliwość wygrania tej wojny! Jesteśmy gotowi przelać krew, by Unia Europejska była nadal wolna. Dziś kształtuje się układ sił w Europie na następne 50-100 lat - podkreślił doradca prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego.

21:44

Rosja wykorzystuje strategię ataków terrorystycznych, świadomie strzelając w miejsca, o których wie, że przebywają tam jedynie cywile. Jej celem jest demoralizacja i sianie paniki wśród ludności, by ta naciskała na rząd i domagała się niezwłocznego zawarcia pokoju na jakichkolwiek warunkach. Lecz Ukraina jest obecnie bardzo zmobilizowana, a ludność rozumie, że ofiary, które dziś ponosi, są niezbędne do zwycięstwa nad Rosją - dodał Podolak.

21:44

Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak powiedział "Le Figaro", że porozumienie z Rosją jest dziś niemożliwe. - Rosja nie pójdzie na ustępstwa albo spróbuje oszukać umawiające się strony. W pełni wykorzystuje swoje możliwości ekspansji i chce zachować niekorzystne dla Ukrainy status quo - oświadczył.

21:26

Jakość usług medycznych w okupowanym przez rosyjskie wojska Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy jest katastrofalna; chorzy leżą na ulicy przed szpitalem, a współczynnik umieralności wzrósł pięciokrotnie - zaalarmowała lojalna wobec Kijowa rada miasta.

21:08

Ministrowie obrony Szwecji, Danii oraz Norwegii zapowiedzieli w poniedziałek zacieśnienie współpracy wojskowej w celu przejęcia kontroli nad obszarem Morza Bałtyckiego. Porozumienie ma przeciwdziałać "nieodpowiedzialnym zachowaniom Rosji".

20:56

Okupanci zamierzają w najbliższym czasie nielegalnie deportować do Rosji 104 dzieci z zajętych terenów obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy - powiadomił lojalny wobec Kijowa szef władz Ługańszczyzny Serhij Hajdaj. Plany przedstawiła rosyjska rzeczniczka praw dziecka Maria Lwowa-Biełowa. 

20:38

Biały Dom ogłosił kolejny pakiet pomocy militarnej dla Ukrainy o wartości miliarda dolarów. Amerykańska pomoc obejmie miedzy innymi amunicję do systemów HIMARS i obrony powietrznej, moździerze wraz z pociskami i wyrzutnie rakiet przeciwpancernych Javelin.

Posłuchaj
00:56 11881186_1.mp3 Relacja Marka Wałkuskiego (IAR) 
20:29
19:59

Były minister obrony Ukrainy i były dowódca ukraińskiej marynarki wojennej Mychajło Jeżel został oskarżony o zdradę stanu. Oskarżono go w sprawie dotyczącej umowy o przedłużeniu stacjonowania rosyjskiej marynarki na terytorium Ukrainy.

19:45
19:16

W Mikołajowie zatrzymano pięć osób za współpracę z Rosjanami. W miniony weekend władze miasta wprowadziły godzinę policyjną, aby ująć zdrajców. Szef obwodu mikołajowskiego Witalij Kim powiedział, że akcja zakończyła się sukcesem.

Posłuchaj
00:16 11881055_1.mp3 Kim: mamy ok. 20 zarejestrowanych postępowań. Złapano pięć osób poszukiwanych. Znaleziono sprzęt, który rejestrował fałszywe konta w internecie. Poradziliśmy sobie z jedną grupą, która teraz nie będzie przeszkadzać nam w pracy (IAR)

Godzina policyjna obowiązywała w Mikołajowie od piątku do dzisiejszego poranka.

19:05

Komisja Europejska zatwierdziła polski rządowy program pomocy przedsiębiorcom w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę. Łączna wartość pomocy to 140 milionów euro, czyli 670 milionów złotych.

Program zatwierdzono na podstawie unijnych zasad pomocy państwa. Komisja stwierdziła, że spełnia on warunki określone w tymczasowych przepisach kryzysowych. W jego ramach państwo będzie mogło przyznawać dotacje bezpośrednie i pożyczki. Otrzymają je przedsiębiorstwa, które ucierpiały z powodu kryzysu wywołanego wojną na Ukrainie.

18:59

W poniedziałek w Warszawie odbyła się konferencja prasowa dotycząca przekazania przez Centrum Pomocy Humanitarnej Króla Salmana w Rijadzie (KSRelief) 10 mln USD na wsparcie działań reagowania kryzysowego WHO i UNHCR dla Ukraińców w Polsce. Książe Mohammed ibn Salman jest faktycznym władcą Arabii Saudyjskiej.

Jak wyjaśniono w komunikacie prasowym ambasady Arabii Saudyjskiej w Warszawie, najwyższym priorytetem KSRelief jest zakup oraz dostawa materiałów i sprzętu medycznego pierwszej potrzeby.

18:47

Rząd Rumunii zarządził kontrolę dotyczącą rzekomego przekazania z tego kraju uzbrojenia siłom ukraińskim, walczącym z rosyjską inwazją.

Jak poinformował minister gospodarki Rumunii Marian Spataru, inspekcje zlecono po tym, gdy w jednej z sieci społecznościowych pojawiły się zdjęcia ukraińskich żołnierzy, korzystających z rumuńskich pocisków do haubic o kalibrze 122 mm.

Spataru wyjaśnił też, że dotychczas nie udało się potwierdzić, aby zdjęcia, które pojawiły się w sieci, "miały dowodzić, iż rzeczywiście amunicja ta została dostarczona z Rumunii", a nie z jakiegoś innego kraju.

18:39
18:24

Działania wroga popiera nie więcej, niż 10 proc. mieszkańców okupowanego Melitopola na południu Ukrainy, dlatego ogłoszenie pseudoreferendum o przyłączeniu do Rosji było propagandową inscenizacją - oświadczył lojalny wobec Kijowa mer miasta Iwan Fedorow.

17:43

"Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) rozbiła kontrolowaną przez Kreml grupę dywersyjną, która planowała zabicie ukraińskiego ministra obrony Ołeksija Reznikowa, szefa wywiadu wojskowego tego kraju Kyryły Budanowa, a także niewymienionego z nazwiska »znanego aktywisty«" - napisano na profilu SBU na Telegramie.

17:03

Ukraińskie władze apelują do Organizacji Narodów Zjednoczonych i do Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej o wysłanie misji bezpieczeństwa na teren okupowanej przez Rosjan Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej.

Wcześniej Ukraiński koncern energii atomowej Enerhoatom podał, że Rosjanie zaminowali elektrownię. Komisarz Rady Najwyższej Ukrainy do spraw Praw Człowieka Dmytro Lubiniec napisał w tej sprawie list do Sekretarza Generalnego ONZ i MAEA. Zażądał między innymi całkowitej demilitaryzacji terenu elektrowni, a także zapewnienia gwarancji bezpieczeństwa jej pracownikom i mieszkańcom miasta Energodar. 

16:31

Wróg rzuca wszystkim: amunicją kasetową, pociskami artyleryjskimi, ostrzeliwuje czołgi, używa moździerzy. To jednak nie powstrzymuje odważnych piechurów, którzy każdego dnia, metr po metrze, krok po kroku, wyzwalają Ukrainę od rosyjskich najeźdźców - informuje Ukrinform

15:57

W gminie buczańskiej w obwodzie kijowskim na Ukrainie znaleziono i zidentyfikowano ciała 458 osób, które zginęły wskutek rosyjskiej agresji poinformowały lokalne władze. Dziesięć osób uznano za zaginione.

15:54

Pierwszy statek z ukraińskimi produktami rolnymi dotarł do miejsca przeznaczenia - informuje ukraińskie Ministerstwo Infrastruktury. Masowiec Polarnet dopłynął do portu Derince w Turcji.

Posłuchaj
00:19 11880781_1.mp3 Nataliya Humeniuk z Centrum Prasowego Sił Obronnych Południowej Ukrainy: do tej pory nie odnotowano żadnych problemów ani prowokacji. Potwierdzają to kapitanowie i załogi statków, które przypłynęły na Ukrainę, oraz wyniki raportów, które otrzymaliśmy po przybyciu statków. Na razie wszystko działa bez problemu (IAR)

 

15:30

Fińskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało, że Rosjanie wykorzystują Finlandię jako kraj tranzytowy w celu podróży wakacyjnych do innych państw - podał publiczny nadawca Yle.

15:25

Większość Ukraińców przybywających na Łotwę ze strony Rosji przywożona jest na granicę autobusami, odprawiamy ich w priorytetowej kolejności - przekazała łotewska straż graniczna.

15:18

Prorosyjskie władze regionu zaporoskiego wydały zarządzenie o przeprowadzeniu referendum w sprawie przyłączenia tego obwodu do Rosji - podała agencja Interfax. Jak wskazała, referendum zaplanowano na pierwszą połowę września.

14:56

Turecka firma Baykar, producent dronów bojowych znanych jako Bayraktar, będzie wytwarzać te maszyny również na Ukrainie. Przed tygodniem rząd w Kijowie zatwierdził i przekazał do parlamentu w celu ratyfikacji ukraińsko-turecką umowę w tej sprawie - poinformował ambasador Ukrainy w Turcji Wasyl Bodnar.

14:52

Były kanclerz federalny Gerhard Schroeder nie naruszył zasad partyjnych SPD swoim zaangażowaniem na rzecz rosyjskich firm państwowych - orzekła komisja arbitrażowa podokręgu SPD w Hanowerze. Schroeder może więc pozostać w SPD.

14:25

Rosyjski czołgista Michaił Kulikow został skazany na 10 lat pozbawienia wolności za ostrzelanie w lutym budynku mieszkalnego w Czernihowie. Podczas procesu sądowego wojskowy przeprosił naród ukraiński za działania najeźdźców - podano na łamach portalu Suspilne.

14:02

W niedzielnym ataku rakietowym na obwód winnicki Rosjanie użyli swoich najnowocześniejszych pocisków Ch-47M Kindżał; dotąd ostrzeliwali tymi rakietami tylko najważniejsze dla nich cele - zakomunikowało dowództwo siły powietrznych Ukrainy.

13:41

Rosjanie zaminowali Zaporoską Elektrownię Jądrową. Takie dane przekazał ukraiński państwowy koncern energii atomowej Enerhoatom. W ostatnich dniach Ukraińcy informowali o rosyjskich ostrzałach obiektów tej największej w Europie elektrowni jądrowej. Siły rosyjskie okupują elektrownię od marca.

O tym, że Rosjanie zaminowali obiekt wcześniej informował ukraiński wywiad wojskowy. Również, jak czytamy w komunikacie wydanym przez Enerhoatom - kierujący rosyjskim garnizonem kontrolującym Zaporoską Elektrownię Jądrową gen. Walerij Wasiljew miał poinformować żołnierzy o możliwości wysadzenia ładunków.

13:13

Ukraina otrzymała pierwsze trzy samobieżne działa przeciwlotnicze "Gepard" od Niemiec. W maju rząd Niemiec oświadczył, że w sumie na Kijów otrzymać ma 15 takich dział. 

12:53

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska spodziewa się oporu wobec ewentualnego pełnego udziału jej kraju w wojnie Rosji z Ukrainą. "Nasz ruch partyzancki będzie to sabotował. Rozkazy nie będą wykonywane, albo białoruscy żołnierze zaraz się poddadzą" - powiedziała w poniedziałek agencji dpa.

"Łukaszenka jest kolaborantem. Wciągnął Białoruś w tę wojnę, a teraz robi wszystko, czego się od niego żąda, aby Rosja utrzymała go przy władzy" – powiedziała Cichanouska. Dziś wiadomo, że Kreml prawdopodobnie już wtedy miał plany wojenne i dlatego pozostawił Łukaszenkę u władzy. Ten zaś oddał do dyspozycji terytorium białoruskie, aby siły rosyjskie mogły stamtąd zaatakować Ukrainę – uważa opozycjonistka.

12:44

Najnowsza mapa obrazująca tereny okupowane przez Rosjan. Dane pochodzą od brytyjskiego resortu obrony.

12:28

Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres powiedział, że sprawę ostrzału zaporoskiej elektrowni atomowej powinni zbadać międzynarodowi eksperci. Kwestię energetyki jądrowej w czasie wojny Antonio Guterres poruszył na konferencji prasowej w Hiroszimie, gdzie wziął udział w ceremonii upamiętnienia 77. rocznicy pierwszego na świecie użycia bomby atomowej.

Sekretarz Generalny ONZ mówił, że nikt nie jest w stanie sobie wyobrazić, że mogłaby wybuchnąć wojna atomowa, bo zniszczyłoby to naszą planetę. Dlatego ONZ przy wsparciu Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej podejmuje wysiłki, by ustabilizować sytuację w zaporoskiej elektrowni. "Każdy atak na elektrownię jądrową jest samobójstwem. Mam nadzieję, że te ataki ustaną i że inspektorzy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej uzyskają dostęp do elektrowni" - zaznaczył Antonio Guterres.

12:16

Turecka firma Baykar zbuduje fabrykę dronów Bayraktar na Ukrainie. Drony to jedna z najlepiej sprawdzających się na froncie broni. 

11:25

W Helsinkach zdemontowano w poniedziałek pomnik "Pokój na świecie", który w czasach sowieckich Moskwa podarowała stolicy Finlandii - poinformował fiński nadawca publiczny Yle.

11:11

Posłuchaj
00:17 11869699_1.mp3 Ukraina: uruchomiono trzeci ukraiński port na Morzu Czarnym. O szczegółach z Kijowa Paweł Buszko (IAR)

 

10:39

W obwodzie orenburskim w Rosji powstaje 72. samodzielna brygada zmotoryzowana, prawdopodobnie w niej będą służyć ochotnicy werbowani ostatnio w obwodzie penzeńskim na wojnę z Ukrainą - wskazał w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

10:28

Okupanci mają przygotowywać w Mariupolu pokazowy proces ukraińskich jeńców. Na głównym placu miasta, Rosjanie mają budować scenę, na którą wprowadzeni zostaną ukraińscy żołnierze. 

10:11

Co najmniej jedna osoba zginęła w rosyjskim ostrzale Charkowa. 

09:48

Pięciu mieszkańców obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy zginęło w niedzielę w wyniku ostrzałów rosyjskich, 17 osób zostało rannych - przekazał w komunikacie na serwisie Telegram szef administracji obwodowej Pawło Kyryłenko. O czterech ofiarach śmiertelnych informowała wcześniej Prokuratura Generalna Ukrainy.

09:29

Posłuchaj
00:48 11880120_1.mp3 Najcięższe walki trwają w okolicach Bachmutu, Awdijiwki i Siewierska. Relacja Paweł Buszko (IAR)

 

09:04

Brytyjski wywiad wojskowy poinformował, że Rosjanie z dużym prawdopodobieństwem rozmieszczają miny przeciwpiechotne wzdłuż linii frontu w Donbasie. W ocenie brytyjskich wojskowych, miny te mogą spowodować ogromne straty zarówno wśród wojska, jak i miejscowej ludności cywilnej.

08:46

Straty Rosjan zbliżają się do 42,5 tys. żołnierzy - wynika z najnowszych danych strony ukraińskiej. 

08:26

Siły ukraińskie wykryły i unieszkodliwiły grupy dywersyjno-zwiadowcze w rejonie atakowanego przez wojska rosyjskie Bachmutu i pobliskich miejscowości w obwodzie donieckim - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w komunikacie w poniedziałek rano.

08:10

Rosjanie ponownie ostrzelali obwód dniepropietrowski.

05:45

Armia ukraińska odparła ataki rosyjskich wojsk na kierunku Kramatorska, Bachmutu i Słowiańska, a także na południowym odcinku frontu. Poinformował o tym Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

05:43

"To video ma pokazywać moment ostrzału Mostu Antonowa w Chersoniu" - podała NEXTA w opisie opublikowanego filmu ukazującego eksplozję.

05:40

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres oświadczył w poniedziałek, że po dziesięcioleciach powróciło znów zagrożenie wybuchu konfliktu nuklearnego. Wezwał kraje dysponujące taką bronią do zobowiązania, że nie użyją jej jako pierwsze.

05:39

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że jeśli Rosja przeprowadzi referenda na okupowanych terytoriach, to uniemożliwi to jej negocjacje z Kijowem i innymi stolicami.


00:21 zelensky - setka - .mp3 Wołodymyr Zełenski: stanowisko naszego kraju jest takie, jakie było wcześniej: nie oddamy niczego, co jest nasze. A jeśli okupanci pójdą drogą tych "pseudoreferendów", to zamkną sobie jakąkolwiek możliwość rozmów z Ukrainą i wolnym światem. Rozmowy te będą w pewnym momencie potrzebne stronie rosyjskiej (IAR)

 

Zobacz także

Zobacz także