more_horiz
Wiadomości

Zanieczyszczenie Odry. Niemiecki minister wskazuje prawdopodobną przyczynę

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2022 11:13
Niemiecki portal RBB24 przekazał, że minister środowiska Brandenburgii Axel Vogel ocenia, iż przyczyną mogą być duże ilości rozpuszczonych soli i niski poziom wód. Początkowo informowano o wykryciu w rzece rtęci.
RBB24: śmierć ryb w Odrze mogły spowodować duże ilości soli i niski poziom wód
RBB24: śmierć ryb w Odrze mogły spowodować duże ilości soli i niski poziom wódFoto: PAP/Marcin Bielecki

- Na tę chwilę nie możemy potwierdzić, że to rtęć jest odpowiedzialna za śmierć ryb - powiedział Vogel w piątek wieczorem w programie RBB24 "Brandenburg Aktuell". - Możliwa jest kombinacja kilku czynników, takich jak ciepło, niski stan wody i toksyny. Może być tak, że substancje te dostawały się do Odry od dawna, ale normalnie, przy średnim poziomie wód, nie stanowią żadnego problemu - wyjaśnił Vogel, podkreślając, że obecnie stan wody na Odrze jest "historycznie niski".

- Nowe wyniki laboratoryjne z piątku wykazały zwiększone ładunki soli w rzece - poinformował Vogel. Sprecyzował, że jest to zjawisko "całkowicie nietypowe" i mogło stać się przyczyną śmierci wielu ryb. - Jednak informacje te nie są ostatecznie rozstrzygające, oczekuje się dalszych wyników badań - podkreślił.

Potwierdzanie badań

Zapowiedział też, że dalej potwierdzane będą wstępne wyniki badań dotyczące poziomu rtęci. Dodał jednak, że "według obecnego stanu wiedzy, nie była ona wprowadzona do Odry w takich ilościach, by mogła spowodować masowe wymieranie ryb".

Vogel zapewnił, że pozostaje w kontakcie z polskim ministerstwem środowiska oraz władzami województwa lubuskiego. - Polskie władze potwierdzają, że nie wiedzą jeszcze wystarczająco dużo i ufają naszym informacjom - dodał minister.

Jak pisze RBB24, wiele wskazuje na to, że toksyny dostały się do Odry w okolicach Opola pod koniec lipca. "Nie można jednak stwierdzić, jakie dokładnie były to substancje. Ponadto nie ma jeszcze informacji na temat stopnia ich nagromadzenia w rybach".

- Dla Odry, jako cennego ekologicznie akwenu, jest to cios, z którego prawdopodobnie nie podniesie się przez kilka lat - powiedział Vogel. Uznał jednak, że nie ma poważnego zagrożenia dla Bałtyku ze strony toksycznych substancji, które mogłyby dostać się tam wraz z wodami Odry. - Zakładałbym, że to, co w tej chwili jest w Odrze, zostanie rozrzedzone do takiego stopnia, że nie spowoduje dalszych szkód w Bałtyku - dodał.

Jeszcze w piątek w południe uważano, że pomór ryb spowodowała rtęć, której obecność w Odrze potwierdził Vogel. Wieczorem tego samego dnia powiedział on: "Niski stan wody oznacza, że każda substancja obecna w wodzie ma wyższe stężenie. Dlatego może się zdarzyć, że pewne substancje, występujące normalnie w wodzie, stają się teraz niebezpieczne z powodu zwiększonej dawki".

Jak dodaje RBB24, strona polska będzie mogła przedstawić wyniki badań Odry najwcześniej w niedzielę. 

Czytaj także:

dz

Zobacz także

Zobacz także