more_horiz
Wiadomości

Surowce na okupowanych przez Rosję terenach warte biliony dolarów. Analitycy o motywach Kremla [ZAPIS RELACJI]

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2022 16:00
Na 12 bilionów dolarów szacuje się wartość złóż paliw kopalnych i metali ziem rzadkich na okupowanych przez Rosję terenach Ukrainy - wylicza w najnowszym raporcie kanadyjska firma analityczna SecDev. Jak wskazuje "Kreml będzie starał się ograniczyć ukraińskie zdolności wydobycia i produkcji, a z czasem zacząć przejmować produkcję i dochody z zasobów".
Raport: surowce na okupowanych przez Rosję terenach Ukrainy warte 12 bln dolarów
Raport: surowce na okupowanych przez Rosję terenach Ukrainy warte 12 bln dolarówFoto: PAP/EPA/DAVE MUSTAINE

>>> INWAZJA ROSJI NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Tak relacjonowaliśmy kolejny dzień wojny na Ukrainie:

23:34

Posłuchaj
00:32 zaporoska - spec - walkuski .mp3 Stany Zjednoczone poparły apel o utworzenie strefy zdemilitaryzowanej wokół ukraińskiej elektrowni atomowej w Zaporożu - powiedział rzecznik Departamentu Stanu. W pobliżu elektrowni dochodziło w ostatnich dniach do walk z udziałem sił rosyjskich i ukraińskich - relacja Marka Wałkuskiego (IAR)

 

22:46

- Trzeba realnie liczyć się z kryzysem głodowym i migracją głodową z Ukrainy - powiedział unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Lewandowski, pytany o problemy na rynku żywności w związku z wojną na Ukrainie.

22:41

Rosja przebiła dno w światowej historii terroryzmu - oznajmił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Podkreślił, że tego dnia rosyjskie pociski znów uderzyły w terytorium Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, która jest pod kontrolą wojska Rosji.

- To, co dzieje się teraz wokół Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, to jedna z największych zbrodni państwa-terrorysty - powiedział Zełenski w opublikowanym wieczorem nagraniu.

21:27

Śledztwo amerykańskiego kanału CNN wykazało, że rosyjska wersja dotycząca ataku na obóz w Ołeniwce, w którym zginęli ukraińscy jeńcy wojenni, jest sfabrykowana. Dochodzenie wykazało, że - wbrew temu, co stwierdzili Rosjanie - atak nie został przeprowadzony za pomocą systemu artylerii rakietowej Himars.

"Eksperci odrzucili możliwość ataku z Himarsów w Ołeniwce, ale nie stwierdzili, co było przyczyną śmierci i obrażeń tylu osób. Większość sygnałów wskazuje na intensywny pożar, chociaż świadkowie nie słyszeli dźwięków zbliżania się rakiety" - stwierdzili dziennikarze śledczy.

18:54

Stany Zjednoczone popierają apele Organizacji Narodów Zjednoczonych i innych organizacji o utworzenie strefy zdemilitaryzowanej wokół elektrowni atomowej w Zaporożu na Ukrainie.

Obecnie obiekt okupują siły rosyjskie. Amerykański departament stanu wydał oświadczenie, w którym "nadal wzywa Rosję do zaprzestania wszelkich operacji wojskowych w ukraińskich obiektach jądrowych lub w ich pobliżu". Apeluje też o przywrócenie Ukrainie pełnej kontroli nad zakładem.

18:19

To wojna Rosji, nie tylko Władimira Putina; większość Rosjan popiera wojnę, więc niech rosyjscy turyści zadowolą się pobytem w swoim kraju - napisał w czwartek na Twitterze szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba.

18:14

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy poinformowało, że w obwodzie sumskim 20-kilometrowy pas graniczny jest całkowicie zaminowany

18:09

UNESCO wprowadza nowy projekt zachowania i odbudowy ukraińskich zabytków Back App Ukraine.

Organizacja proponuje Ukraińcom fotografowanie obiektów historycznych, aby w przypadku zburzenia łatwiej je było odbudować.
Zdaniem ukraińskiego architekta Maksyma Kalinina to bardzo dobre rozwiązanie, dzięki któremu dziedzictwo Ukrainy zostanie ocalone.

17:36

Eksport zboża z Ukrainy

Hiszpania uruchomiła pilotażowy projekt transportu zboża z Ukrainy za pomocą kolei jako uzupełnienie lub alternatywę dla eksportu drogą morską - informuje hiszpańskie ministerstwo transportu.

17:28

Rosjanie po raz trzeci ostrzelali okolice kontrolowanej przez siebie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej - informuje ukraiński koncern Enerhoatom. W ataku nikt nie został ranny.

Wcześniej koncern informował o kilkunastu "trafieniach" m.in. w okolicach zbiornika radioaktywnych materiałów.

17:06

98 procent Ukraińców jest pewnych co do zwycięstwa swojego kraju w wojnie z Rosją

16:25

Sąd w Rosji skazał dziennikarkę Marinę Owsiannikową na areszt domowy. 

Rosjanka wcześniej protestowała przeciwko wojnie na Ukrainie. W telewizyjnym programie na żywo trzymała plakat antywojenny.

16:20

Około 13 tysięcy białoruskich żołnierzy i milicjantów podpisało zgodę na udział w wojnie przeciwko Ukrainie - poinformował w czwartek zastępca szefa głównego zarządu operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy generał Ołeksij Hromow.

"Wzdłuż granicy państwowej z Ukrainą rozlokowanych jest sześć batalionów Sił Zbrojnych Republiki Białoruś. Według naszych danych Rosja nie przestaje próbować wciągnąć Białorusi w czynny udział w wojnie z Ukrainą" - wyjaśnił Hromow. 

16:17

Rosjanie po raz kolejny ostrzelali zaporoską elektrownię atomową - poinformował ukraiński Enerhoatom.

Kilka rakiet spadło m.in. tuż obok spawalni i miejsca przechowywania materiałów promieniotwórczych, gdzie zapalił się trawnik.

Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Guterres wyraził zaniepokojenie sytuacją w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej i jej okolicach na południu Ukrainy.

13:59

Władze w Prisztinie, wykorzystując sytuację na Ukrainie, planują atak na zamieszkaną przez Serbów północ Kosowa - powiedział w telewizji RTS prezydent Serbii Aleksandar Vuczić.

Szef państwa odniósł się do słów premiera Kosowa Albina Kurtiego, który ocenił, że "byłoby nieodpowiedzialnym wykluczyć możliwość nowego konfliktu na Bałkanach wywołanego agresywną polityką Belgradu".

13:59

Jak informuje agencja Ukrinform, w obwodzie czernihowskim odkryto kolejne dwa rosyjskie składy amunicji.

13:54

Rosji brakuje ciężkiego sprzętu wojskowego oraz podstawowego wyposażenia dla żołnierzy - informują rosyjskie media niezależne. Wcześniej dziennik "The Times", powołując się na dane ukraińskiego Ministerstwa Obrony napisał, że rosyjskie uzbrojenie jest przestarzałe i nieefektywne.

13:52

Szef ukraińskiego resortu spraw zagranicznych Dmytro Kułeba podziękował łotewskiemu Sejmowi za uznanie Rosji za państwo sponsorujące terroryzm i wezwał inne kraje do pójścia za ich przykładem.

13:48

Estonia od przyszłego tygodnia nie będzie wpuszczać przez swoją granicę Rosjan z wizami Schengen. Zakaz wjazdu dotyczyć będzie tylko posiadaczy wiz wydanych przez Estonię, a Tallin będzie respektować dokumenty z innych krajów strefy. Jednocześnie władze kraju namawiają pozostałe kraje Unii Europejskiej do wprowadzenia jak najpełniejszego zakazu wjazdu Rosjan na teren Wspólnoty.

13:47

Według czeskiego ministra spraw zagranicznych wstrzymanie wydawania wiz Rosjanom może być kolejną skuteczną sankcją. Jan Lipavsky odniósł się w ten sposób do apelu władz Estonii i Finlandii, które argumentują, że Rosjanie nie powinni mieć możliwości spędzania wakacji w Europie, podczas gdy ich rząd prowadzi wojnę na Ukrainie.

13:46

Skandaliczny artykuł w jednym z największych węgierskich portali Origo.hu. Jeden z autorów w artykule "Ukraińcy chcą szantażować ropą" napisał, że "wojna rosyjsko-ukraińska weszła w nową fazę po tym, jak Kijów próbuje szantażować kraje europejskie, blokując rurociąg "Przyjaźń".

W tekście, który nie jest oznaczony jako "komentarz" część stwierdzeń wydaje się wyjęta z rosyjskiej propagandy.

Posłuchaj
00:50 11885210_1.mp3 Czołowy portal atakuje Ukrainę i Zełeńskiego - relacja Piotra Piętki (IAR)
13:44

Minister obrony i wicepremier Mariusz Błaszczak uczestniczy w Kopenhadze w konferencji dotyczącej wsparcia dla Ukrainy.
Konferencja donatorów została zorganizowana przez Danię i Wielką Brytanię. Z Kijowa zabrał głos prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Czytaj także: Konferencja darczyńców na rzecz Ukrainy. Zełenski ostrzega: Czarnobyl może się powtórzyć

13:42

Władimir Putin to zbrodniarz wojenny, a prowadzona przez niego wojna z Ukrainą to "wojna kryminalna" - oświadczył w Berlinie kanclerz RFN Olaf Scholz. Niemcy będą ścigać wszystkie zbrodnie wojenne, za które odpowiedzialny jest Putin, łamiący zawarte porozumienia - dodał szef rządu.

13:42

Rosyjskie struktury siłowe przeprowadziły nowe rewizje u Tatarów krymskich na okupowanym półwyspie - poinformowali działacze organizacji obywatelskiej Krymska Solidarność.

Rewizje przeprowadzono w mieszkaniu dziennikarza Wilena Teremjanowa w mieście Wilne, działacza Enwera Krosza we wsi Błyżniehorodske i czterech innych osób w wioskach Ozerne, Tymofijiwka, Myrnowka oraz w mieście Dżankoj. Wszystkie przeszukania odbyły się w rejonie dżankojskim na północy Krymu. Jak dodano, działacze zostali wywiezieni w nieznanym kierunku.

13:40

Ukraina otrzymuje w związku z rosyjską inwazją pomoc cywilną od zachodnich sojuszników, ale mniej niż potrzebuje i mniej niż jej obiecano - twierdzi Christoph Trebesch z Instytutu Gospodarki Światowej w Kilonii.

Z kolei według polityka opozycyjnej CDU Rodericha Kiesewettera Niemcy również pod względem niewojskowej pomocy dla Ukrainy zupełnie nie wykorzystują swoich możliwości.

12:39

Muzea i inne instytucje kulturalne obwodu charkowskiego Ukrainy otrzymały pomoc humanitarną od polskich kolegów - powiadomiła agencja "Ukrinform", powołując się na komunikat rady miejskiej Charkowa.

Są to przede wszystkim materiały niezbędne do funkcjonowania ekspozycji, a także materiały do pakowania eksponatów na wypadek ewakuacji.

12:37

Rosjanie w Siewierodoniecku zdewastowali pomnik ukraińskiego generała majora O. W. Radiewskiego. Z kolei w Nowoajdarze okupanci zniszczyli tablicę pamiątkową ku czci poległych żołnierzy ATO.

12:35

W taki sposób wyglądają linie sieci wysokiego napięcia, które idą od elektrowni zaporoskiej w kierunku okupowanego Krymu:

12:34

Głośny atak na rosyjską bazę lotniczą na Krymie, to symboliczne zwycięstwo Ukrainy - ocenia holenderski portal NOS. "To upokorzenie dla Putina. Ukraińcy są dumni z sukcesu swojej armii" - relacjonuje Kysia Hekster, korespondentka portalu na Ukrainie.

12:33

Dwie osoby poniosły śmierć, a jedna została ranna w wyniku rosyjskich ostrzałów obwodu charkowskiego - poinformował szef władz obwodowych Ołeh Syniehubow na Telegramie.

"Okupanci drugi dzień pod rząd ostrzeliwują Cyrkuny. Zniszczone zostały prywatne domy, budynki gospodarcze, sklepy, kawiarnia, garaże" - oznajmił.

12:32

Prezydent Ukrainy nazwał Rosję "państwem terrorystycznym". Zaapelował do przedstawicieli 25 krajów, którzy uczestniczą w kopenhaskim forum #CopenhagenUkraine, o pomoc w zdobyciu broni, amunicji oraz dalsze wsparcie finansowe. - Musimy mieć tyle amunicji, ile potrzebujemy - zaznaczył.

12:32

Czarnobyl może się powtórzyć - ostrzegł na konferencji darczyńców na rzecz Ukrainy w Kopenhadze Wołodymyr Zełenski, nawiązując do przejęcia przez Rosję elektrowni jądrowej w Zaporożu.

Przywódca Ukrainy podkreślił, że Rosja "wykorzystuje dziś możliwość wywołania katastrofy atomowej jako środek szantażu w czasie wojny".

12:31

- Rosja w żadnym wypadku nie przyzna, że wtorkowy atak na jej bazę lotniczą na okupowanym Krymie był dziełem Ukraińców. Władze na Kremlu stały się zakładnikami własnej dumy i uważają, że takie oświadczenie wskazywałoby na niedostatki rosyjskiej obrony powietrznej - ocenił ukraiński ekspert wojskowy pułkownik Serhij Hrabski.

11:02

Parlament Łotwy uznał Rosję za "państwo sponsorujące terroryzm".

11:00

Kijów i Berno porozumiały się w sprawie reprezentowania przez Szwajcarię interesów Ukrainy w Rosji za pośrednictwem szwajcarskich misji dyplomatycznych i placówek konsularnych w Federacji Rosyjskiej - poinformowały Radio Swoboda i gazeta internetowa "Ukrainska Prawda", powołując się na szefa służb prasowych szwajcarskiego MSZ Michaela Steinera.

10:58

Co najmniej osiem uszkodzonych samolotów wojskowych i zniszczone budynki widać na zdjęciach satelitarnych rosyjskiej bazy lotniczej na anektowanym Krymie, gdzie doszło we wtorek do szeregu eksplozji - opisuje stacja BBC i dziennik "New York Times".

10:57

Rosjanie przywiązują granaty do drzwi mieszkań w Mariupolu - informuje agencja Ukrinform, powołując się na świadectwa mieszkańców.

"Takie »prezenty« okupanci zostawiają mieszkańcom Mariupola. Granat jest przywiązany bezpośrednio do drzwi" - napisano na profilu Rady Miejskiej Mariupola w mediach społecznościowych.

10:53

Ze skarg składanych do rosyjskiej prokuratury wynika, że poborowi są okłamywani lub przymuszani do wyjazdu w strefę działań bojowych do Ukrainy, przy czym nie zapewnia się im ani odpowiedniego wyżywienia, ani pomocy lekarskiej.

10:51

Skargi składane do rosyjskiej prokuratury przez obywateli Rosji świadczą o szabrownictwie żołnierzy rosyjskich w separatystycznych republikach na wschodzie Ukrainy.

10:49

Ołeksij Reznikow powiedział, że decydenci na Kremlu bardzo spieszyli się z zaatakowaniem Ukrainy. "W momencie rosyjskiego natarcia w luty) było oczywiste, że przeciwnik potrzebuje jeszcze czasu - tygodnia, dwóch, a może trzech, aby zakończyć formowanie zgrupowania uderzeniowego" - powiadomił polityk.

10:48

- Generałowie, z którymi rozmawiałem, nie mogli uwierzyć, do jakiego stopnia Rosjanie złamali wszystkie swoje zasady i procedury, decydując się na zaatakowanie Ukrainy. Wróg ruszył na Kijów w sytuacji, w której nawet nie utworzył zgrupowania uderzeniowego - oznajmił ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow.

09:38

Rosjanie ostrzeliwują pozycje ukraińskiej armii na całej linii frontu. Szturmują w Donbasie. Najczęściej, w ciągu ostatniej doby, atakowali w kierunku Bachmutu, Siewierska i w okolicach Doniecka. Na południowym odcinku frontu ukraińskie lotnictwo zadało Rosjanom strat.

Posłuchaj
00:41 Rosjanie atakują w kierunku Bachmutu i okolicach Doniecka - z Kijowa Paweł Buszko.mp3 Rosjanie atakują w kierunku Bachmutu i okolicach Doniecka - z Kijowa Paweł Buszko (IAR)
09:21

Jak przekazał CNN, atak na rosyjskie lotnisko na okupowanym Krymie, mógł spowodować największą jednodniową stratę samolotów wojskowych Moskwy od II wojny światowej.

Zdjęcia opublikowane przez CNN i dostarczone przez firmę Planet Labs, która monitoruje setki kanałów satelitarnych na Ukrainie, stały się pierwszym niezależnym potwierdzeniem szkód wyrządzonych rosyjskiej bazie lotniczej.

09:06

Charków po kolejnych rosyjskich atakach.

09:01

W ocenie większości analityków, siły najeźdźcy, po zajęciu na początku lipca większości obwodu ługańskiego, będą próbowały w kolejnych tygodniach opanować Bachmut na północy obwodu donieckiego. Następnym celem agresora mogą stać się miasta Kramatorsk i Słowiańsk, położone około 50 km na północny zachód od Bachmutu.

08:46

Jedenaście osób zginęło, a osiem odniosło obrażenia w ciągu ostatniej doby w wyniku rosyjskich ostrzałów obwodu donieckiego – poinformował szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko.

Sześć osób poniosło śmierć w Bachmucie, trzy - w Sołedarze, jedna - w Krasnohoriwce i jedna - w Awdijiwce.

08:38

Agresja Rosji na Ukrainę spowodowała znaczne szkody w rosyjskim przemyśle wojskowym - podaje resort obrony Wielkiej Brytanii.

"Rosja raczej nie będzie w stanie zrealizować niektórych zamówień eksportowych na bojowe wozy opancerzone ze względu na wyjątkowy popyt na takie pojazdy dla własnej armii na Ukrainie oraz ze względu na wzmocnienie wpływu zachodnich sankcji" - poinformowano.

08:35

Zniszczenia powstałe w wyniku ostrzału Nikopola.

08:31

Dwie osoby zginęły, a siedem odniosło obrażenia w wyniku rosyjskiego ostrzału Nikopola w nocy ze środy na czwartek - podał szef władz obwodowych Wałentyn Rezniczenko.

Wśród rannych jest 13-letnia dziewczynka. Uszkodzonych zostało ponad 40 wielopiętrowych budynków. Trwa usuwanie gruzów i poszukiwanie ludzi. Pociski trafiły też w trzy szkoły, kilka sklepów, a także garaże i samochody. Uszkodzona została linia wysokiego napięcia; bez prądu pozostaje ponad 6 tys. mieszkańców.

08:30

Według szacunków ukraińskiej armii straty bojowe Rosjan od wybuchu wojny do czwartku wynoszą:

08:27

Mer Mikołajowa nad Morzem Czarnym Ołeksandr Sienkewycz wskazał, że mogą występować problemy uszkodzeń sieci grzewczej i wycieku wody, co zagraża całym klatkom schodowym.

Poinformował, że w związku z tym władze miejskie wraz z prokuraturą opracowują procedurę wchodzenia zgodnie z prawem do opuszczonych mieszkań, by wstawić płyty w wybite okna czy naprawić awarię sieci, a potem zapieczętować drzwi. Policja nie ma obecnie możliwości wchodzenia do takich mieszkań bez decyzji sądu.

Mer zaznaczył, że w Mikołajowie zostało uszkodzonych tak wiele budynków komunalnych i niekomunalnych, że nie jest nawet w stanie oszacować strat.

08:26

Puste mieszkania, z których wyjechano po napaści Rosji na Ukrainę, staną się problemem w sezonie grzewczym - poinformował w czwartek mer Mikołajowa nad Morzem Czarnym Ołeksandr Sienkewycz w ukraińskiej telewizji.

"Problemem jest to, że w wielu mieszkaniach są rozbite okna, a z niektórych ludzie wyjechali. Staramy się teraz zabić takie okna. Mamy ogromny deficyt szkła, więc wykorzystujemy płyty OSB.(…) Nie chcemy ogrzewać ulicy, tylko same budynki" - zaznaczył.

08:24

Rosyjskie władze na okupowanych obszarach Ukrainy będą najprawdopodobniej próbowały przesunąć datę tzw. referendów w sprawie aneksji tych ziem do Rosji na wcześniejszy termin. Wcześniej ISW oceniał, że fałszywe referenda mogą się odbyć 11 września, ale według ukraińskich źródeł przestano mówić o tej dacie, a nowy termin nie jest znany. Przedstawienie związane z aneksją nie zmieni jednak rzeczywistości wytworzonej przez brutalną rosyjską okupację, która jest bardziej niszczycielska dla Ukrainy niż tzw. referenda - napisano w raporcie amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną.

08:22

Ukraińscy urzędnicy przedstawiają atak na rosyjskie lotnisko wojskowe na Krymie jako początek kontrofensywy na południu, a przy tym pogłębiają dezorientację Kremla co do zdolności sił ukraińskich do ataków na dużą odległość - ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

08:22

Wielka Brytania przekaże Ukrainie trzy kolejne wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe M270 MLRS, a także "znaczną liczbę" pocisków, wykorzystywanych do prowadzenia ostrzałów z tego typu broni - zadeklarował brytyjski minister obrony Ben Wallace, cytowany przez ukraińską redakcję stacji BBC.

07:15

Serię wybuchów było słychać w nocy ze środy na czwartek na białoruskim lotnisku, gdzie bazują rosyjskie samoloty – poinformowali na Telegramie blogerzy z projektu Biełaruski Hajun, monitorujący ruchy wojsk i uzbrojenia na Białorusi.

"Od godz. 00.25 do 00.32 było słychać wybuchy i czuć falę uderzeniową, kilka razy przez chmury było wiać rozbłyski światła. Kierunek – lotnisko Ziabrowka" – napisali blogerzy, dodając, że wybuchów było co najmniej osiem.

06:55

Jak przekazują ukraińskie media, w ataku na dzielnicę mieszkaniową Bachmutu w obwodzie donieckim Rosja użyła amunicji kasetowej.

06:43

- Wróg koncentruje swoje wysiłki na ustanowieniu pełnej kontroli nad terytoriami obwodów ługańskiego i donieckiego, utrzymywaniem czasowo zajętych obszarów obwodu chersońskiego oraz części obwodów charkowskiego, zaporoskiego i mikołajowskiego, stwarzając dogodne warunki do wznowienia ofensywy w niektórych kierunkach - przekazał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Jak zaznaczono, Rosja nadal prowadzi naloty i ataki rakietowe na obiekty wojskowe i cywilne na terytorium Ukrainy.

05:54

O wpół do pierwszej w nocy czasu białoruskiego (23.30 w Polsce) w rosyjskiej bazie wojskowej bazy w Ziabrauce obok Homla na Białorusi słychać było 4 wybuchy. Poinformowała o tym agencja "Ukrinform", powołując się na grupę monitoringową "Bełaruski Hajun".

05:51
05:43

Im więcej strat poniosą okupanci tym szybciej Ukraińcy będą mogli wyzwolić swój kraj i zapewnić mu bezpieczeństwo - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w opublikowanym w nocy ze środy na czwartek nagraniu wideo.

Jak relacjonuje agencja Ukrinform prezydent podkreślił, że "siły zbrojne Ukrainy, nasz wywiad i nasze organy ścigania nie pozostawią bez odpowiedzi dzisiejszego ostrzału rejonu Dniepropietrowska. W rezultacie ataku okupantów 13 osób poniosło śmierć, ponad 10 zostało rannych, z których 5 jest w stanie ciężkim" - powiedział Wołodymyr Zełenski.

05:39

Prezydent Ukrainy Włodymyr Zełenski zaapelował w środę wieczorem w nagraniu wideo do mieszkańców terenów okupowanych przez Rosję o informowanie o siłach wroga oraz osobach, które mu pomagają. Zapowiedział, że wszystkie okupowane ziemie ukraińskie zostaną wyzwolone.

- Jeżeli macie jakąkolwiek ważną informację o wrogu, proszę abyście informowali o tym w sposób, który jest dla was bezpieczny, nasze służby specjalne, nasze wojsko - powiedział Zełenski jak relacjonuje agencja Ukrinform.

05:37

Rosyjski ostrzał dwóch miejscowości w obwodzie dniepropietrowskim, w którym zginęło 13 osób, świadczy o tym, że trzeba zwiększać pomoc wojskową dla Ukrainy - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski w środę wieczorem.

Zobacz także

Zobacz także