more_horiz
Wiadomości

Gerhard Schröder może zostać w SPD, mimo związków z Rosją. "Nie naruszył zasad partyjnych"

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2022 17:38
Były kanclerz federalny Gerhard Schröder nie naruszył zasad partyjnych swoim zaangażowaniem na rzecz rosyjskich firm państwowych - orzekła komisja arbitrażowa podokręgu SPD w Hanowerze. Schröder może więc pozostać w ugrupowaniu.
Były kanclerz Niemiec Gerhard Schrder
Były kanclerz Niemiec Gerhard SchröderFoto: 360b/Shutterstock.com

Komisja arbitrażowa podokręgu SPD w Hanowerze nie widzi podstaw do udzielenia nagany czy wydalenia byłego kanclerza z partii. Od decyzji można się odwołać w ciągu dwóch tygodni - podały niemieckie media.

17 wniosków o usunięcie Schroedera

W sprawie usunięcia Gerharda Schrödera z szeregów socjaldemokratów wpłynęło 17 wniosków z lokalnych i okręgowych oddziałów SPD z terenu całych Niemiec. Główne zarzuty dotyczą jego związków z Rosją, które pozostają aktualne, pomimo agresji Rosji na Ukrainę.

W minionym tygodniu Schröder ponownie wzburzył opinię publiczną, nie tylko w Niemczech, wywiadem dla magazynu "Stern" oraz stacji RTL/ntv, w którym przekonywał m.in., że Władimir Putin jest gotowy do negocjacji. 

"Działa jako rzecznik Putina w Niemczech"

- To hańba, że były kanclerz Niemiec Schröder - mimo wojny na wyniszczenie prowadzonej przez Rosję przeciwko Ukrainie - afiszuje się lojalnością wobec "zbrodniarza wojennego Putina" i nadal cynicznie wspiera interesy Moskwy w Niemczech - ocenił ustępujący ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk w rozmowie opublikowanej na łamach tygodnika "Stern".

Z kolei jak stwierdził w wywiadzie dla niemieckiego "Bilda" sekretarz generalny współrządzącej w Niemczech liberalnej partii FDP Bijan Djir-Sarai, "były niemiecki kanclerz Gerhard Schröder działa jako rzecznik Putina w Niemczech i jest celowo wysyłany przez Kreml w celu osłabienia pozycji rządu w Berlinie". 

Zdaniem polityka FDP "Rosja świadomie wykorzystuje dostawy energii jako broń przeciwko Europie i Niemcom, a pan Schroeder usprawiedliwia tę niebezpieczną strategię".

Czytaj więcej:

nt

Zobacz także

Zobacz także