more_horiz
Wiadomości

Swiatłana Cichanouska stworzy "gabinet przejściowy". Celem suwerenna Republika Białorusi

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2022 20:43
- Postanowiłam stworzyć wspólny gabinet przejściowy. To kolegialny organ wykonawczy, który na co dzień będzie działał na rzecz głównych celów: obrony niepodległości i suwerenności Republiki Białorusi, reprezentowania interesów narodowych Białorusi oraz realizowania faktycznej deokupacji naszego kraju - oznajmiła liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska podczas odbywającej się w Wilnie konferencji "Nowa Białoruś".
- Postanowiłam stworzyć wspólny gabinet przejściowy - oznajmiła liderka białoruskiej opozyucji Swietłana Cichanouska
- Postanowiłam stworzyć wspólny gabinet przejściowy - oznajmiła liderka białoruskiej opozyucji Swietłana CichanouskaFoto: Mazur Travel/ Shutterstock

O utworzeniu przez Cichanouską białoruskiego rządu tymczasowego poinformował także portal telewizji Biełsat. Według doniesień, w skład "kolegialnego organu wykonawczego" wejdzie na razie czterech członków.

Cichanouska wskazuje cele gabinetu

Według liderki białoruskiej opozycji kolejne cele nowo powstałego organu to "przywrócenie prawa i porządku konstytucyjnego, opracowanie i wdrożenie środków mających na celu powstrzymanie nielegalnego sprawowania władzy, zapewnienie przejścia od dyktatury do demokracji oraz stworzenie warunków do przeprowadzenia uczciwych i wolnych wyborów, opracowanie i wdrożenie decyzji niezbędnych do osiągnięcia demokratycznych przemian na Białorusi".

Cichanouska wskazała też kandydatów do kolegialnego organu wykonawczego. Są to: Paweł Łatuszka, który zostanie przedstawicielem gabinetu ds. przekazywania władzy, Alaksandr Azarau, jako przedstawiciel ds. przywrócenia ładu publicznego, Walery Kawalaeuski - przedstawiciel ds. zagranicznych i Walery Sachaszczyk - przedstawiciel ds. obrony i bezpieczeństwa narodowego.

Kandydaci na członków gabinetu muszą zostać zaakceptowani przez organ przedstawicielski. Cichanouska widzi w tym rolę Rady Koordynacyjnej, którą założyła w 2020 roku podczas białoruskich protestów.

Przede wszystkim: niepodległość i suwerenność

- Postanowiłam stworzyć wspólny gabinet przejściowy. To kolegialny organ wykonawczy, który na co dzień będzie działał na rzecz głównych celów: obrony niepodległości i suwerenności Republiki Białorusi, reprezentowania interesów narodowych Białorusi oraz realizowania faktycznej deokupacji naszego kraju - wyjaśniła liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska podczas odbywającej się w Wilnie konferencji "Nowa Białoruś".

Na Litwie o Białorusi

W Wilnie we wtorek zakończyła się dwudniowa konferencja "Nowa Białoruś". W dyskusji wokół tego, jak doprowadzić do odejścia Alaksandra Łukaszenki i jak zarządzać dalszymi zmianami w Białorusi przy jak najmniejszych stratach ekonomicznych dla kraju, uczestniczyli nie tylko politycy, ale też dziennikarze, biznesmeni, działacze społeczni, analitycy i przedstawiciele organizacji pozarządowych.

We wtorek mijają dwa lata od wyborów prezydenckich na Białorusi, których oficjalnym zwycięzcą ogłoszono Łukaszenkę. Wybory i ich wynik - 80,1 proc. głosów rzekomo oddanych na Łukaszenkę - opozycja białoruska uznała za sfałszowane. W kraju wybuchły masowe protesty, brutalnie stłumione przez władze.

Posłuchaj
00:49 wystawa o by w pl - spec - .mp3 Na ogrodzeniu Muzeum Łazienek Królewskich w Warszawie można już oglądać wystawę "Biało - czerwono- biały", która jest pokłosiem międzynarodowego konkursu na plakat nawiązujący do mobilizacji społeczeństwa białoruskiego na rzecz demokratycznych przemian i walki z reżimem Aleksandra Łukaszenki - relacja Martyny Szymczakowskiej (IAR)

Czytaj także:

mbl

Zobacz także

Zobacz także